Spadający zapis/odczyt pamięci ram

Witam, mam mały problem otóż:

Od jakiegoś czasu nie wiem z jakiej przyczyny gry zaczęły mi zwalniać i to poniżej 20 fpsu. Szukałem różnych przyczyn i przypadkiem natrafiłem na testy Everesta. Otóż kiedy chodzi wszystko w miarę dobrze zapis/ odczyt pamięci oscyluje w granicy 6,5 tys MB/s. Kiedy gra zaczyna ścinać, wystarczy ją wyłączyć i wtedy już zapis i odczyt ramu spada do marnego 2,5 tys MB/s, oczywiście czas oczekiwania pamięci wydłuża się z 80 ns aż to 180. Czego może być to przyczyna i jak temu zaradzić?

Zobacz np. w CPU-z czy taktowanie RAM’u lub procesora spada wówczas.

za duzo pamieci wirtualnej?

mocno zdefragmentowana?

na partycji C (lub tam gdzie masz gry) ustaw na sztywno 2mb (dla C), a na innej 1024mb, tez na sztywno (min. i max. tak samo)

nawet, gdyby bylo za malo, to system sam dolozy i wyswietli komunikat…

bart25 taktowania nie spadają, a co do tego pliku wymiany do zmieniłem i nadal to samo jest. Miałem wcześniej od 2-4 gb ustawione. A jak sprawdzić czy jest pofragmentowana pamięć wirtualna? Wiem o programiku pagedefrag ale on chyba raczej nie pokazywał, ale mogę się mylić.

jesli masz PW ustawiona na sztywno, to nie trzeba jej defragmentowac 8)

a ustawiles ja dla jednej partycji (najlepiej na oddzielnym dysku)?

na reszcie partycji masz wylaczona?

W systemie XP uruchom defragmentator, wykonaj analizę i sprawdź na ile częci masz podzielony zielony obszar - w optymalnej sytuacji powinny być dwa - jedno plik pamięci wirtualnej a drugi plik hibernacji (hibernacje możesz wyłączyć na czas tego testu)

Jaki masz system operacyjny?

Jakie jest użycie procesora po spadku wydajności?

Zielony obszar jest w jednym kawałku, mam xp sp2, a procesor używany jest w około 60-70% tak samo jak karta graficzna - ati tray tools mi cały czas to w grach pokazuje. :smiley:

Sorki użycie karty rośnie razem z klatkami albo może i odwrotnie :stuck_out_tongue:

Nie chodzi mi ile masz użycia kiedy gra jest nadal włączona.

Tak samo to, że masz niższy odczyt/zapis pamięci RAM, to mam nadzieję, że mierzyłeś to po zamknięciu gry?

Kiedy w nic nie gram użycie procka jest normalne czyli 0-1 %. No oczywiście że pomiary robiłem na wyłączonej grze :smiley:

A jak z temperaturami CPU i GPU?

Temp. CPU jeszcze nigdy nie przekroczyła mi 70 stopni a co do karty to podczas grania mam około 60-70 stopni.

A jak mierzyłeś te temperatury?

Sprawdź jeszcze w Menadżerze zadań jaki był szczyt pamięci zadeklarowanej po takiej grze, gdzie wydajność gwałtownie spadła.

Do mierzenia temp gpu używam programiku ati tray tools, który w grach na bieżąco mi pokazuje temp karty, a co procka to w biosie ustawiłem 70 stopni jako temperaturę, przy której miałby pikać komp. Wczoraj nagle prąd wyłączyli na chwile i mi się bios po tym zresetował, tzn. opcja od podkręcania w biosie zmieniła się na disabled. Przywróciłem enabled i przy okazji podniosłem napięcie ramu o 0,2V. Ani razu wczoraj nie złapał zamuły i jakimś cudem odczyt i zapis ramu wzrósł o jakieś 300 MB/s. :smiley: Może będzie dobrze, jak będzie się coś działo to się odezwę. :smiley:

moze byc tak, ze pamieci niedovoltowane… ale jak krecisz, to chyba z marszu ustawiasz te 2.1v?

reszta ustawien na auto? jesli tak to nic dziwnego, ze sie wywala cos non-stop (tym razem pamieci)

Niby było ustawione zawsze to 0,1v ale często było tak, że everest pokazywał 1,92v dokładnie na ramach. Teraz pokazuje dobrze i 2,1v, czyli chyba tak jak powinno być. Na 2,0v też mi wcześniej wszystko ładnie działało.

a vdropa ujales w swoich obliczeniach?

jesli dodales 0.1 (do default’owych 1.8v), potem jeszcze 0.2 to teraz masz te 2.1v

i ciezko powiedziec jak plyta podaje napiecia - najlepiej sprawdzic w biosie, bo pod winda soft moze przeklamywac…

Vdrop - nawet o czymś takim nie słyszałem, czyli że ustawiam 0,1v, później zresetuje bios, to nie wraca do 1,8v nawet jak nie mam teraz nic zmienionego w biosie?? No ja tak to zrozumiałem :smiley:

nie, to efekt sekcji zasilania i mostkow… 8)

chodzi o to, ze napiecia ustawione w biosie, przykladowo 2.1v na ram, nie sa podawane w tej wartosci, ale mniejszej… o ile, to juz z miernikiem mozna spawdzic dokladnie - kazda plyta ma jakis spadek, choc nowe konstrukcje majace patenty oszczedzania energii (np. asus/ gigabyte wylaczaja ‘fazy’ zasilania) maja tez i dokladne sensory, ktore na biezaco koryguja wartosc napiecia, by bylo jak najbardziej zgodne z zadanym w biosie

vdroop zalezy tez od jakosci komponentow sekcji, kontrolera itp. przyjelo sie, ze konstrukcje budzetowe beda mialy wiekszego - co poniekad wynika z fizyki i ubostwa sekcji zasilania - choc sa wyjatki rzecz jasna :roll;