[Solved] NAS i podłączenie do PC. Skrętka?

Na dniach będę miał serwer NAS DS213 Synology. Już teraz nurtuje mnie pytanie czy mogę podłączyć go kablem sieciowym bezpośrednio do karty lan w komputerze . Czy do tego trzeba skrętki czy też nie?

Możesz podłączyć bezpośrednio ale jeśli masz tylko jedną kartę sieciową to nie będziesz miał wtedy dostępu do sieci. Tak potrzebna jest skrętka - przy połączeniu bezpośrednim najpewniej będzie potrzebny kabel krosowany. Najlepsze rozwiązanie (jeżeli masz router) to wpiąć NASa do routera wtedy masz dostęp do niego ze wszystkich komputerów.

Skrętka krosowana jest stosowana tylko w połączeniu bezpośrednim dwóch komputerów. Przy innych połączeniach ma zastosowanie skrętka prosta.

@Dyzio23

Niezupełnie. Krosowanie kabla jest zawsze potrzebne, kiedy łączymy dwa urządzenia z tej samej “grupy” - np. dwa komputery, dwa switche, itp. O ile w switchach obecnie robi się porty z autodetekcją (a kiedyś był osobny port, tzw. uplink) i nie jest konieczne posiadanie skrosowanego kabla, to w kartach sieciowych tej funkcjonalności nie ma (czasami są w laptopach).

Ponieważ dysk NAS podłącza się do switcha zwykłym kablem, to przy podpinaniu do komputera należy użyć kabla skrosowanego - no chyba że jedno z urządzeń (NAS lub komp) posiada port z autodetekcją.

I nie mylmy pojęć - skrętka, to nie to samo co kabel skrosowany - kable sieciowe zawsze są skrętką (światłowody i koncentryki pomijam).

Serwer NAS naturalnie będzie wpięty do routera lecz czasami będę potrzebował szybkiego transferu stąd będę podłączał bezpośrednio do komputera który ma kartę gigabitową a zakup switcha nie jest konieczny gdy raz na jakiś czas będę taki zabieg wykonywał.

Nie ma tak źle, spora większość kart 1000BASE-T już posiada Auto MDI/MDIX.

@juh

W zestawie z NAS jest kabelek sieciowy (prosty) - taki do routera. Ponieważ nie wiemy, czy NAS lub karta LAN w Twoim komputerze ma autodetekcji MDI/MDIX, to musisz to sam sobie sprawdzić - a jak nie będzie połączenia, to musisz się zaopatrzyć w kabelek skrosowany.

Moja karta to: RealTek Semiconductor RTL8168B/8111B PCI-E Gigabit Ethernet Adapter. Google nic nie mówi o jej obsludze MDI

Ale możesz to łatwo sprawdzić, łącząc bezpośrednio zwykłym kablem sieciowym NAS z komputerem.

Realtek 8168B posiada Auto MDI/MDIX.

http://www.realtek.com.tw/products/prod … &ProdID=12 (“Crossover detection”).

Rzeczywiście chodziło o Crossover detection. Nie doczytałem całości. Dziękuję wszystkim za pomoc.