Spadająca wydajność laptopa, zacinki systemu

Witam! Posiadam laptopa Lenovo Z710, kupiłam go do gier, ale mam z nim 2 problemy.Na początek specyfikacja sprzętowa: CPU: Intel i7 4700MQ 4 rdzenie, 8 wątków 2,40 GHZ, Turbo 3,40 GHz, RAM: 2x4 GB, GPU: NVIDIA GT 840M, Windows 8.1.

Pierwszy problem polega na tym, że coś jest nie tak u niego z zasilaniem/baterią albo tym i tym, gdyż powiedzmy, że np. gram w Wiedźmina 3 mam powiedzmy 20 FPS (zazwyczaj tyle jest), gram na zasilaczu + baterii 100%, ok, ale gdy rozładuję chociaż trochę baterię to nie ma znaczenia czy podłączę zasilacz, czy jadę na baterii czy wyjmę baterię i na samym zasilaczu, jest tylko np. 12 FPS, i nic nie da naładowanie baterii do 100%, bo jest to samo, dopiero po kilku dniach zwiększy tą wydajność na właściwą i będzie te 20 FPS’ów, (jeśli będzie cały czas 100% na baterii, bo jak nie, to nie doczekam się zwiększenia FPSów w grze).Sprawdzałam wszystko, pracę procesora (tyle samo użycia, taktowanie też) sprawdzałam napięcie procesora, karty graficznej, napięcie baterii, karta graficzna ma takie samo taktowanie.Zmieniałam na Wysoką wydajność, bawiłam się w ustawieniach zasilania, ustawiałam max i min % użycia procesora, nic.Raz np. jak nie było prądu i bateria zjechała mi do 97% i było 10 FPSów, to ustawiłam maksymalne użycie procesora na jakieś niższe i wtedy wydajnośc się ponownie zwiększyła (20 FPS), ale to raz zadziałało, potem już nie, a uwierzcie, że sprawdzałam.

Druga sprawa polega na tym, że gry, filmy, ogólnie cały system co jakiś czas ma zacinki(widać to nawet jak się przegląda internet, czy rusza całym oknem np. właśnie przeglądarki), np. Gram w Wiedźmina co jakiś czas się zacina na kilka sekund, czasami na dłuższy czas, czasami na krótszy, niestety we wszystkich grach tak jest na starych też, Dragon Age Poczatek strasznie się przycina.Ustawiałam zgodność z różnymi systemami, nic to nie daje.Przeczytałam w internecie, że inni też mają taki problem z tym laptopem i znalazłam forum, na którym napisali, że zmiana systemu na Windows 8 (a mam obecnie Windows 8.1) pomaga, i laptop wtedy działa “jak burza”, i, że niby ten laptop działa dobrze tylko właśnie z Windows 8.Czy zmiana systemu naprawdę może robić taką różnicę?Tym bardziej, ze to są takie podobne do siebie systemy?

Mam zamiar zainstalować Windows 8 obok Windows 8.1, lecz nie wiem czy mi się to uda. Co o tym sądzicie? Da się tak zrobić?A może po zmianie systemu pierwszy problem z zasilaniem/baterią też może zostać rozwiązany?

Wybacz, ale to jakaś paranoja. Na tym sprzęcie nie oczekuj niczego lepszego. Liczysz, że taka karta utrzyma stałe 20 FPS? Przede wszystkim spadek FPS o 8 punktów nie jest niczym niezwykłym. Szczególnie w takiej grze na takim sprzęcie. Mam dużo wydajniejszy sprzęt, a Wiedźmin 3 miewa wahania znacznie większe od Twoich. Zacięcie się gry na kilka sekund nie jest niczym niezwykłym. Wiedźmin 3 jest dość nową grą z bardzo wysokimi wymaganiami, ale nawet wspomniany Dragon Age - Początek na najwyższych ustawieniach nie zadziała płynnie na tym laptopie. Wiem, bo miałem ten sam model, ale z nieco innym procesorem i kartą. A Dragon Age - Początek to gra starsza od Wiedźmina 3 o jakieś 6 lat. Nie oczekuj, że będzie lepiej. Jeśli jest tu jakiś problem, to jego rozwiązanie poprawi wydajność w stopniu niemal niezauważalnym, w najlepszym wypadku.

 

Szukanie problemów zacząłbym od sprawdzenia sprawności dysków. To może wpływać na zacinanie gier i systemu. Poza tym katowanie laptopa wymagającymi grami prowadzi do jego przegrzewania, co też obniża wydajność sprzętu. Sprawdź temperatury. Odpowiednie programy znajdziesz na portalu.