Spadki fps podczas gry oraz spowolnienie komputera


(mats0n) #1

Witam, zwracam się z prośbą o pomoc :x a dokładniej około tydzień temu ogarniałem cały pokój z brudu kurzu itd i odkręciłem obudowe komputera, wjechałem tam odkurzaczem, trochę kurzu było to go wciągneło (robię tak co pół roku) oraz postanowiłem odkręcić jeden wiatraczek od intela i go przeczyścić, wszystko git założyłem obudowę podłączyłem kable i włączyłem komputer. Od tamtego czasu mam spore spadki fps w grze (CSGO) czasami nawet się przytnie a co najlepsze to nie tylko w grze to mam, siedząc na internecie lub coś robiąc komputer jest spowolniony, czasami naprawdę się na chwile zamuli gdzie wcześniej tego nigdy nie było. Najgorsze są te spadki fps w grze gdzie wcześniej miałem po 200-250-300 fps teraz mam 50-100 max 150 fps. Co zrobić? A może to nie moja wina tylko jakieś wirusy się wpierdzieliły na komputer? może po prostu brat coś ściągnął? Liczę na was! 


(Veers) #2

Tak dużo pytań, tak mało informacji… więc zacznij od lektury: http://rtfm.killfile.pl/#precyzja


(mats0n) #3

(Veers) #4

W ramach akcji “Pomocna dłoń” - zasugeruję podanie informacji zgodnie z podanym tu kluczem: http://www.forumpc.pl/tutorials/article/8-faqjak-poprawnie-podać-konfigurację-komputera/

To co podałeś - to trochę mało. Te dane (możesz nie wierzyć - twoje prawo) są potrzebne, by można było sobie wyrobić opinię na temat sprzętu który ty widzisz / znasz - ale my niekoniecznie. Zależność jest prosta: precyzja odpowiedzi zależy od precyzji pytania.

Żeby temat posunąć trochę do przodu: podaj także napięcia i temperatury. W ten sposób upewnimy się czy masz prawidłowo zainstalowany zestaw chłodzenia CPU, a także wykluczymy czy przypadkiem szalejąc w obudowie z odkurzaczem nie doprowadziłeś do uszkodzenia elektroniki.


(wexel1974) #5

Czytając o objawach oraz o tym, że grzebałeś w środku komputera oraz majstrowałeś przy procesorze jak dla mnie wielce prawdopodobne jest, że coś się stało  z systemem chłodzenia procesora np. uszkodzony wentylator bądź tez bardziej prawdopodobne…że coś się stało z pasta termo-przewodzącą pomiędzy procesorem a radiatorem ( mogła się obruszyć i już tak dobrze nie przylega ) co przy obciążeniu powoduje zbytnie podnoszenie temperatury procesora i zbijanie jego zegarów ( żeby się nie przegrzał ) co powoduje spowolnienie komputera.

Ja bym uruchomił program CoreTemp z zapisem temperatur do pliku i zaczął grać…po takim spowolnieniu przestałbym grać i przejrzał plik monitorowania procesora…szukając czy to nie temperatura za to odpowiada. Analogicznie można sprawdzić też tak kartę graficzną programem GPU-Z czy podobnym.


(mats0n) #6

Zrobiłem tak jak uważał Veers czyli ściągnąłem 2 programy i porobiłem screeny które macie w linku na dole. Co do tego jak jest z tym systemem chłodzenia to nie wiem, zrobiłem dla was filmik jak to wygląda w środku, czyli wszystko raczej powiniście dobrze zobaczyć, coś jeszcze podać? 

http://www78.zippyshare.com/v/54AQYXIh/file.html

filmik się wrzuca na zippyshare ale kiedy się wrzuci to minie z 2 godziny :slight_smile:

 


(Veers) #7

Temperatury CPU. Pobierz np. CoreTemp i pokaż temperatury parę minut po starcie systemu, a potem obciąż czymś proca (np. grą - ale niezbyt długo), i podaj ponownie.odczyt. 


(mats0n) #8

Tak jak napisałeś tak i zrobiłem

http://www74.zippyshare.com/v/6gWcljx2/file.html


(Veers) #9

Nie ma na co czekać - wyłączaj kompa i bierz się za poprawę chłodzenia. Jest albo źle zapięte, albo jest za dużo pasty termoprzewodzącej.


(mats0n) #10

Veers zle zapięte jest bo 2 zatrzaski krótko mówiąc połamały mi się i trzyma się tylko na dwóch :slight_smile:


(Veers) #11

I myślałeś że “spoko - były 4 to 2 wystarczą”?  98 stopni przy 35 % obciążeniu - pewnie gdyby nie zabezpieczenie termiczne proc dawno by już odleciał.

Wymień chłodzenie.


(wexel1974) #12

Te dwa zatrzaski to takie “kołki” rozumiem…dokup 2szt. i zamontuj…lub wymień cały system chłodzenia - ale to droższe rozwiązanie.


(mats0n) #13

Mam rozumieć, że chłodzenie do wymiany? przecież chłodzenie jest dobre tylko te zatrzaski muszę kupić i dobrze zamontować? 


(Veers) #14

Jak znajdziesz - to pewnie. Wymień same zatrzaski.


(mats0n) #15

A całe chłodzenie to koszt? Pojadę jutro z skrzynką do serwisu to coś powinni pomóc z tymi zatrzaskami

http://www38.zippyshare.com/v/DulaedoU/file.html

Macie krótki film, który wam obiecałem :) 


(Veers) #16

Oryginalny zestaw chłodzenia można kupić na allegro za 25 zł. Albo można się pokusić o coś lepszego.


(mats0n) #17

Szczerze to myślałem, że mnie to drogo wyniesie, moja głupota, zobaczymy jutro, dzisiaj już w nic nie będę grał, dam mu spokój :slight_smile:


(wexel1974) #18

Te kołki to “push piny” …wpisz na allegro push pin i znajdziesz od 4,99 PLN za sztukę plus przesyłka. Najtańsze zestawy chłodzenia od Intela to koszt ok. 25 PLN plus koszty przesyłki ( te z rdzeniem miedzianym …na te aluminiowe całe nie patrz ).

Oczywiście do tego dobrze mieć jakąś lepsza pastę termo-przewodzącą…ja polecam MX-2 od Arctic Cooling.


(mats0n) #19

Może to nie jest temat do tego ale przypomniało mi się, że mam stary komputer w piewnicy, zajrzałem tam i odkręciłem 2 boczne wiatraczki, będą nadawać się do zamontowania w moim komputerze w celu jeszcze lepszego chłodzenia? I drugie pytanie, czy te części, które są nadają się do użytku lub do sprzedaży? Co jest w miarę dobre? 


(Veers) #20

Już ci odpowiadam, tylko podłączę szklaną kulę pod USB …