Spadki FPS w grach

Witam ostatnio zauważyłem znaczne spadki FPS w grach i nie mam pojęcia czym to może być spowodowane.
Procek ryzen 5 1600x po podkręceniu chodzi w tej chwili na stałym 3,8ghz
Grafa gtx 1070 founders edition 8gb
ram g-skill aegis 2x8gb na profilu xmp2 2933mhz
Spadki miały miejsce głównie w lolu i w wiedźminie 1 bo w te gierki aktualnie grałem

Włącz HWmonitor w tle i graj sobie. Po godzinie wrzuć na screen.

Rozumiem, że wcześniej (kiedy?) problemów nie było.
Co rozumiesz przez spadek fps - spadek ze 120 do 118 czy bardziej ze 120 do 70?
Kiedy zauważyłeś różnicę w spadku fps? Po zainstalowaniu nowszych sterowników?

Przyczyn może być nieskończenie wiele, ale spróbuj najpierw od przeinstalowania sterów do grafiki* (Instalacja czysta), przyda się przeinstalowanie bibliotek C++ na najnowsze, przeinstaluj DirectX 9 (kompatybilność ze starszymi grami).
Sprzętowo - przedmuchaj sprężonym powietrzem komputer z kurzu na coolerach/radiatorach, wymień pastę na procesorze.


  • Aktualnie najnowsze stery 431.36 są bardzo dobre. Korzystając z programu NVCleanstall zainstaluj tylko podstawowe sterowniki, PhysX i (jeśli korzystasz) sterowniki Audio HDMI.

Komputer niedawno czyściłem i wymieniałem pastę. Spadek z 200 do nawet 100. Pomijając same spadki to odczuwalne jest takie klatkowanie bardziej mając powiedzmy te 120fps sprawdzałem właśnie na riviatuner to miałem 120fps i 8,5ms frametime użycie procka 20-30% tylko ze na 3 wątku było nawet 80% mocy uzytej gdzie na 11 pozostałych od 0 do 40% ramu 6gb i grafy około 20%

… może diagnozę zacznijmy od zapisania sobie podkręconych ustawień na kartce i przywrócenia bazowych. Niewykluczone, ze procek z jakiegoś powodu nie chce działać pod takim “podkręceniem”. Jeżeli na stockowych będzie niżej i stabilnie, to zbyt mocno dokręcasz.

Po podkręcaniu sprawdzałem na occt stabilność przez godzinkę. Po za tym podkręcałem już jakiś czas temu i było w porządku

Nie mogę pobrać tego programu NVCleanstall przerzuca mnie na jakąś stronke

Okej, dobrze, ze sprawdziłeś.
Tylko, mimo iż mogę się mylić, temperatury wyglądają w porządku, a problem jest.
Dlatego zamiast kombinować sprawdziłbym wpływ OC. Z kompa korzystasz dłużej niż “godzinę” dziennie :wink:

Zrób testy w OCCT z CPU, GPU, Power Supply, i wrzuć screeny z testów.

Dobra przeinstalowałem C++ stery i ustawiłem procka na 3,6 i napiecie auto i zobacze jak to bedzie wygladać

Jeśli chodzi o grafę to robiłem benchmarkiem Unigine Valley
Preset: Custom
API: DX11
Quality: Ultra
Stereo 3d: Disabled
Monitors: Single
Anti Aliazing: off
Full screen: yes
Resolution: 1920x1080
|FPS:|126.1|
|Score:|5276|
|Min FPS:|23.7|
|Max FPS:|206.8|