Sony VAIO - przywrócenie systemu czy czysta instalacja?

Witam.

Zastanawiam się nad odświeżeniem systemu na laptopie Sony VAIO. Mam dylemat, chodzi mi o to czy lepiej jest odświeżyć system z kopii zapasowej jaka jest dostępna z poziomu przycisku na obudowie (ASSIST) czy zrobić czystą instalację systemu bez zbędnych dodatków od Sony. Równie dobrze mogę przywrócić kopię i usunąć zbędny soft ale czy jest to warte zachodu?

Czy warto oczyszczać dysk z wszelakiego softu i tracić dostęp to przycisków na obudowie? Czy w codziennym użytkowaniu ma to jakiś większy sens?

 

Ma ktoś doświadczenie z laptopami Sony i czy ktoś jest w stanie powiedzieć jak sam “konserwuje” system? :wink:

 

Będę wdzięczny za głos w ankiecie, może nie tylko mi to pomoże :wink:

 

Pozdrawiam.

Jeśli zależy ci na maksymalnej możliwej wydajności pracy to tylko czysta instalacja, osobiście u siebie korzystam z recovery + deinstall crapware od producenta.

Komputer ma służyć studentce a możliwość nadzorowania tego komputera, tak jak to było do tej pory, będzie niemożliwe ze względu na odległość.

 

Pytam, bo nie jest problemem zrobić czysty reinstall. Chodzi o wygodę dla młodej osoby która kompletnie nie zna się na komputerach.

Sterowniki są dostępne do wybranego systemu więc nie ma problemu. 

 

Wszystko tak naprawdę jest zalążkiem tego tematu -> HDD zaczyna brzęczeć, S.M.A.R.T. do oceny stanu dysku

Do czystej instalacji trzeba mieć klucz a przywrócenie systemu z kopi nie będzie w niczym gorsze a nawet lepsze bo w kopi są juz zainstalowane sterowniki do sprzętu. Nie wiem czemu to ma byc gorsze rozwiązanie.

System, oczywiście legalny (DreamSpark) mam więc to nie problem zainstalować na nowo

 

Wiem, że przywrócenie kopii zapasowej jest dobre ale zawiera soft Sony który trzeba odinstalować.

 

Teraz zauważyłem, że mam problem z widocznością dysku w MHDD - dysk jest jako SLAVE nawet na innym komputerze. W dyskach 2,5 cala można jakoś to rozwiązać zworkami?

Oprogramowanie można odinstalować są do trgo programy jak revo uinstaller, który szuka pozostałości ktore mogła ona zostawić po odinstalowaniu.

 

Wiem :wink:

 

Pytanie teraz takie, dlaczego dysk jest widoczny jako SLAVE a nie jako master w BIOSie i w MHDD? :expressionless:

 

Chciałbym zrobić skan i sprawdzić S.M.A.R.T. dysku bo nawet po przywróceniu kopii zapasowej pokazują się błędy na dysku.

Daj screen z programu Crystal Disk info. Master i slave na SATA zmienia się w biosie.

BIOS jest okrojony więc nic nie zmienię. 

Zaraz wrzucę screeny.

Niektóre biosy po wciśnięciu odpowiedniego skrótu mogą wyświetlać ukryte funkcje przykładowo ctrl+F1. Ale tak opcja jak ustawienia dysków jest podstawową i powinna być.

 

Nawet w laptopie? 

 

Bios zaktualizowany i brak możliwości odblokowania ukrytych opcji.

 

Sprawdzone skróty:

Ctrl + F1/F10/F11/F12

Shift + F1/F10/F11/F12

Fn + F1/F10/F11/F12

Alt + F1/F10/F11/F12

 

Screen obrazujący S.M.A.R.T. HDD z VAIO