Spadki FPS

W grze mam 150 Fps i na 2 sek mam 40 fps. I tak co kilka minut. Co może być przyczyną problemu?

Czy masz włączony tryb wysoka wydajność, czy komp jest podłączony do zasilania podczas gry i czy masz wszystkie inne programy w tle powywalane?

Komp nie działa bez zasilania z prądu tylko laptoki :stuck_out_tongue:

Mam tryb wysoka jakość

Dzieje się tak zawsze nawet na pulpicie

Laptop to komp. :stuck_out_tongue:

Wyślij screena z gry gdy w tle chodzi afterburner (pokazuje FPS, temperatury itd.)
Podejrzewam to że karta graficzna może się przegrzewać i może występować throttling (samoczynne zrzucanie taktowania GPU), co właśnie skutkuje chwilowymi spadkami FPS, jak nie ciągłymi.

Jedną rzecz zauważyłem z screenach z HWInfo64, taktowanie pamięci masz 1033 MHz a pod spodem jest podane właściwe taktowanie dla profilu X.M.P(1500). Może masz źle ustawioną pamięć ram, wyłączony profil X.M.P w bios.

tutaj mam 2666

Pobierz sobie darmowy program CPU-Z, uruchom go i na zakładce Memory masz aktualne taktowanie pamięci(DRAM Frequency). W twoim wypadku prawidłowe taktowanie to 1500 Mhz niższe oznacza, że nie korzystasz z profilu X.M.P tylko innych ustawień co może się przekładać na wydajność i spadki FPS w grach.

A jak korzystac z profilu xmp?

Profile X.M.P włącza się w bios, tam powinien być do wyboru profil taktowania np. 3000 MHz. Tu mała uwaga, nie ma 100% gwarancji że w takiej konfiguracji sprzęt Ci odpali, w zasadzie powinien ale ograniczeniem może być kontroler pamięci w CPU. Jednak warto to przetestować ponieważ wzrost wydajności jeśli wszystko ruszy powinien być zauważalny i pamięci będzie pracować bez żadnych ograniczeń.

Zeby miec taktowanie 3000Mhz trzeba miec plyte z490 a ja mam ta najtansza B460 wiec moge tylko 2666

Fakt chipset B460 to istotne ograniczenie. Profil X.M.P masz w bios na zakładce EZ Mode-X.M.P Profile-Auto. Nad nim jest informacja o aktualnie działającym profilu. Spróbuj zmienić opcje Auto na dostępny profil. Ustawienie Auto nie zawsze dobiera właściwe ustawiania pamięci.

U mnie nie ma

Dziwne bo te informacje zaczerpnąłem z manuala do Twoje płyty głównej. Ale ok. Dajmy spokój pamięci. Musisz sprawdzić czy jakiś proces systemowy nie obciąża dodatkowo CPU w trakcie gry, np. ostatnio Epic Game Launcher powodował takie dropy. Czy te spadki FPS to występują w każdej grze czy są jakieś wyjątki. Skanowanie antywirusowe też wskazane. Przydała by się informacja jaki masz zasilacz. I może coś ustalimy.

Ja mam, spadki nawet na pulpicie jedyna gra, w której nie mam, spadków jest lol. A antywirusa tez nie mam.