Space X, eksploracja kosmosu i wszystko co z tym związane

Oglądam sobie jak prototyp Gwiezdnego Statku ładnie wylądował SpaceX Starship SN10 soars, lands for first time! - YouTube a na końcu wykonał piękne salto :wink: OTD in Space – June 5: Endeavour Launches on Mission to ISS - Space Showcase Naotmiast model SN15 wylądował bez wybuchów SpaceX Starship SN10 soars, lands for first time! - YouTube

Kto by 20 lat temu pomyślał, że rakiety kosmiczne będą latały w górę, w dół i pod ukos:)

Chińczycy nie zostają w tyle. Dla przykładu 29 kwietnia China launches pair of remote sensing satellites - Space Showcase

Jak na moje oko identyczny sposób spalania i wyrzutu co w rakietach SpaceX. Gdzieś czytałem, że przeszedł do nich ktoś ważny ze SpaceX i wygląda na to, że na kilku rakietach nie skończą Chiny potęgą w kosmosie? Poznaliśmy ich plan | CHIP

Zapowiada się, że będzie wyścig na Marsa, tak jak kiedyś na Księżyc, ale tym razem między Chinami i USA.

W SN10 w zasadzie lot się udał, ponowny zapłon też, tylko lądowanie miał trochę twarde. Gdy już się wydawało, że jest ok, to… wybuchł.
A tu „historia prawdziwa” tego wybuchu: :wink:
The Queen hates Starship - YouTube

W maju był testowany Ship 24 i niestety odpadło sporo płytek TPS. Znaleźli wygiętą rurę zasilającą system sterowania reakcyjnego (RCS).

No i jasne :rofl: :rofl: :rofl:

Ship 24 ? Tego jeszcze nie obserwowałem Ship 24 (S24) | Starship SpaceX Wiki | Fandom wygląda na wczesny prototyp.

Rakiety bardzo się zmieniły. Wielkie rakiety Saturn, które wynosiły astronautów na księżyc w latach 60-70 robiły przy starcie istną apokalipsę ognia i dymu 1969 Apollo 11 Saturn V launch, 1969 TV broadcast - YouTube

Osobiście najbardziej podobały mi się starty STS (wahadłowców kosmicznych). Tam była kombinacja silników na paliwo stałe (SRB) i ciekłe (SSME).
Ale wszystko zależy od użytego paliwa. Np. nafta (stosowana np. w Sojuzach) daje jasny żółty płomień i tylko trochę szarego dymu. Hydrazyna lub UDMH (np. Proton) daje bardzo jasny, aż fioletowy płomień, ale też prawie w ogóle nie dymi. Zero dymu daje wodór (tlen jest utleniaczem). To paliwo jest i było wykorzystywane w wielu silnikach, np. w wspomnianych już przez mnie głównych silnikach promu kosmicznego (SSME). Natomiast rakiety wspomagające na paliwo stałe (SRB) jako paliwo wykorzystywały pył aluminium (utleniaczem był nadchloran amonu) i dawały bardzo dużo białego dymu.
Natomiast w programie Apollo, w module LM (księżycowym) do napędu stosowano „aerozynę 50” (utleniaczem był tetratlenek diazotu), co dawało przezroczysty płomień. :slight_smile: