Solaris, OpenSolaris - Co to takiego?

Witam!

Ostatnio szukałem jakiś ciekawych oprogramowań i się natknąłem na to.

Mam kilka pytań. Co to takiego jest? Na czym to działa? Czy jest warte zachodu? I czy polecacie to?

Pisze tu bo nie wiem za bardzo na czym te systemy bazują.

Z góry dziękuje:)

Jak to na czym bazują- na solarisie. A ten ma korzenie w UNIXie SystemV (są dwie gałęzie uniksów, druga to BSD/POSIX).

O ile opensolaris to okrojona zabawka, w domu na wiele się nie przyda (słaba obsługa sprzętu, ale programy uniksa/linuksa zazwyczaj dają się przeportować), natomiast solaris jest profesjonalnym, bardzo zaawansowanym systemem operacyjnym. Najprawdziwszy UNIX. Używany głównie na wieloprocesorowych serwerach (serwisy www, poczta elektoniczna, bazy danych), w tym opartych na architekturze SPARC. O lata świetlne wyprzedza jakiegoś tam Windowsa Servera. I linuksy czy uniksy opensource (free/open bsd).

Można spotkać w centralach banków i korporacji, na uczelniach, w wojsku czy w pojazdach kosmicznych (wahadłowce, stacje kosmiczne). W średnich i małych firmach oraz oddziałach większych raczej nie, głównie ze względu na koszty.

Produkt firmy Sun Microsystems, która produkuje także serwery na procesorach SPARC, opracowała język programowania Java (Program Java działa na każdym komputerze z tzw. “wirtualną maszyną javy”, od gierek na komórki począwszy i czatów w internecie. Nie mylić z Java Script na stronach internetowych) oraz program StarOffice, którego okrojoną wersją jest OpenOffice.

Ma z tej działalności dochód rzędu kilkanaście miliardów dolarów rocznie.

Cóż, rynek b2b (produkty dla firm) różni się nieco od konsumenckiego, kryje wiele takich perełek technologicznych. Nawet Apple produkuje serwery 8)

MaRa , przepisałeś wikipedie… ?? :roll: :o jest wiele dystrybucji solarisowych opartych o linuxowe zastosowania więc… Solaris nie jest typowym systemem przeznaczonym do zastosowań militarnych, powstały inne systemy unixowe do takowych zastosowań :slight_smile: solaris zasłynął tym że wykorzystywany był na wachadłowcach kosmicznych, ale nie dawno wypłynęło że w nasa są również windowsy… więc… co do otwartości to wystarczy się rozejrzeć po kilku stronach internetowych aby zauważyć że solaris jest otwarty i posiada wiele dystrybucji. a moje doświadczenie z systemem? zanim zainstalowałem poczytałem trochę i nie było pisane o nim przychylnie ale ja puknąłem się w głowę i myślałem że artykuły napisały jakieś nooby i włożyłem płytę z solarisem 10 ( mam oryginalną :smiley: ) w napęd ;] system na moim kompie instalował się 2 godziny, instalator był bardzo głupio skonstruowany ale to pomińmy… instalacja zakończyła się powodzeniem ale system się nie uruchomił bo się zwiesił ;p potem próbowałem po wymianie ramu… było nadal nienajlepiej system powolny i ciężki. potem sprawdziłem opensolarisa… to samo tylko ze graficzny instalator… moim zdaniem solaris to najgorsza wersja otwartego nixa i osobiście nie polecam… nie wyróżnia się ona niczym… szczególnie nie szybkoscią… ale pobawić się można ;p

OpenSolaris to projekt uwalniania kodu Solarisa oraz nazwa oficjalnej dystrybucji.

OpenSolaris raczej nie jest do zastosowań domowych, choć na upartego można oczywiście używać. Ma gorsze wsparcie dla sprzętu niż Windows czy LInux, ale też nie po to był pisany, aby stawiać na nim desktop.

Skoro zadajesz takie pytania to to raczej nie jest system dla Ciebie, Solarisa wybierają świadomi użytkownicy, albo wybiera go za nich ich szef :slight_smile:

nr47 , opensolaris nie jest do zastosowań domowych… a do jakich? miałeś system zainstalowany? a Nexenta? napisz czym konkretnie wyróżnia się ten system… na pewno nie szybkością i stabilnością… ba!! jest bardzo podobny do linuxa jakbyś poczytał wiecej to byś wiedział…