Spadek wydajności 2-letniego komputera

Witam. W przeciągu ostatnich 2-3 miesięcy zanotowałem dziwne rzeczy które dzieją się z moim komputerem. Kupiony został jakieś nie całe 2 lata temu i chodził znakomicie w grach jak i podczas korzystania z wszelkiego rodzaju programow/przegladarek itp.
Lecz od 2-3 miesięcy robi jakieś figle… Po każdym wyłączeniu i uruchomieniu komputera spada wydajność komputera tylko w grach. Żadne czyszczenia z błędów/wirusów nic nie pomagają. Do miesiąca temu pomagało zazwyczaj “Uśpienie” komputera a następnie “Pobudka” po czym problem znikał, do momentu aż znowu się komputera nie wyłączyło itd…
Jednak teraz spadek wydajności jest ciągły. Z stałych 120-140 fps w cs:go na minimalnych ustawieniach, nagle jest wirowanie między 100-40, nie ważne czy na mapach pełnych graczy czy na pustych z np. workshopa.
Podobna sytuacja ma miejsce chociażby w Paladinsach (to są dwie gry w które najczęściej gram); wcześniej podczas intensywnej rozgrywki stałe 160 fps, teraz nawet nie 100, z gęstymi spadkami do 40/30 fps. Podobne sytuację mają miejsce na całej reszcie gier w które pogrywam.
Komputer co prawda nie był przez długi czas oczyszczany z brudu/kurzu, ale wczoraj to w końcu zrobiłem, wszystko ładnie przeczyściłem ale problem nie ustał.
Temperatury sprawdzone… Pomimo słabego chłodzenia, temperatury oscylują w granicach 40* C (temperatura ogólna komputera) podczas spoczynku, zaś w stresie ok. 60-70 na karcie graficznej i nieco mniej bo ok. 55* C na procesorze.
Koniec końców nie potrafię sam określić przyczyny tego.

SPECYFIKACJA:

  • Procesor: AMD Phenom II x4 925 2.8 Ghz
  • Karta Graficzna: Radeon HD 6950 2 GB
  • RAM: 6 GB (3x2GB) Kingstone o niewielkim taktowaniu 685 Mhz\
  • Dysk Twardy: Hitachi 250GB HDT722525DLA380
  • Chłodzenie: Kompletnie zapomniałem jakie, ale z tego co pamiętam montowane było zwykłe boxowe od producenta

Na procku aktualnie 4 miesięczna pasta Arctic mx-2

Odpadł coś w stylu MSI Afterburner i opisz lub wrzuć wyniki jako SS po pewnym czasie gry.
PS: na pewno taki RAM? Odczytałeś z kości czy CPU-Z?

Zapomniałem w sumie wspomnieć że cały czas chłodzenie od proca chodzi na 100 % mocy, dzięki właśnie MSI Afterburnera. Do odczytu Ramu i całej reszty korzystam z AMD Afterburnera.
Bo głębszym przepadaniu w AMD Afterburnerze okazało się że temperury proca w spoczynku to 19* C a na grafie 42* C również w spoczynku.

SS:
Podczas pomiaru temperatur były uruchamiane Paladinsy i Cs:GO

To wyniki niby niezłe, ciekawe czy np. Po godzinie są wyższe.
Sprawdź w takim razie jeszcze stan dysku np. HDtune. Screen z zakładki health i z zakładki error po skanie.

Szczerze to wczoraj w sumie jeden z forumowiczów bardzo mi pomógł, poprzez zdalne połączenie się z moim kompem i po wykorzystaniu kilku tricków, komputer chodzi nieco płynniej.
Z jego polecenia odpaliłem dzisiaj defragmentacje oby dwóch partycji.
Na kompie znalazłem CDI więc go użyłem do psrawdzenia stanu dysku, ss: https://pasteboard.co/I5QYxtx.png

I tak wyglądają obie partycje po analizie i defragmentacji:

Gratulacje jakiegokolwiek poczucia bezpieczeństwa. W takim razie niech Ci pomaga.

Zanim dałem mu dostęp do mojego kompa sprawdziłem go sobie tutaj na forum i konto miał założone od dawna. Do tego miał dużo pozytywnych opinii na forum + udzielał się bardzo w różnych postach na forum. Więc nie uważam że miałem powody do jakichkolwiek obaw.

Powody zawsze są, no jak nie miałeś na pulpicie haseł do banku to ok.
Zrób HD Tune prędkości, wykres, w Cdi tej zakładki nie ma, a obstawiałbym na zużycie i spadki prędkości, jest to pewnie wyczuwalne jak w grę wskakuje plik wymiany. Prawdopodobnie, jeżeli mam racje, czeka Ciebie wymiana antycznego dysku :wink: 250 GB nie robi się od lat :wink:

Ile masz procesów?

Zakładka health: https://pasteboard.co/I60REpf.png
Zakładka error: https://pasteboard.co/I61cQvU.png

Procesów jest 77 podczas włączonego Chrome, Steama…

Wykres prędkości jak masz, dysk może być jeszcze OK, a czyta miejscami niżej poziomu akceptowalnego :wink:

Jeśli dobrze rozumiem chodzi o zakładkę Benchmark lub Disk monitor, więc zamieszczam obie :slight_smile:

Zakładka Benchmark: https://pasteboard.co/I61tbJr.png
Zakładka Disk monitor: https://pasteboard.co/I61scda.png

Okej, a jak wygląda jeszcze obciążenie z menadżera zadań (zakładka wydajność)?
Jeżeli chodzi o dysk, to jest w lepszym stanie (kondycja) niż myślałem, ale odczyt masz ~~2-3x wolniejszy niż w nowych np. tu image. Ram, zgaduję, masz zapełniony mocno w grze i dysk jest w użyciu?

Tzn. Dysk mocno się nie obciąża podczas gry, ale za to tak jak mówisz RAM pracuje pod obciążeniem 80-90% podczas intensywnej rozgrywki.

Tak wygląda zakładka wydajność podczas uruchomionego głównie chrome i steama: https://pasteboard.co/I61D3Nw.png

Na starcie to wiele, nie mówi, ale jak masz 80-90% RAM w grze, to zaczyna się robić plik wymiany :wink:

Nie wiem ile masz “slotów” na ram na płycie, ale jakbyś dał radę, to ze 2 GB by warto dodać, koszt dosłownie z 30 - 40 zł. Ewentualnie możesz wrzucić dysk SSD 120 za mniej niż 100, dasz na niego system + obie gry i powinno być też bardziej stabilnie ze spadkami. Każdy kolejny patch zwiększa “wagę” gry, jak zaczyna brakować pamięci, to robi się zonk….

Za jakąś godzinkę mam zamiar coś już grać, to wtedy podeślę dokładne parametry obciążenia/temperatur itp. :slight_smile:

Podczas uruchomionego CS:GO : https://pasteboard.co/I62HaMR.png
Podczas grania w Paladins: https://pasteboard.co/I62ItY8.png

Ramu, o dziwo, jeszcze trochę jest… okazuje się, ze brakuje procka. Miejscami pod setkę, przed screenami miałeś “lagi” z fps? Zostaje albo wymiana procka (spory koszty…), albo, może na boxie się da, próbować z 5+10% podkręcić, szału nie będzie na ale może dropy będą mniejsze…

Wróce z roboty jutro to spróbuje coś podziałać z procem.
Zanim zrobiłem screeny , to tak- miałem te gęste spadki FPS z np. 60 na 40. Do tego od jakiegoś czasu w każdej grze mam o wiele mniej fps niż wcześniej… :confused: