[solved] Instalacja Windows 7 - Partycja aktywna

Mam problem podczas instalacji windows 7 home premium. Kupiłem nowy dysk sformatowałem go pod Win 7, jedna partycja na system (NTFS 65GB) i druga na pliki (exFAT 400GB), po zainstalowaniu systemu na tym dysku (dodam że stary dysk był odłączony podczas instalacji) okazało się że Winodws jest w odpowiednim miejscu ale partycją aktywną jest ta z exFAT.

Pomyślałem żeby zainstalować jeszcze raz Windowsa, tym razem usunąłem partycję exFAT i została tylko ta z NTFS na system, system się zainstalował i okazało się że utworzył sobie na wolnym miejscu partycję aktywną (100MB).

Jak zrobić żeby ten ■■■■■****y windows zrozumiał, że chcę aby partycją aktywną była ta z systemem?

Jak to kupiłes nowy dysk i sformatowałeś go pod windows 7. Czym go sformatowałeś. Przecież jak instalujesz windows to tworzysz wtedy patrycje na dysku a ta np C z systemem i D ale to D formatujesz dopiero z zainstalowanego windowsa. Coś pokręciłeś. Usuń po prostu obie partycje i zrób wszystko od początku.

Dodane 27.10.2010 (Śr) 21:51

A ponadto jak to Windows jest na odpowiednim miejscu a partycją aktywna jest inna partycja. To co Windows np. na dysku D uruchamia Ci się z BOOT’a z dysku C ?. Żeby zrobić coć takiego to jest wyższa szkoła więc nie wiem jak to zrobiłeś ?

Miałem stary dysk z zainstalowanym windowsem i pod nim stworzyłem partycję na nowym dysku.

zarządzanie komputerem -> magazyn -> zarządzanie dyskami

A spróbuj ustawić inny rozmiar jednostki alokacji podczas instalacji.

Skoro na jednym dysku może być tylko jedna partycja aktywna (tam gdzie znajduje się boot loader), a możesz mieć kilka systemów na różnych partycjach tegoż dysku i boot loader potrafi uruchomić system z partycji C, D, E, J bądź X to nie wiem o jakiej wyższej szkole jazdy mówisz. Idąc dalej - partycja aktywna może być trzecią z kolei partycją, bo boot loader który się tam znajduje nie jest bezpośrednio przez BIOS ładowany tylko przez program rozruchowy z pierwszego sektora dysku.

Jak jest to dla Ciebie wyższa szkoła jazdy to czekam na kogoś innego kto odpowie na pytanie:

i przy okazji abym mógł ustawić jednostkę alokacji partycji systemowej.

Po prostu odłącz ten drugi dysk usuń obie partycje i instaluj windows tak jak sie instaluje na dysku niesformatowanym. Ustawiasz wtedy wielkość partycji, on ja formatuje i sie na niej instaluje. Wiem już dlaczego tak Ci się stało ale za dużo tu pisania.

Tu masz jak BYK opisane http://www.trochetechniki.pl/Jak-zainst … ,1050.html

Dodane 28.10.2010 (Cz) 7:54

Widze że chcesz na siłę zrobić coś inaczej jak sie to powinno zrobić.

W Windows XP wystarczyło zalogować się do konsoli odzyskiwania i wydać polecenie fixboot ale z tego co pamiętam, jak testowałem Windows 7, to trzeba uruchomić instalację z płyty i wejść w dodatkowe opcje, między innymi opcje naprawy systemu i tam powinna być jakaś opcja, dotycząca naprawy bootloadera oraz aktywowania partycji.

Jest jeszcze inna możliwość. Pobranie obrazu GParted LiveCD, uruchomienie tego i w programie GParted wystarczy zmienić tylko flagi partycji, w tym wypadku flaga boot.

Nie orientuję zbytnio, nie sprawdzałem tego ale czy Windows 7 wymaga jeszcze do uruchamiania się aktywnej partycji? Bo na przykład Linux takiej partycji nie wymaga, być może nowsze wersje Windowsa też już tego nie wymagają?

Pozdrawiam!

t3st3r , zobacz tu partycje-101mb-nieprzydzielone-t418957.html#p2675743

przecież napisałem w pierwszym poście że odłączyłem, poza tym nie ma to znaczenia.

robiłem tak przy wielu instalacjach ale taraz potrzebuję większeko rozmiaru klastra niż domyślny

Faktem jest że wtedy partycja aktywna jest tą z systemem ale… rozmiar klastra to 4KiB.

Opisane co? Instalację windowsa, nie widzę tam opisu dotyczącego mojego problemu, może mi go wskażesz.

Tak robię na siłę bo chce WIĘKSZY ROZMIAR KLASTRA, poza tym napisz mi dlaczego tak nie powinno się robić, jakoś nie widzę przeciwskazń we wcześniejszym sformatowaniu partycji, wszystko działa ok (poprostu aktywna nie jest tam gdzie bym sobie tego życzył). Więc nie próbuj mi wciskać jedynej słusznej filozofi instalowania windowsa.

Dodane 28.10.2010 (Cz) 14:04

Kożystałem z GParted flaga boot ustawiła mi poprostu partycję aktywną, a samo ustawienie tej partycji nic nie da. Windows wymaga aktywnej, nie wiem jak ma się to w Linuksach ale wydaje mi się że jeśli boot loader ładując system nie jest w MBR to musi być na aktywnej.

Wiem co masz na myśli ale nie o to chodzi, nie tworzy mi się ta partycja poczas formatowania przy instalacji bo przygotowuję partycje przed instalacją, więc w moim przypadku jeżeli windows stworzył sobie taką partycję i ustawił ją jako aktywną to znajdują się na niej pliki które ładują windowsa, usunę partycję to nie załaduje mi się winda.

Dodane 28.10.2010 (Cz) 14:07

Problem rozwiązany, dla zainteresowanych http://support.microsoft.com/kb/2272294

Można inaczej.

Tworzymy malutką partycję np 64 MB (Mega nie Giga)

a następnie od razu ją poszerzamy to docelowego rozmiaru.

I żadnych upierdliwych komunikatów nie widzimy :slight_smile:

Nie trzeba nic wpisywać z linii poleceń.