Sony Vaio - Tylko Sterowniki (Driver Only)

Witam wszystkich.

Posiadam taki oto komputer: SONY VAIO VPCEB4Z1E/BQ i w związku z nim mam kilka pytań.

  1. Windows 7 - Preinstalowane sterowniki i oprogramowanie

Czy ktoś potrafi wyjaśnić, które z nich są niezbędne i za co odpowiadają:

  • VAIO Smart Network

witaj,

ja mam EB2S1E, więc model podobny, niestety, do pełnego używania komputera większość tych rzeczy jest albo potrzebna albo po prostu przydatna, oczywiście nie wszystko :slight_smile:

VAIO Smart Network - przydatny manager do wyłączania bluetootha gdy nie używasz albo wifi, niby to samo robi przycisk na obudowie ale tu możesz wybrać cy chcesz wyłączyć wifi/bluetooth czy to i to. Program umożliwia też zrobienie tzw. profili sieci. Polecam zostawić ten program/ wgrać go

VAIO Care - coś w rodzaju narzędzia diagnostyki sprzętu czy działa itd, praktycznie nie potrzebne :slight_smile:

VAIO Power Management - ustawienia planów zasilania, warto wgrać,

VAIO Control Center - centrum ustawień vaio, przydatne

VAIO Event Service - potrzebne do klawiszy fn+Fx

VAIO Location Utility - narzędzie do lokalizacji (nie miałem tego więc jescze poszukaj info po co to ale raczej zbędne)

Setting Utility Series - konieczne

Sony Shared Library - j.w

Touchpad Driver - bez tego nie masz większości funkcji touchpada (klikanie po powierzchni, przewijanie okien etc) więc potrzebne

ATI Graphics Driver- stery karty graficznej zoptymalizowane przez SONY, potrzebne

Intel Graphics Driver - j.w

WLAN Driver- sterownik karty sieciowej, potrzebny

SFEP Driver - potrzebny

SATA Driver j.w

SD Driver - sterownik do czytnika kart pamięci

Memory Card Reader Writer Driver Ricoh MS - j.w

ME Driver - jakiś sterownik, sterownik powiązany z procesorem

Intel TurboBoost Technology Driver - sterownik wsparcia technologi TB intela, potrzebny

Bluetooth Driver - jak sama nazwa wskazuje sterownik BLT, wgraj

Chipset Driver- ster. płyty głównej

Ethernet Driver- sterownik dla karty internetu - potrzebny

Audio Driver - potrzebny

Bluetooth Driver - sterownik BLT - wymieniłeś 2gi raz

AD2 to są tylko sterowniki poza vaio center i smart network które są potrzebne

AD3 na 100% VAIO Event Service, Setting Utility Series, i vaio control center oraz może być jescze Sony Shared Library

Polecam wgranie przynajmniej kilku rzeczy z powyższej listy, jeśli już nie chcesz wszystkiego wgrać (choć lepiej tak zrobić bo to tylko stery, mogą się przydać :slight_smile: ).

AD PS: do klawiszy funkcyjnych Ci Vaio Update nie znajdzie sterów

Dziękuję za odpowiedz.

Mimo wszystko zdziwiło mnie, że same sterowniki do Windowsa 7 64 Bit zajmują aż 388 Mb (i to spakowane zip’em) i stąd moje pytania.

Zainstalowałem wszystko co ma w nazwie Driver i komputer działa.

A potrafisz odpowiedzieć na pytanie dlaczego sterownik do ATI jest zintegrowany z oprogramowaniem Catalyst Control Center? Wszędzie szukałem ale nigdzie nie ma samego sterownika. Co prawda istnieje możliwość odinstalowania składników programu ale nie o to chodzi. Cenie sobie porządek i nie sądzę aby to oprogramowanie coś wnosiło do komputera poza możliwościami ustawiania obrazu, z których nie korzystam.

Raczej sobie podaruję instalowanie wszystkich programów aby działały przyciski funkcyjne. Ustawienie głośności i tak działa ale nie ma wskaźnika na ekranie.


Czasem tęsknię za starymi dobrymi czasami. Jeden sterownik do konkretnego modelu = jedno urządzenie, jeden specjalny program = jedno wybrane działanie. Ehh

do klawiszy funkcyjnych tylko to co wymieniłem w AD3: wszystko tam wymienione poza vaio center to stery, control center jest przydatny

panel CCC do ATI jest przydatny i nie wpływa on na wydajność komputera w negatywny sposób, więc się nim nie przejmuj.

spakowanie Zip’em nie kompresuje zwykle plików a pozwala “w jednym pliku” przenieść więcej plików.