Spadki fps podczas gry oraz spowolnienie komputera

Witam, zwracam się z prośbą o pomoc :x a dokładniej około tydzień temu ogarniałem cały pokój z brudu kurzu itd i odkręciłem obudowe komputera, wjechałem tam odkurzaczem, trochę kurzu było to go wciągneło (robię tak co pół roku) oraz postanowiłem odkręcić jeden wiatraczek od intela i go przeczyścić, wszystko git założyłem obudowę podłączyłem kable i włączyłem komputer. Od tamtego czasu mam spore spadki fps w grze (CSGO) czasami nawet się przytnie a co najlepsze to nie tylko w grze to mam, siedząc na internecie lub coś robiąc komputer jest spowolniony, czasami naprawdę się na chwile zamuli gdzie wcześniej tego nigdy nie było. Najgorsze są te spadki fps w grze gdzie wcześniej miałem po 200-250-300 fps teraz mam 50-100 max 150 fps. Co zrobić? A może to nie moja wina tylko jakieś wirusy się wpierdzieliły na komputer? może po prostu brat coś ściągnął? Liczę na was! 

Tak dużo pytań, tak mało informacji… więc zacznij od lektury: http://rtfm.killfile.pl/#precyzja

W ramach akcji “Pomocna dłoń” - zasugeruję podanie informacji zgodnie z podanym tu kluczem: http://www.forumpc.pl/tutorials/article/8-faqjak-poprawnie-podać-konfigurację-komputera/

To co podałeś - to trochę mało. Te dane (możesz nie wierzyć - twoje prawo) są potrzebne, by można było sobie wyrobić opinię na temat sprzętu który ty widzisz / znasz - ale my niekoniecznie. Zależność jest prosta: precyzja odpowiedzi zależy od precyzji pytania.

Żeby temat posunąć trochę do przodu: podaj także napięcia i temperatury. W ten sposób upewnimy się czy masz prawidłowo zainstalowany zestaw chłodzenia CPU, a także wykluczymy czy przypadkiem szalejąc w obudowie z odkurzaczem nie doprowadziłeś do uszkodzenia elektroniki.

Czytając o objawach oraz o tym, że grzebałeś w środku komputera oraz majstrowałeś przy procesorze jak dla mnie wielce prawdopodobne jest, że coś się stało  z systemem chłodzenia procesora np. uszkodzony wentylator bądź tez bardziej prawdopodobne…że coś się stało z pasta termo-przewodzącą pomiędzy procesorem a radiatorem ( mogła się obruszyć i już tak dobrze nie przylega ) co przy obciążeniu powoduje zbytnie podnoszenie temperatury procesora i zbijanie jego zegarów ( żeby się nie przegrzał ) co powoduje spowolnienie komputera.

Ja bym uruchomił program CoreTemp z zapisem temperatur do pliku i zaczął grać…po takim spowolnieniu przestałbym grać i przejrzał plik monitorowania procesora…szukając czy to nie temperatura za to odpowiada. Analogicznie można sprawdzić też tak kartę graficzną programem GPU-Z czy podobnym.

Zrobiłem tak jak uważał Veers czyli ściągnąłem 2 programy i porobiłem screeny które macie w linku na dole. Co do tego jak jest z tym systemem chłodzenia to nie wiem, zrobiłem dla was filmik jak to wygląda w środku, czyli wszystko raczej powiniście dobrze zobaczyć, coś jeszcze podać? 

http://www78.zippyshare.com/v/54AQYXIh/file.html

filmik się wrzuca na zippyshare ale kiedy się wrzuci to minie z 2 godziny :slight_smile:

 

Temperatury CPU. Pobierz np. CoreTemp i pokaż temperatury parę minut po starcie systemu, a potem obciąż czymś proca (np. grą - ale niezbyt długo), i podaj ponownie.odczyt. 

Tak jak napisałeś tak i zrobiłem

http://www74.zippyshare.com/v/6gWcljx2/file.html

Nie ma na co czekać - wyłączaj kompa i bierz się za poprawę chłodzenia. Jest albo źle zapięte, albo jest za dużo pasty termoprzewodzącej.

Veers zle zapięte jest bo 2 zatrzaski krótko mówiąc połamały mi się i trzyma się tylko na dwóch :slight_smile:

I myślałeś że “spoko - były 4 to 2 wystarczą”?  98 stopni przy 35 % obciążeniu - pewnie gdyby nie zabezpieczenie termiczne proc dawno by już odleciał.

Wymień chłodzenie.

Te dwa zatrzaski to takie “kołki” rozumiem…dokup 2szt. i zamontuj…lub wymień cały system chłodzenia - ale to droższe rozwiązanie.

Mam rozumieć, że chłodzenie do wymiany? przecież chłodzenie jest dobre tylko te zatrzaski muszę kupić i dobrze zamontować? 

Jak znajdziesz - to pewnie. Wymień same zatrzaski.

A całe chłodzenie to koszt? Pojadę jutro z skrzynką do serwisu to coś powinni pomóc z tymi zatrzaskami

http://www38.zippyshare.com/v/DulaedoU/file.html

Macie krótki film, który wam obiecałem :) 

Oryginalny zestaw chłodzenia można kupić na allegro za 25 zł. Albo można się pokusić o coś lepszego.

Szczerze to myślałem, że mnie to drogo wyniesie, moja głupota, zobaczymy jutro, dzisiaj już w nic nie będę grał, dam mu spokój :slight_smile:

Te kołki to “push piny” …wpisz na allegro push pin i znajdziesz od 4,99 PLN za sztukę plus przesyłka. Najtańsze zestawy chłodzenia od Intela to koszt ok. 25 PLN plus koszty przesyłki ( te z rdzeniem miedzianym …na te aluminiowe całe nie patrz ).

Oczywiście do tego dobrze mieć jakąś lepsza pastę termo-przewodzącą…ja polecam MX-2 od Arctic Cooling.

Może to nie jest temat do tego ale przypomniało mi się, że mam stary komputer w piewnicy, zajrzałem tam i odkręciłem 2 boczne wiatraczki, będą nadawać się do zamontowania w moim komputerze w celu jeszcze lepszego chłodzenia? I drugie pytanie, czy te części, które są nadają się do użytku lub do sprzedaży? Co jest w miarę dobre? 

Już ci odpowiadam, tylko podłączę szklaną kulę pod USB …