[Solved] NAS i podłączenie do PC. Skrętka?

(juh) #1

Na dniach będę miał serwer NAS DS213 Synology. Już teraz nurtuje mnie pytanie czy mogę podłączyć go kablem sieciowym bezpośrednio do karty lan w komputerze . Czy do tego trzeba skrętki czy też nie?

(Kfirszt) #2

Możesz podłączyć bezpośrednio ale jeśli masz tylko jedną kartę sieciową to nie będziesz miał wtedy dostępu do sieci. Tak potrzebna jest skrętka - przy połączeniu bezpośrednim najpewniej będzie potrzebny kabel krosowany. Najlepsze rozwiązanie (jeżeli masz router) to wpiąć NASa do routera wtedy masz dostęp do niego ze wszystkich komputerów.

(Adam Bialek) #3

Skrętka krosowana jest stosowana tylko w połączeniu bezpośrednim dwóch komputerów. Przy innych połączeniach ma zastosowanie skrętka prosta.

(Pablo_Wawa) #4

@Dyzio23

Niezupełnie. Krosowanie kabla jest zawsze potrzebne, kiedy łączymy dwa urządzenia z tej samej "grupy" - np. dwa komputery, dwa switche, itp. O ile w switchach obecnie robi się porty z autodetekcją (a kiedyś był osobny port, tzw. uplink) i nie jest konieczne posiadanie skrosowanego kabla, to w kartach sieciowych tej funkcjonalności nie ma (czasami są w laptopach).

Ponieważ dysk NAS podłącza się do switcha zwykłym kablem, to przy podpinaniu do komputera należy użyć kabla skrosowanego - no chyba że jedno z urządzeń (NAS lub komp) posiada port z autodetekcją.

I nie mylmy pojęć - skrętka, to nie to samo co kabel skrosowany - kable sieciowe zawsze są skrętką (światłowody i koncentryki pomijam).

(juh) #5

Serwer NAS naturalnie będzie wpięty do routera lecz czasami będę potrzebował szybkiego transferu stąd będę podłączał bezpośrednio do komputera który ma kartę gigabitową a zakup switcha nie jest konieczny gdy raz na jakiś czas będę taki zabieg wykonywał.

(mktos) #6

Nie ma tak źle, spora większość kart 1000BASE-T już posiada Auto MDI/MDIX.

(Pablo_Wawa) #7

@juh

W zestawie z NAS jest kabelek sieciowy (prosty) - taki do routera. Ponieważ nie wiemy, czy NAS lub karta LAN w Twoim komputerze ma autodetekcji MDI/MDIX, to musisz to sam sobie sprawdzić - a jak nie będzie połączenia, to musisz się zaopatrzyć w kabelek skrosowany.

(juh) #8

Moja karta to: RealTek Semiconductor RTL8168B/8111B PCI-E Gigabit Ethernet Adapter. Google nic nie mówi o jej obsludze MDI

(Pablo_Wawa) #9

Ale możesz to łatwo sprawdzić, łącząc bezpośrednio zwykłym kablem sieciowym NAS z komputerem.

(mktos) #10

Realtek 8168B posiada Auto MDI/MDIX.

http://www.realtek.com.tw/products/prod ... &ProdID=12 ("Crossover detection").

(juh) #11

Rzeczywiście chodziło o Crossover detection. Nie doczytałem całości. Dziękuję wszystkim za pomoc.