Spadek przepustowości po WI-FI. Opcja 10Mb spada do 4-6Mb

Ostatnimi czasy podpisałem całkowicie nową umowę na Neostradę.

Obecnie jest to opcja do 10Mb/s

U mnie na PC który jest podpięty z routerem poprzez kabel RJ-45, zawsze o każdej godzinie jest prędkość 10Mb/s

Router jest dobrze ustawiony do obsługi tej opcji łącza co posiadam. Dla WI-FI raczej też, sprawdzałem wielokrotnie.

Router nie ma przypisanego ograniczenia dla danego PC.

Ustawiałem na przemian aby działało jako 802.11 b+g lub g lub g+n

Samo N nie mogę ustawić bo adapter na pierwszym PC nie wspiera N.

http://s16.postimg.org/qggnad6ol/capture_10072013_173835.png

W domu są jeszcze 2 PC które łączą się bezprzewodowo.

Jeden jest w odległości 5 metrów (dzieli je jedynie ściana).

Drugi jest jakieś 20 metrów (dzieli je 2 ściany + mebel).

Na tym pierwszym uzyskuję w testach prędkość nieco ponad 4Mb/s - adapter od neostrady (ten biały) - który wspiera 802.11 b oraz g - siła sygnału B.Dobra / Dobra

W tym drugim uzyskuję prędkość nieco ponad 6Mb/s - adapter TP-Link TL-WN722N - który wspiera b, g, n - siła sygnału B.Dobra / Dobra

Ostatnio był chłopak siostry z laptopem. Siedzieli w salonie, gdzie dystans do laptopa to jakieś 5 metrów. Zrobił na nim test i prędkości były takie jak ja uzyskuję u siebie na PC - przy ustawieniach jak na zdjęciu.

Co może być głównie przyczyną takich spadków na tych adapterach ?

Czy wpływ konfiguracji dla portu USB w BIOS ma znaczenie ?

Czy trzeba poprawić konfigurację ustawień adaptera (domyślnie powinien działać poprawnie…) ?

Czy jednak to wina braku tzw. “idealnych warunków” i ze względu na dystans oraz przeszkody jakie napotyka sygnał spada prędkość.

Ale jeśli na tych adapterach spada przepustowość to czemu na laptopie było jak powinno…

PS. Model routera TP-LINK TD-W8961ND

przyczyny mogą być różne:

  • słaba/mała antena w odbiorniku (w laptopie anteny są zazwyczaj większe i poprowadzone pod matrycą)

  • zakłócenia od innych urządzeń elektrycznych i elektronicznych

  • odległość od źródła (rutera) i liczba przeszkód (oraz ich rodzaj)

  • ruch w sieci

To oczywiste że jest wiele przyczyn, nawet te które wymieniłeś a ja nie napisałem bo uznałem że to jest wiadome.

Router posiada 2 anteny. Podałem jego model wiec sprawdzenie jak on wygląda oraz parametry to chwila czasu.

Dane prędkości na obydwu adapterach podane jak tylko jeden z PC korzysta z internetu.

Ale nawet przy dwóch PC będących na internecie, w przypadku laptopa prędkość jest taka sama jak u mnie na PC, a na tych adapterach jak w opisie.

Dystans na 5 metrów nie powinien być problemem i dawać max jakie ma moje łączę. Ale tak nie jest, na jednym z adapterów leci max do 6Mbps (odległość 20m).

W czasie korzystania z łącza, prędkość stanu połączenia sieciowego (ikonka w zasobniku) spada, nawet do 6Mbps (adapter TP-Link) - dlatego max pokazuje test łącza owe 6Mbps.

Ale nieraz i jest 12 lub 18Mbps (ikona zasobnika) i tak zawsze test wychodzi ten sam (6Mbps).

Opisałem trochę, tak myślę, obszernie pierwszy post więc liczę na jakieś nakierowanie, wskazówki co zrobić, rozwiązania z życia wzięte któregoś z forumowiczów.

Wiele się naczytałem o tych problemach i nawet osobom przy większych odległościach od routera, internet im w testach działa nawet 8 lub 16Mbps…

Jednakże tego co jest w opcjach, w routerze za wiele nie rozumiem (dziwne pojęcia, skróty), ale sądzę że jest dobrze.

Dlatego sądzę, ale nie koniecznie, że po części wina jest w ustawieniach routera… a nie żeli tylko w tym co wymieniłeś.

PS. Czy to że router nadaje osobny SSID dla Orange Funspot może też być przyczyną spadku transferów po WI-FI, nawet jak ktoś z tego nie korzysta ?

Wiecie jak to wyłączyć (Orange FunSpot) w routerze ja się da… ?

Wiem że przez panel użytkownika Orange Polska można dezaktywować usługę… ale czy to coś wniesie ?

Winne mogą być warunki, jak ktoś wspominał. Co możesz zrobić sam? Po pierwsze wywalić zabytkowy adapter “G” otrzymany od neozdrady i przestawić router w tryb “n”. Zyskasz na pokryciu i transferach, odmulisz sieć. Po drugie, stabilne 16 Mb/s przez ściany na zwykłym adapterze USB w trybie “G” to mrzonki. Ten WN722N może jednak mieć potencjał. Pod warunkiem, że nie będzie miał problemów z zasilaniem. Karty USB są na to przewrażliwione. Sprawdź go na innym komputerze, najlepiej stacjonarnym. Alternatywnie w trybie zasilania z dwóch portów na raz (kabel “Y”). Jeśli jest możliwość zmień karty na wbudowane (PCI, PCIe, mPCIe), z dobrymi antenami.