Sony VAIO - przywrócenie systemu czy czysta instalacja?

(_tommy_) #1

Witam.

Zastanawiam się nad odświeżeniem systemu na laptopie Sony VAIO. Mam dylemat, chodzi mi o to czy lepiej jest odświeżyć system z kopii zapasowej jaka jest dostępna z poziomu przycisku na obudowie (ASSIST) czy zrobić czystą instalację systemu bez zbędnych dodatków od Sony. Równie dobrze mogę przywrócić kopię i usunąć zbędny soft ale czy jest to warte zachodu?

Czy warto oczyszczać dysk z wszelakiego softu i tracić dostęp to przycisków na obudowie? Czy w codziennym użytkowaniu ma to jakiś większy sens?

Ma ktoś doświadczenie z laptopami Sony i czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak sam "konserwuje" system? :wink:

Będę wdzięczny za głos w ankiecie, może nie tylko mi to pomoże :wink:

Pozdrawiam.

(Longhorn2009) #2

Jeśli zależy ci na maksymalnej możliwej wydajności pracy to tylko czysta instalacja, osobiście u siebie korzystam z recovery + deinstall crapware od producenta.

(_tommy_) #3

Komputer ma służyć studentce a możliwość nadzorowania tego komputera, tak jak to było do tej pory, będzie niemożliwe ze względu na odległość.

Pytam, bo nie jest problemem zrobić czysty reinstall. Chodzi o wygodę dla młodej osoby która kompletnie nie zna się na komputerach.

Sterowniki są dostępne do wybranego systemu więc nie ma problemu. 

Wszystko tak naprawdę jest zalążkiem tego tematu -> HDD zaczyna brzęczeć, S.M.A.R.T. do oceny stanu dysku

(bart86) #4

Do czystej instalacji trzeba mieć klucz a przywrócenie systemu z kopi nie będzie w niczym gorsze a nawet lepsze bo w kopi są juz zainstalowane sterowniki do sprzętu. Nie wiem czemu to ma byc gorsze rozwiązanie.

(_tommy_) #5

System, oczywiście legalny (DreamSpark) mam więc to nie problem zainstalować na nowo

Wiem, że przywrócenie kopii zapasowej jest dobre ale zawiera soft Sony który trzeba odinstalować.

Teraz zauważyłem, że mam problem z widocznością dysku w MHDD - dysk jest jako SLAVE nawet na innym komputerze. W dyskach 2,5 cala można jakoś to rozwiązać zworkami?

(bart86) #6

Oprogramowanie można odinstalować są do trgo programy jak revo uinstaller, który szuka pozostałości ktore mogła ona zostawić po odinstalowaniu.

(_tommy_) #7

Wiem :wink:

Pytanie teraz takie, dlaczego dysk jest widoczny jako SLAVE a nie jako master w BIOSie i w MHDD? :expressionless:

Chciałbym zrobić skan i sprawdzić S.M.A.R.T. dysku bo nawet po przywróceniu kopii zapasowej pokazują się błędy na dysku.

(bart86) #8

Daj screen z programu Crystal Disk info. Master i slave na SATA zmienia się w biosie.

(_tommy_) #9

BIOS jest okrojony więc nic nie zmienię. 

Zaraz wrzucę screeny.

(bart86) #10

Niektóre biosy po wciśnięciu odpowiedniego skrótu mogą wyświetlać ukryte funkcje przykładowo ctrl+F1. Ale tak opcja jak ustawienia dysków jest podstawową i powinna być.

(_tommy_) #11

Nawet w laptopie? 

Bios zaktualizowany i brak możliwości odblokowania ukrytych opcji.

Sprawdzone skróty:

Ctrl + F1/F10/F11/F12

Shift + F1/F10/F11/F12

Fn + F1/F10/F11/F12

Alt + F1/F10/F11/F12

Screen obrazujący S.M.A.R.T. HDD z VAIO