Spadek wydajności komputera

Witam.

W skrócie: coś strasznie zaczęło mulić mi komputer jakiś czas temu i do tej pory nie rozwiązałem problemu. Sprawdziłem wtyki, chłodzenie, mam najnowsze sterowniki, 3 razy skanowałem kompa avastem, dałem do sprawdzenia log z OTL i nic nie wykryło.

Błagam, niech ktoś mi pomoże - nie mam pojęcia co się stało a w temacie komputerów i oprogramowania jestem zielony.

Udostępnię wszystkie możliwe informacje, podawajcie tylko propozycje co się mogło stać.

Aha - spadek wydajności jest odczuwalny gł. w grach (spadek fpsów o ok. 60-70%).

Może to wina jakiejś aplikacji, którą instalowałeś w tym czasie. Sprawdzałeś autostart?

Czyściłeś ostatnio kompa z różnych zbędnych plików ??

Polecam wszystkim-najistotniejsze-optymalizacja-cyba91-cz1-t390938.html

wszystkim-najistotniejsze-optymalizacja-cyba91-cz2-t391043.html

codziennie czyszczę kompa CCleanerem

hmm coś sobie przypomniałem - pamiętam, że instalowałem wszystkie sterowniki do płyty gł. z płytki która była w zestawie bo coś mi szwankował port usb.

zainstalowałem wszystko po kolei (opcja Xpress instal) w tym również DESa (dynamic energy saver). jako, że nie chciało mi się w to bawić, odinstalowałem

nie znam się na rzeczy więc lepiej się zapytać - czy des mógł coś namieszać? np. z zasilaniem?

aha no i w autostarcie mam:

Nvidia nTune

SunJavaUpdateSched

JMB36X IDE steup

36x Raid Configurer

Adobe Reader Speed Launcher

Adobe ARM

avast5

NvMediaCenter

NvCplDaemon (lol odinstalowałem go)

RivaTunerStratupDaemon

RTHDCPL

Alcmtr

Xfire.ink

Trochę masz sporo pozycji w autostarcie. Ja bym wyrzucił wszystko oprócz avast5 reszta to zbędne dla mnie programy no chyba że po włączeniu kompa używasz wszystkich naraz co jest mało prawdopodobne. Ja mam niebyt mocnego laptopa a Windows 7 śmiga, że miło. Działa mi tylko przy starcie Kaspersky. Gdy zainstaluje jakiś program sprawdzam autostart i wszystko wyrzucam

tzn. że wszystkie pozycje mogę wyłączyć bez szkody dla systemu? :o

za co odpowiedzialne są:

JMB36X IDE steup

36x Raid Configurer

NvCplDaemon

RTHDCPL

Alcmtr

??

sry ale chcę wiedzieć bo boję się że coś schrzanię… :x

Nie wiem do czego służą zapewne część od aktualizacji danego programu, która jest zazwyczaj również dostępna po ręcznym uruchomieniu danego programu. Musiał byś podać pełną listę aplikacji zainstalowanych na kompie choć może jest to zbędne. Ja wyłączam wszystko (oprócz antywirusa) od kiedy mam kompa i nie mam z nim żadnych problemów z funkcjonowaniem. Dodatkowo można wyłączyć jeszcze kilka usług systemowych.

a jak tam temperatury?

Na czas upalow odkrec oslone obudowy.

Możesz też sdefragmentować dysk twardy, bo same usuniecie niepotrzebnych plików CCleanerem może nie wystarczyc. Jeśli chodzi o autostart to powinieneś sprawdzić, z jakiej ścieżki pochodzi dana aplikacja. Jeśli pochodzi z folderu Windows to oznacza, że to jakis sterownik lub ważna aplikacje bez której system może wariować. Reszte z innych ścieżek mozesz raczej usunąć, ale jeśli to bedą jakieś sterowniki to lepiej je zostawić.

Ok autostart ogarnięty, jednak problem dalej występuje.

System chodzi nawet w miarę sprawnie (nie muli tak, żeby jakoś wybitnie przeszkadzało) jednak w grach koszmar…

Nie wiem czy gracie w jakieś fpsy, ja nalezę do klanu który gra w nowego Battlefielda Bad Company 2 - gram dosyć dużo (treningi itp.) a przez ten spadek wydajności nie mogę 5 minut usiedzieć przy grze :evil:

przedtem grałem w rozdz. 1280x1024 i śr. detale i miałem 60-70 klatek na sekundę a teraz przy 1024x768 i najniższych detalach (+ najniższa możliwa jakość w panelu sterowania nvidia) mam ok.20 jednak podczas jakieś akcji spada nawet do 8-10 :frowning:

poza tym gdy wchodzę na jakiś serwer, wczytuje mi grę 2-3 razy dłużej niż normalnie (tak, że gdy się respię jestem daleko w tyle i często muszę zapier@#$%ć z buta bo pojazdów już nie ma :o )

i teraz pytanie (może trochę głupie…) - czy mam reinstalować?

Sam aotostart problemu może nie zlikwidować. Mówię zdefragmentuj dysk. Wtedy szybciej sie będę uruchamiać programy i foldery.

no i kolejny problem - niby zdefragmentowałem dysk ale na koniec wyskoczył mi komunikat, że niektórych plików nie da się zdefragmentować (głównie system volume information i moje dok.))

spróbowałem więc jeszcze raz zdefragmentować (pokazuje mi, że należy defragmentować ten wolumin) ale od razu wyskakuje mi ten sam komunikat

To nic poważnego.

Mi się wydaje że namieszałeś przy instalacji tych sterowników do płyty głównej(to czasem lubi zaszkodzić),o jaki to w ogóle system chodzi?

Jak masz punkty przywracania z przed instalacji tych sterowników to może spróbuj przywrócić system.Może najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłby format.

ehh formatu wolałbym uniknąć :expressionless:

mam xp

aha no i możesz mi przybliżyć temat przywracania systemu? tzn. co zostanie zmienione gdy np. przywrócę stan sprzed miesiąca (a po drodze instalowałem programy, gry)

boję się że utracę jakieś dane

Wybierasz punkt, np instalowałeś te stery 5.5.2010 to szukasz punktu z przed instalacji sterownika lub np 4.05.2010,żeby było przed instalacją.Start>Wszystkie programy>akcesoria>Narzędzia systemowe>Przywracanie systemu.Z tym że nie jestem pewien czy to rozwiąże twój problem/czy może coś jeszcze namieszać .To co instalowałeś raczej stracisz(?),jak masz ustawione przywracanie na wszystkich dyskach(?)Porób kopie zapisanych stanów gier itp.

zauważyłem jeszcze coś dziwnego - w grach, oprócz gigantycznego spadku wydajności zaobserwowałem też spore opóźnienie jeśli chodzi o najeżdżanie kursorem na jakiś przycisk (myszka pracuje w normalnym tempie; z opóźnieniem podświetla mi przyciski)

oraz - co najbardziej mnie dziwi - wszystko strasznie długo się ładuje tzn. łączy z serwerami, wczytuje kolejne poziomy, uruchamia gry, itp.

Sądzę że na 99% te sterowniki zrobiły ci bajzel.Opcji nie masz za dużo:

#Odinstalować sterowniki te co instalowałeś-tylko co i jakie potem instalować

#Przywracanie systemu

#Format

jeśli chodzi o przywracanie systemu - czy stracę pliki, np. save’y z gier, zdjęcia, filmy??

Na xpku nie przywracałem systemu nigdy :lol: ,na viście nie ma to wpływu na twoje dokumenty.Ja bym zrobił kopie save-ów itp ,albo wyłączył bym teraz przywracanie na innych dyskach ,zostawiłbym tylko na systemowym i przywracałbym.Ciężko mi powiedzieć poczekaj może ktoś inny odpisze co bedzię wiedział co i jak.

no więc spróbowałem przywrócić ale gdy ukazał mi się kalendarzyk z punktami przywracania, nie obejmował on okresu kiedy komputer chodził normalnie #-o

istnieje może jakiś sposób na ręczne odinstalowanie sterów do płyty? a może jakiś program??

hmm odinstalowałem stery od płyty i karty, przeczyściłem Driver Sweeperem, zainstalowałem na nowo i… dalej nic :evil:

macie jeszcze jakieś pomysły, oprócz formatu??