Sony VAIO VPCEC3M1E - Pomoc przy zakupie RAM

Witam,

 

jestem posiadaczem laptopa Sony VAIO VPCEC3M1E. Z pierwotnej konfiguracji komputera jedyna zmiana to wymontowanie napędu CD/DVD i zamontowanie na jego miejsce tzw. “caddy” na dysk SSD Corsair Force LS 120GB.

 

Obecnie posiadam 2 kości RAM DDR3, każda po 2GB. Chciałbym je wymienić na 2x 4GB. Nie dokońca orientuję się jaki RAM pasowałby do mojej płyty głównej.

 

Proszę o poradzenie w jakich parametrach mam szukać kości RAM - dołączam w tym celu raport z CPU-Z.

 

Ze swojej strony starałem się coś poszukać w sieci, i prosiłbym o opinie czy poniższe są kompatybilne ze sprzętem jaki posiadam.

Kingston PC3-10600 Arbeitsspeicher 8GB 1333 MHz, 240-polig) DDR3-RAM Kit

http://www.amazon.de/Kingston-PC3-10600-Arbeitsspeicher-240-polig-DDR3-RAM/dp/B002K27KW2/ref=sr_1_2?s=computersie=UTF8qid=1431465357sr=1-2keywords=ram+4gb+ddr3+pc3+10700

 

G.Skill XL Series RipJaws X Series 8 Go (kit 2x 4 Go) DDR3 1600 MHz

http://www.ldlc.be/fiche/PB00109903.html

 

Jeśli ktoś miałbym jakieś propozycje, to prosiłbym o linki z amazon.de gdyż stamtąd najłatwiej jest mi je zamówić z racji że mieszkam w Belgii.

 

Dziękuję i pozdrawiam,

Jakub Maksimiuk

 

MAKSIMIUK-PC.html

Hej,

Pierwsze i najważniejsze - szukaj pamięci RAM do laptopów. One nie są takie same jak do komputerów stacjonarnych, a właśnie takie podałeś w linkach. Szukaj pamięci SODIMM DDR3, na przykład taka: http://allegro.pl/sodimm-ddr3-2048mb-2gb-1066mhz-gw-12m-fv-i5078197398.html#.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dzięki za spostrzeżenie !

 

Widzę w CPU-Z że aktualnie maks. przepustowość to PC3-10700 (667MHz). Czy muszę kupić RAM gdzie ten parametr nie przekracza tychże wartości, tj. PC3-10700 oraz 667MHz ?

 

Czy poniższe będą się nadawać do mego sprzętu ?

 

 

 

PS. Czy mogę teraz zakupić np. 1x 8GB a drugi slot mieć wolny, po to by za kilka miesięcy dołożyć kolejne 1x 8GB ?

Hej,

Generalnie najlepiej jest kupić pamięć taktowaną tak samo jak ta, w którą już wyposażony jest sprzęt. Nie doznasz spadku wydajności gdybyś kupił wolniejsze, nie będzie też problemu z wolniejszym taktowaniem niż to wynikające ze specyfikacji kości.

Podane kości powinny pasować, ale nigdy nie ma 100% pewności, że tak będzie. Sam wziąłbym Kingstona.

I ostatnie. Ze specyfikacji znalezionych na stronach wynika, że laptop obsłuży maksymalnie 8 GB pamięci RAM. Może więc warto zajrzeć do specyfikacji laptopa dołączonej do urządzenia.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dzięki za odpowiedzi! Dobrze że mi przypomniałeś o sprawdzeniu do ilu GB mogę maks. rozszerzyć RAM w moim VAIO! Byłem praktycznie pewny że jest to 16GB, a jednak maks. mogę mieć 8GB.

Hej,

Według specyfikacji laptopa faktyczny maks traktowania pamięci to 1066MHz. Widać to też po raporcie z CPU-Z. Pamięci, które posiadasz, mogą być traktowane maksymalnie w częstotliwością 1333MHz, ale są ograniczone w laptopie do 1066MHz i więcej nie pójdą. Generalnie potrzebujesz pamięci traktowanej maksymalnie częstotliwością 1066MHz, czyli pamięci RAM SODIMM DDR3 PC3-8500 1066MHz. Tutaj cała masa do wyboru: http://allegro.pl/listing/listing.php?standard_allegro=1&buyNew=1&offerTypeBuyNow=1&order=qd&string=1066+MHz&search_scope=category-77809&bi_s=internal&bi_m=electronics-art-txtLink&bi_c=33283&bmatch=seng-v6-p-sm-isqm-4-e-0402.

Informacjami dotyczącymi samych możliwości chipsetów bym się nie sugerował, bo to producent ostatecznie przez konstrukcję wprowadza ewentualne ograniczenia w stosunku do tego, co oferuje sam chipset.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niby wszystko się zgadza, jednak Sandra pokazuje mi że mam 1333MHz (załącznik) oraz PC3-10700.

 

 

 

post-170464-0-39998800-1431596986_thumb.

Hej,

Zgadza się. Moduły masz szybsze, ale na płycie głównej ich prędkość taktowania jest zredukowana do 1066MHz. Możesz kupić takie, jakie są zmontowane, ale i tak ich prędkość nie przekroczy 1066MHz.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Ok, wielkie dzięki za pomoc i rozwianie moich wątpliwości.

 

Jestem lekko zawiedzony że mój co prawda już 4 i pół letni VAIO jest raczej ograniczony w tej kwestii, a z drugiej strony dobrze że nie zamawiałem pierwszej lepszej tylko zgłębiłem temat - wiedza się przyda na przyszłość.

 

Pozdrawiam :slight_smile: