Spadek FPS i grzanie się + problemy z dyskiem


(Idk111) #1

Od Jakiegoś czasu mam taki problem, że jak gram w LOLa to bardzo mi skaczą fps z 60( jak sie nic nie dzieje) do 10 jak jest jakaś akcja.

Jeszcze miesiąc temu miałem tak, że cały czas miałem 60 fps niezależnie od sytuacji. Teraz po zagraniu jednej rundy(30min) czuje ,że laptop jest gorący, a zdaję mi się, że wcześniej dopiero po 4 się nagrzewał.

 

Kiedyś miałem podobny problem tylko, że wtedy nie znałem swojego laptopa i grałem na oszczędzaniu energii. Teraz gram na wysokiej wydajności(sprawdzałem szczegółowe parametry i jest ok), podczas gry świeci się mi ikonka, że GF pracuje oraz mam wszystkie najnowsze sterowniki.

 

Nie wiem w czym problem może leżeć. Jakieś sugestie?


(rgabrysiak) #2

Cześć,

 

Jeżeli laptop się przegrzewa to warto pomyśleć o jego dokładnym wyczyszczeniu.


(Idk111) #3

Ma on niecałe 7 miesięcy i robie co 2 tyg “usuwanie kurzu” poprzez funkcje w Energy Management.

 

Zauważyłem dziwne rzeczy w menedżerze zadań otóż przy wykorzystywaniu 500-600MB ramu pokazuje mi 33%, a ramu mam 8GB.


(Mjanik9) #4

Moze jakiś malware ? Daj logi OTL + Extras. 


(Idk111) #5

http://www.wklej.org/id/1356054/

 

zaznaczyłem opcje w OTL jak w tym linku http://www.hotfix.pl/obsluga-programu-otl-a143.htm i dostałem jeden plik który wkleiłem wyżej 


(Mjanik9) #6

Zrób logi według tego: 


(Idk111) #7

OTL: http://www.wklej.org/id/1356126/

 

Extras: http://www.wklej.org/id/1356127/


(mrFreeze) #8

Daj screena z HDTune z zakładki Health

http://hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe

Error - 2014-04-26 11:42:59 | Computer Name = idea-PC | Source = disk | ID = 262151
Description = W urządzeniu \Device\Harddisk0\DR0 wystąpił zły blok.
 
Error - 2014-04-26 11:43:01 | Computer Name = idea-PC | Source = disk | ID = 262151
Description = W urządzeniu \Device\Harddisk0\DR0 wystąpił zły blok.

(Idk111) #9


(mrFreeze) #10

Całe okno ale ogólnie i tak z dyskiem nieciekawie.


(Idk111) #11

 

Czy co zrobić? Do serwisu zanieść?

___________________________________________________________________________________________

Zrobione,

Dimatheus


(mrFreeze) #12

Wartość 94 to sporo dysk ma problemy z mechaniką ale to nie musi mieć wpływu na spadek FPS. Daj screena z HWInfo z Sensors (całe okno) najlepiej po odpaleniu gry na 10 min. Odpalisz program zakładkę Sensors nie zamykasz odpalasz grę o po 10 min wyjdź z gry z zrób screena. 

 

http://storage.dobreprogramy.pl/narzedzia/hw32_438.exe


(Fan Xp) #13

Możesz mi powiedzieć jaką boską siłą usuwasz kurz z laptopa poprzez program ??? Zanieś laptop do serwisu niech przeczyszczą ci go z kurzu i koniec po sprawie bo to tylko dlatego.


(Idk111) #14

wiatraki pracują  dość głośno z takimi zrywami, więc myślałem ze częste używanie tego będzie zapobiegliwe

 

EDIT: screeny, użyłem opcji save & close ale nie wiem gdzie się to zapisało wiec wklejam to

 


(mrFreeze) #15

No piekarnik w środku albo serwis i czyszczenie lub jak czujesz się na siłach wyczyść sam. Możesz napisać model laptopa w youtubie dodaj cleaning np. asus k53s cleaning i będziesz mieć “instrukcję” jak rozebrać laptopa.


(Idk111) #16

A co znaczą te błędy z OTL ?


(mrFreeze) #17

Ogólnie te błędy wskazują na bad sectory ale ich fizycznie na dysku nie ma. Zacznij od czyszczenia laptopa przy takich temperaturach na pewno będziesz mieć spadki FPS. Druga sprawa “zabijesz” laptopa z prędkością światła tzw. zimne luty tego długo nie wytrzymają.


(Idk111) #18

A takie jeszcze jedno pytanie:

Czy w servisie lenovo robią czyszczenie z kurzu? Bo mam wg programu na laptopie gwarancje jeszcze 7 dni, wiec jak im zaniosę i powiem, że uważam to za główna przyczyna spadku fps to jak minie gwarancja to będę mógł go wciąż naprawiać bo zgłosiłem to wcześniej.

 

Zatem ktoś wie czy jest taka usługa?


(mrFreeze) #19

Tak na pewno to robią ale z tego co się orientuje nie obejmuje tego gwarancja. Zadzwoń do serwis i się spytaj. Tak lepiej oddać do jakiegoś serwisu na miejscu chyba, że ten serwis lenovo masz pod ręką.


(Idk111) #20

Przepraszam za odgrzewanie tematu

 

Laptopa nie dałem do naprawy bo sesja się zbliżała ( nie mogłem sobie pozwolić na oddanie na nawet tydzień). W ten czwartek mam ost. egzamin i potem oddam do serwisu.

 

W długi weekend stwierdziłem, że może przydałoby się zrobić odświeżenie sytemu (win8.1). Zrobiłem, większych problemów nie było. Dziś zainstalowałem Lenovo solution center. Program domagał się skanowania sprzętu, trwało to ok 2 godzin ( kiedyś to było max 30 min). Wyskoczyły mi 2 błędy w dysku tzn nie udało się przeprowadzić testu: 

-test odczytu docelowego

  • krótki autotest systemu SMART

 

Z tego co pamiętam mój dysk zawsze był jakiś lewy. Podczas włączania systemu 5mb/s wg managera zadań było 100%, a podczas aktualizowania systemu 30 mb/s to 99%. Uznawałem to za niedoskonałość narzędzi systemowych niż samego dysku. Mimo wszystko widywałem różne wartości dla 100% mocy dysku( 5400 obrotowy dla uściślenia )

 

Po odświeżeniu systemu w lolu fps skakały z 60 do min 42, więc poprawa poprzez odświeżenie jest ale nie taka jak była kiedyś.

 

Nie wiem czy to istotny szczegół w sprawie problemów z laptopem, ale podczas testów moc procesora nie przekroczyła 35 %(oraz ogolnie nie widuje wyższej). Kiedyś jakiś technik w serwisie zasugerował, że zostało wyłączenie w BIOSie HT. Czy można to jakoś szybko sprawdzić?

 

 

oto raport:

 

https://drive.google.com/file/d/0B84aoKB3gtt4Y3JkRVBlYUZ0akE/edit?usp=sharing

 

nie wiem czemu program zapisuje to w formacie hmtl…

 

 

Czy te problemy to są na 100% sprzętowe czy raczej błędy poprzez odświeżenie ( czyli powrót do 8.0 i znowu aktualizowanie do 8.1) ?

Czy te błędy dysku są bardzo poważne?

Wykonać skanowanie HD tune?