Spadki FPS (throttling)

(Skoczek133) #1

Posiadam laptopa Lenovo Z710: Intel Core i7 4700MQ, Nvidia GeForce GT745M, 8GB RAM DDR3. Otóż mam problem w niektórych grach ze spadkami FPSów. Otóż grając np. w GTA V lub Assassin's Creed Rogue FPSy utrzymują się na poziomie około 37 FPSów, lecz po chwili doświadczam takich chwilowych spadków z 37 spada do np. 25 czy 20 po czym po chwili wraca np. do 34 i tak się dzieje cały czas. Zauważyłem że jest to związane z procesorem bo po chwili gry szybkość procesora zaczyna spadać i wtedy też pojawiają się te problemy. Szybkość procesora potrafi nawet spaść do 0,9 MHz podczas gdy prędkość turbo wynosi 3,4MHz. Proszę o pomoc!

(Bowjan) #2

Pewnie procek się przegrzewa .

(Skoczek133) #3

Temperatura procesora dochodzi maksymalnie do 85 stopni co chyba nie jest jakąś wielką temperaturą

(Bowjan) #4

To już sporo,ponieważ max dla niego to 100 a karta grafiki też się grzeje.

(Skoczek133) #5

ale czy jest to powód to takich spadków, można to jakoś wyłączyć i wtedy monitorować temperaturę albo zablokować prędkość procesora?

(rgabrysiak) #6

Cześć,

Tak

Lepiej wyczyść urządzenie z kurzu. Możesz także zainwestować w podkładkę chłodzącą, choć cudów nie oczekuj.

(Skoczek133) #7

A polecasz jakąś konkretną podstawkę chłodzącą, bo jak sprawdzałem to ich ceny wahają się od 10 do nawet 200zł. Te podstawki się czymś znaczącym różnią i za ile najlepiej kupić?

(rgabrysiak) #8

Cześć,

Nic konkretnego nie polecę ponieważ z nich nie korzystam. Poszukaj testów i recenzji w internecie i sam zdecyduj czy warto ją zakupić. Tylko nie spodziewaj się, że temperatury znacząco ulegną obniżeniu - max. to kilka stopni.

(Skoczek133) #9

Ja zauważyłem, że te spadki nasiliły się kiedy nastały takie bardzo ciepłe dni, bo w mam tego laptopa jakoś od marca i  wtedy takich problemów nie było więc myślę że wystarczy.

(Odyniec_Stary) #10

Wyczyść urządzenie z kurzu i zmień pastę na procesorze. Podkładkę chłodzącą sobie daruj, bo one nie chłodzą wnętrza laptopa, a jedynie dmuchają na obudową od spodu, czyniąc ją nieco mniej gorącą. W praktyce może kilka stopni spadnie temperatura.

(bartek-szuster) #11

Podkładka chłodząca nic nie daje, znam to z autopsji. Daj ten laptop do czyszczenia lub samemu wyczyść (włącznie ze zmianą pasty na procesorze). Niedawno miałem podobne problemy ze swoim notebookiem. Okazało się, że pasta była do niczego.