Spadki fps w różnych grach na laptopie

temperatura CPU to 75-80C

to co mam zrobić zeby zmniejszyc temperature CPU ?

Ja myślę, że niewiele jak został ci 1 rok lub 2 lata gwarancji (np. próby usunięcia starych past/termopadów/kurzy wewnątrz).

Jak masz 2-3 takie same widelce to może na nich go stabilnie postaw by zwiększyć przepływ powietrza - a stabilnie by nie zjechał i się nie “rozwalił”.

Może coś da ustawienie wydajności na 99% zamiast “maksymalnej”.

Masz zainstalowany jakiś antywirus ?
System to Windows 7 ?

nie mam żadnych antiwirusów
a system to windows 10 home

W sensie zewnętrznych (np. Kaspersky/Eset/Panda/Bitdefender) czy wyłączyłeś Windows Defender np. tym:

to mam to wszystko powyłączane

Prosty test:
Uruchamiasz menadżer zadań, zakłądka wydajnosć.
Pograj i w momencie lagu alt+tab i powiedz co w menadżerze było na 100%.

bylo 88% użycia CPU

normalnie jest 20 % użycia ale jak mam te spadki fps to mam 80 % użycia

Czyli jednym słowem w pewnych sytuacjach procesor nie wyrabia, zgaduję, że w CSGO jest to przy granatach dymnych np?

nawet w takich miejscach co mam najwiecej fps spadają fps

nawet jak wylece poza mape spadają fps

Wszystkie aktualizacje Windowsa masz zainstalowane…nie zapętliła się jakaś?
Skoro “było” 80% użycia CPU to warto sprawdzić, jaki proces żre tyle, oprócz samej gry.
Poza tym, wprawdzie to SSD, ale coś ci chyba podgrzewa ten dysk…w lapkach to raczej powinno być gdzieś do 50 stopni.

Wszystkie aktualizacje mam najnowsze

a jak sprawdzalem to nic mi nie żre tego użycia CPU

Czyli 80% użycia CPU to gra tyle potrzebuje?
Napisałeś wcześniej

normalnie jest 20 % użycia ale jak mam te spadki fps to mam 80 % użycia

Czyli sam nie do końca logicznie piszesz, stąd trudno o diagnozę.
Skoro spadki występują przy 80% a “normalnie” jest koło 20% użycia CPU - to przecież na logikę, coś te zasoby zabiera i lapek wówczas ma zadyszkę.
Raczej chyba normalne jest, że w grze zużycie masz na poziomie 80% stale, wówczas CPU raczej nie powoduje aż takich spadków fps, zwłaszcza że piszesz iż stało się to niedawno - a więc wcześniej było dobrze.
Pozostaje jeszcze kwestia, jak spada ci tak diametralnie ilość fps - to dzieje się to na jaki okres czasu, czy na chwilę, czy już cały czas są takie niskie.

te fps spadają tak na 1 sekunde

i znowu jest stale 120 fps tak na okolo 30 sekund i znowu spadają

Sprawdź jeszcze pamięć narzędziem systemowym.
Poza tym - taka czkawka, to może być z bardzo wielu przyczyn.
Musiałbyś gruntownie się do tego wziąć, zaczynając od sprawdzenia całego systemu.
A więc przegląd zainstalowanych programów, aktualizacja wszelkich możliwych sterowników, ogólna sprawność systemu, sprawdzenie programów działających w tle…
Te spadki masz zarówno w grach offline jak i online?
W grach oflline są również jak wyłączysz połączenie z internetem?