Sony VAIO VPCEB3M1E nie ładuje się system, w czym problem?

(RYCHU9191) #1

Witam,
Mam problem z laptopem w/w. Gdy go uruchamiam raz mam czarny ekran raz pokaże się logo VAIO i się laptop wyłącza. Ale gdy zaskoczy to ekran cały czas stoi na ładowaniu systemu. Próbowałem zrobić format ale po włożeniu płyty i załadowaniu się plików ekran robi się czarny i nie przechodzi dalej. Co do dysku 100% sprawdzony, laptop uprzednio wyczyszczony i poszła nowa pasta termoprzewodząca, pamięć RAM również sprawdzona, klawiatura nie działa ale wpięta zewnętrzna na usb. Wyjaśni mi ktoś co jest na rzeczy?

(RYCHU9191) #2

Temat się sam rozwiązał laptop obsługuje maks sata I a ja włożyłem dysk sata II. Pytanie czy dysk SSD na sata I coś wgl da?

(xomo_pl) #3

Przecież SATA jest wstecznie kompatybilna, jedynym problemem są Twoje ustawienia w BIOS tutaj.
Próbuj uruchomić jakiegoś linux’a live z pendrive tak na wszelki wypadek.

BTW: nie wydaje mi się aby maks. był tylko SATA1 skoro wcześniejsze EB2 miały już SATA2.

(RYCHU9191) #4

TYP TWARDEGO DYSKU
Serial ATA
POJEMNOŚĆ TWARDEGO DYSKU (GB)
500 GB
SZYBKOŚĆ TWARDEGO DYSKU (OBR./MIN)
5400

(xomo_pl) #5

No i? SATA2 to nadal SATA.
Zobacz sobie specyfikację domyślnego HDD - będzie SATA 2.

(RYCHU9191) #6

No to co jest grane, nie chce wgl się załadować na nim system, a instalacja systemu stoi na ładowaniu microsoft corporation —>. W biosie nie ma nic żeby przełączyć na ahci, wiec w czym problem…

(xomo_pl) #7

Bios w VAIO sam powinien wykryć zmianę na AHCI.
Uruchamiałeś laptop z linuxa na USB/DVD? działa wszystko.
Jaki Windows instalujesz? płytka na innym pc działa?

(RYCHU9191) #8

płytka działa na innym, próbowałem win10 z pendrive zainstalować ale dzieje się to samo

(xomo_pl) #9

Próbuj zainstalować Windows7. Pod taki system był robiony laptop i taki mieć powinien.
Odpal też linux’a live żeby sprawdzić czy sprzęt działa.

(RYCHU9191) #10

Moge na pena wrzucić antiX-17_x64-base? I co odpalić go z dyskiem czy bez dysku?

(xomo_pl) #11

z dyskiem włożonym oczywiście.
Możesz włożyć tylko zamontuj iso na pen zgodnie ze sztuką. Boot z USB podajże F11

(RYCHU9191) #12

Po menu ładowania zostaje czarny ekran z migającym wskaźnikiem, bez podłączonego dysku:

(RYCHU9191) #13

Podpiąłem dysk i dalej jest to samo najpierw ładuje:

Potem dalej się ładuje:

I na końcu wyskakuje tym razem nie migający znacznik:

I tak stoi cały czas.

(xomo_pl) #14

Nie każdy linux jest przez Vaio poprawnie wspierany, polecam Ubuntu z Unity do testów a nie jakieś dziwne dystrybucje, które mają problemy z grafiką w lapkach Sony i takie są tego objawy.

PS: używaj funkcji odpowiedz bo wtedy są powiadomienia w profilu.