Spadek fps po pewnym czasie działania komputera

Witam. Po włączeniu komputera i po jakimś czasie spadają mi fpsy w grach o ok. połowę. Gdy zaraz po po włączeniu komputera włączę grę to przez kilka godzin działa dobrze, ale wystarczy zminimalizować, włączyć spotify, chrome czy cokolwiek innego i jest spadek. System to świeży Windows 10 home 64 bit. Wcześniej miałem 10 pro 64 bit i problem też występował jednak z czasem się sam naprawił.
Pentium G850
GoodRam 4gb 2x2 1333mhz
Dysk Samsung HD103SJ
Nvidia GT705
Płyta MSI B75MA-E33

Problemy występują w każdej grze, czy tylko w konkretnej?

w każdej

Obserwując HWMonitor zauważyłem, że z normalnych zegarów 1050 na rdzeniu i 1020 na pamięci zrzuca mi do 270 i 405 mhz. Karta się nie przegrzewa, a dzieje się to bez obciążenia. W benchmark valley temperatura nie przekracza 80 stopni. Wygląda to tak, jakby karta chciała oszczędzać energię kiedy jej nie potrzebuje ale potem nie wraca do normalnych taktowań.

Sprawdź w zaawansowanych opcjach zasilania ustawienia zasilania grafiki czy tam nie masz czegoś dziwnego. Spodziewam się, ze masz też grafę zintegrowaną, więc pewnie dedykowana się wygasza.

Mój procesor ma zintegrowaną więc to możliwe. Można przełączyć tylko na dedykowaną? W zaawansowanych ustawieniach zasilania mam ustawioną wysoką wydajność. Nie mam żadnej opcji od karty graficznej. Jest zarządzanie energią procesora, ale karty nie ma. W Nvidi mam ustawione zarządzanie energią na maksymalną wydajność.

Zmieniłem wersję Afterburnera z 4.5.0 na 4.1.0 i na razie od 2 godzin siedzenia w przeglądarce karta trzyma taktowania.

Taktowania spadły znowu, zauważyłem jeszcze że razem z nimi spada napięcie z 1,1V do 0,9V

bump

W NvidiaInspector w zakładce overclocking odkryłem, że moja karta graficzna ma 2 profile. Jeden z normalnymi taktowaniami, a drugi z tymi, które mam po spadku fpsów. Napięcie też się zgadza. Karta najwyraźniej przełącza się na ten mniej wydajny profil gdy nie potrzebuje pełnej mocy. Spróbuje przestawić zegary tego słabszego trybu na takie jak w tym normalnym i zobaczę co będzie.

Ewentualnie spróbuj usunąć na wszelki wypadek profil, jeśli nie jest wbudowany i możesz.

Nie widzę tam nigdzie opcji usunięcia profilu. Ustawiłem w nim takie same taktowania jak normalnie. Nie mogę tylko przestawić napięcia do 1,1V więc zostanie na 0,9. Nie będzie to przeszkodą w działaniu karty?

Jak spadnie taktowanie to może przestać działać stabilnie i zobaczysz ubytki. Nie podkręcałeś kiedyś czasem tej grafy?

Jest podkręcona jednak temperatury w benchamarku max 80 stopni.

Co nie oznacza, że nie została ubita, poszukaj na necie jak sprawdzić, tutaj nie mam doświadczenia żadnego.

Problemem były najnowsze sterowniki do karty. Zainstalowałem sprzed roku i karta prawidłowo przełącza się pomiędzy tymi dwoma trybami kiedy trzeba. Teraz szukam najnowszej wersji która działa jak powinna.

Heh standard, też to przechodziłem, ale objaw dziwny.