Spadki płynności w grach

(Mazi1ccm1) #1

Witam mam mały problem z komputerem ostatnio zainstalowałem windows 7 i wyczyściłem go sprężonym powietrzem. Komputer mi strasznie zwalnia np gram w lola i mam 72 FPS po 6 min gry mam 8FPS poczekam 3 min i mam znowu 72FPS czy wiecie jak temu zaradzić ?

moja konf sprzętowa to

intel E5500

GeForce 9500GS

3GB ram

ASRock G41C-VS

(Villy) #2

w momencie jak ci zwalnia, wyłącz gre uruchom program coretemp spisz temperatury i podaj tutaj

są dwa wyjścia

1.bad sektory na dysku

2.przegrzewa sie procek/grafika

punkt drugi bardziej możliwy

(Mazi1ccm1) #3

tutaj jest screen nie umiem tego odczytać więc pozostawiam to specjalistom

(karolmil) #4

Witam.

Jak widzę bo screenie temperatury masz dobre. Ściągnij sobie jeszcze programik Prime95 i odpal testy. Wtedy zrób screen po 15min pracy programu "Torture test" w "Option". Spróbujemy Ci wtedy pomóc : )

Możesz spróbować przeinstalować sterowniki od karty graficznej i dać aktualizację systemu lub sprawdzić dobrym antywirusem system.

Dobra optyamlizacja systemu może też coś dać przy wyłączeniu zbędnych usług/programów startowych --> uruchom --> msconfig

plus sprawdzenie dysku na obecnośc bad sectorów.

Pozdrawiam.

Karol M.

(Villy) #5

karolu na tym forum jak komus podajesz aby coś sprawdził, naprzykład "na obecność bad sectorów" to podaj do tego jeszcze nazwe i krótką instrukcje programu przeznaczonego w tym celu.

A więc jak karol powiedział, zobaczymy pod kątem bad sectorów czyli ściągnij program HD Tune, uruchom , przejdź do zakładki error scan

podaj jeszcze odczyt S.M.A.R.T.

(Mazi1ccm1) #6

mam nadzieje że po tym tekście nie wyśmiejecie mnie i później nie wywalicie tematu do kosza ale jak podać odczyt S.M.A.R.T i co to jest ?

i z którego programu mam skorzystać bo podaliście 3 ?

a i przed zmianą systemu nie było problemu

(Ciuci) #7

Sciągnij program HDtune i pokaż to co jest w zakładce Haelth :slight_smile:

(Villy) #8

temperature już wykluczylismy teraz idziemy w strone uszkodzenia dysku

uzyj hd tune - zakładka health, oraz wykonaj error scan, zrób screena i wklej na www.imageshack.us

linka podaj tutaj

(Mazi1ccm1) #9

i

czy to było potrzebne ?

(Villy) #10

odczyt smart wskazuje na problem z taśmą łączącą dysk z płytą główną *(C7), użyj programu prime95 według instrukcji karola, kiedy ostatnio wymieniana była pasta termoprzewodząca na procesorze?

-- Dodane 20.04.2012 (Pt) 23:58 --

a jeśli nie była to jaki wiek komputera?

(sla17) #11

Skoro podczas grania temperatury ma dobre, to po co się zabierać za pasty termoprzewodzące?

A może jakiś program w tle powoduje te spadki? Różne dziwne rzeczy potrafią wyczyniać (jak sam system nawet). Osobiście bym wyłączył wszystkie programy, które działają w tle i wtedy spróbował.

Osobiście bym przeskanował system za pomocą Eset Online Scanner oraz Malwarebytes' Anti-Malware na obecność wirusów. Ewentualnie można wrzucić jeszcze logi z OTL w dziale Bezpieczeństwo

(Mazi1ccm1) #12

wymieniana była 2 mieszki temu a komputer ma nowe oprogramowanie od 3 dni i dopiero od zmiany oprogramowania się to zaczęło dziać

Malwarebytes' Anti-Malware skanowałem parę dni temu i nic nie wykrył.

a mam pytanko czy to może być spowodowane tym że avast skanuje mi system tak mi wpadło do głowy bo znajomy tak miał ?

i jak to sprawdzić wyłączyć w razie ostateczności ?

-- Dodane 21.04.2012 (So) 10:18 --

a jednak zrobiłem skan i wykrył parę wirusów

(Villy) #13

sla - temperatury procka są dobre ale nie wiemy jakie są temperatury grafiki, a one mogą być za wysokie dlatego je również trzeba sprawdzić.

1. ściągnij speedfan : http://www.programosy.pl/program,speedfan.html

2. pograj do spadku fps

3. uruchom speedfan i spisz temperature GPU

igrek co do "bzdury" jaką ponoć napisałem, sie nie zgodze z tobą, dlatego że zdarza sie iż czasem deinstalator zostawi jakiś sterownik w systemie, a jak sie użytkownik nie zna to przeciez nie będzie latał po folderach systemowych i szukał na własną ręke. dość mało to możliwe, ale w jakimś stopniu możliwe i napewno nie bzdura.

-- Dodane 21.04.2012 (So) 11:26 --

jeśli temperatura gpu w trakcie spadku fps będzie w normie dopuszczalnej to zrobi logi otl i sie przeniesie na bezpieczeństwo

(Mazi1ccm1) #14

yy GPU 74 stopnie niedawno wymieniałęm pastę na karcie i działała dobrze dotknąłem radiatora i się prawie oparzyłem to musi coś w systemie zrobione tak się przegrzewa (przed instalacją nowego systemu działała dobrze )

-- Dodane 21.04.2012 (So) 12:11 --

i wiatrak na karcie się nie rusza

-- Dodane 21.04.2012 (So) 12:52 --

mam jeszcze jeden problem jak odinstalować psyhX AGEA nie mogę togo nigdzie znaleść

(sla17) #15

Skoro się wentylator nie rusza, to sprawdź czy jest podłączony, a jak nie to wymień. Chyba, ze masz turbinę to może być gorzej.

(Ciuci) #16

Jeśli chodzi o dysk,to były relokowane sektory,ale zostały zastąpione zapasowymi więc na razie jest ok.

Twoim problemem teraz jest zawirusowany komputer.Proponuje dać odpowiednie logi w dziale bezpieczeństwo.

Oraz zająć sie naprawą lub wymianą chłodzenia karty graficznej.

(Villy) #17

1.sprawdź czy wiatrak na karcie jest dobrze podłączony

1. na karcie graficznej musi być solidna pasta termporzewodząca np. zalman stg2 / arctic silver 5

2. upewnij sie ze jest czysto w wiatraku moze jakis "brud" blokuje wiatrak