Spadek wydajnosci przy 60 stopniach - FX 6100 throttling?

Witam, mój problem dotyczy processora który po osiągnięciu 60 stopni obniża taktowanie do 1504 mhz .Dzieje sie tak zarówno przy podkręceniu jak i na fabrycznych zegarach taktowania. W biosie nie znalazlem funkcji odpowiedzialnej za throttling.Bios jest zaktualizowany.
Sprzet:
chieftec seria gps 450 w
8 gb ram kingston 1333 -> 1600 oc
fx 6100 + box (nowa pasta)
gtx 750 ti
m5a78l-m lx3
Radiator na płycie głownej umiejscowiony pod processorem jest zimny :slight_smile:

Radiator odpowiedzialny za chłodzenie procesora jest umiejscowiony na nim. A jeśli procesor zbija zegary przy danej temperaturze to jest to wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem którego nie wyłączysz. Chyba że chcesz poczuć swąd z budy.

Rada na przyszłość: nie bierz się za coś o czym nie masz zielonego pojęcia. Jakim cudem bierzesz się za OC skoro na domyślnych zegarach chłodzenie niedomaga?

Mówiac o radiatorze chodzilo mi o sekcje zasilania plyty glownej ktory moze miec znaczenie w opisywanym problemie. Procesor osiaga 60stopni po około 10min ciągłego obciążenia w occt. Nie wydaje mi się żeby te 60 stopni było zabójcze dla procesora.

Przepraszam, a czego Ty oczekujesz od low endowej mobo z sekcją zasilania 3+1? Cudów?
Do tego klocka minimum to 4+1 plus jakiś porządny radiator na zasilaniu. A już przy OC to bezwarunkowo.
Jak ~MacG już pisał… Ty się ciesz, że jeszcze Ci się nie dymi z budy.

Niechłodzona sekcja zasilania CPU przy FX to bardzo zły pomysł ponieważ te proce ciągną bardzo dużo prądu i wymagają mocnej i przede wszystkim chłodzonej sekcji zasilania.
Być może, rozwiązaniem byłoby naklejenie radiatora na MOSFETy.

1 polubienie

Zrobiłem jak kazałeś , wyciągnąłem kwadratowe małe radiatorki z ze starego zasilacza nakleiłem klejem termoprzewodzącym na mosfety oraz zmieniłem chłodzenia procesora na spartan 3 pro dodatkowo zmniejszyłem napięcie na 1.22v . Wszystko działa stabilnie na 3.9 ghz temperatura nie przekracza 55 stopni .
Dziękuje za pomoc