Spadki prędkości transferu na dysku twardym

Witam

Jest to “kontynuacja” umarłego już tematu: http://forum.dobreprogramy.pl/spadki-pr%C4%99dko%C5%9Bci-transferu-hdd-t454659/

Na moim dysku twardym  WDC WD5000AAKS-00V1A0  dochodzi do dużych spadków prędkości odczytu danych. Wyzerowałem swój dysk programem MHDD, a później użyłem opcjii remapowania sektorów.

Po tych zabiegach na dysku dalej jest 16 bad sektorów. Czy one są przyczyną tych spadków?

Wartość ich się nie zmienia. Dlaczego MHDD podczas remapowania nie przeniosło ich do zapasowych sektorów. W jaki sposób mogę się " ich pozbyć"?

 

9qd0eo.png

Tu ok. Daj screen z Error Scan (po zakończeniu skanowania).

Hej,

Analiza pokazuje błędy odczytu, które mogą oznaczać problemy z powierzchnią talerza magnetycznego. Nie są to bad sectory - one są wyświetlane w atrybutach 05 i C5. Sektor musi być niestabilny, by został przeniesiony do puli rezerwowej, a na razie takich na dysku po prostu nie widać, więc opcja remapowania nie miała nic do roboty. Spróbuj wykonać skanowanie powierzchni dysku przy pomocy scandisku.

Pozdrawiam,

Dimatheus

6hhs94.jpg

 

Niby wszystko OK, ale wartość nadal wynosi 16.

Dimatheus

Masz na myśli ten scandisc, czy systemowy?

 

Dysk wygląda nie najgorzej, co prawda w pozycji 01 powinno być zero, ale to może być przekłamanie lub coś już się dzieje z powierzchnią.

 

Weź MHDD i zrób scanowanie powierzchni, funkcja F4 i wrzuć zdjęcie.

 

Na czas testu, kontroler dysku w biosie daj na IDE lub podobnie (nie ahci) - po teście przełącz na AHCI.

http://i59.tinypic.com/abp9ps.jpg

Dysk jest w dobrej kondycji. Nie ma żadnych bad sektorów parametr 05 określa bad sektory nie 01.

Zapomniałem dodać zdjęcia testu prędkości, na którym są widoczne dość wysokie spadki.

ictxd3.jpg

Podobnie, jak w umarłym temacie http://forum.dobreprogramy.pl/spadki-pr%C4%99dko%C5%9Bci-transferu-hdd-t454659/#entry2930745

Czyli te spadki nie są spowodowane powierzchnią dysku?

Dysk OK.

 

Test prędkości jest niewiarygodny, ze względu na system i oprogramowanie. Jak chcesz go przetestować podepnij go do innego kompa jako drugi dysk i dopiero test.

Z braku możliwości podpięcia go pod drugi komputer, przetestowałem tylko partycję D. Na niej nie ma systemu, a wynik jest bardziej stabilny. 

 

2mrayhz.jpg

 

Jak mogę zniwelować wpływ oprogramowania i systemu na dysk, jeżeli nie posiadam SSD?

Dodam, że dawno podczas instalacji systemu rozszerzyłem partycję systemową (100 Mb) do 100GB.

Czy był to dobry wybór? Bo na wydajność chyba to nie wpływa.

100MB to nie partycja systemowa tylko zastrzeżona przez system ale nie mam pojęcia czy w ogóle można jej wielkość zmieniać. Ogólnie powinna powinna mieć taki rozmiar czyli 100MB.

Hej,

Tak, miałem na myśli systemowy scandisk.

Ewentualnie zostaje uruchomienie testów dysku z poziomu systemu LiveCD - na przykład dowolnej dystrybucji Linuxa bądź trybu Mini Windows XP z Hirens’ BootCD.

Nie możesz - system zawsze będzie wykonywał jakieś operacje na pamięci masowej - to samo tyczy się oprogramowania antywirusowego. Generalnie trzeba nauczyć się z tym żyć. :slight_smile:

Jeśli rozszerzyłeś partycję zastrzeżoną dla systemu - między innymi znajdują się na niej komponenty dla szyfrowania Bit Lockerem - to niepotrzebnie utopiłeś pojemność dysku. No chyba, że piszesz o partycji, na której masz podstawowy system. Wtedy to zupełnie inna historia.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Użyłem Hiren’s BootCD i przetestowałem mój dysk twardy. Wynik również jest stabilny.

28meqmo.jpg

 

Jeśli chodzi o partycję zastrzeżoną dla systemu, to rozszerzyłem ją i zainstalowałem na niej system.

Kiedyś mój wynik był podobny do tego na głównym systemie operacyjnym, ale teraz nie jest.

Czyli to że rozszerzyłem  partycję zastrzeżoną dla systemu i zainstalowałem na niej system, nie wpływa na wykorzystanie partycji przez system?

Hej,

Odczyty faktycznie są ok.

Mowa o prędkości transferu z dysku czy o czymś jeszcze innym?

Jeśli faktycznie rozszerzyłeś partycję, ale właśnie na niej zainstalowałeś system, to nie powinno to w żaden sposób wpływać na pracę systemu.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, mowa o prędkości transferu z dysku. Trochę źle się wyraziłem, “na głównym”, czyli na zainstalowanym systemie operacyjnym, nie z Hiren’s boot cd.

Hej,

A jakie były to wielkości? Jaki transfer był jakiś czas temu? Trzeba na pewno pamiętać o jednym - uruchomiony system i programy mogą korzystać z dysku, przez co wielkości transferu mogą być przekłamane. Dotyczy to przede wszystkim oprogramowania antywirusowego oraz usług wyszukiwania.

Pozdrawiam,

Dimatheus

zupełnie nie potrzebnie to zrobiłeś ->

Partycja systemowa zawiera pliki odnoszące się do sprzętu, a folder Boot dostarcza komputerowi informacji, gdzie należy szukać plików potrzebnych do uruchomienia systemu Windows. Domyślnie system Windows 7 tworzy osobną partycję systemową, gdy jest instalowany od podstaw (w przeciwieństwie do sytuacji, gdy uaktualniana jest poprzednia wersja systemu Windows) na niepartycjonowanym dysku twardym. Ta partycja ma rozmiar 100 MB.

 

żródło

 

jeśli jeszcze nie zauważyłeś, to odczyty będą różne z każdym przebiegiem 8)

 

Wykres był łagodny, średnia prędkość była znacznie wyższa, minimalna prędkość była też wyższa

(około 67 MB/ sec), czas dostępu do dysku wynosił 15 ms czasami 15.1 ms, a prędkość zapisu około

131 MB/ sec. Gdy wykonywałem testy zwykle nie wyłączałem antywirusa.

 

Czyli przy najbliższym formacie, którego jeszcze nie było, powinienem wykonać partycjonowanie dysku w tradycyjny sposób?

Przy najbliższym formacie usuń dotychczasową partycję systemową i utwórz nową. Instalator automatycznie przydzieli 100 MB na pliki systemowe i tego nie ruszaj.

 

Nie testuj też na starym HD Tune 2.55, jest HD Tune Pro 5.50 w wersji testowej. Działający system i programy w tle wpływają na wynik, więc fakt, że masz spadki na wykresie jest całkowicie normalny.

Wydajność dysków najlepiej testować kiedy są puste i niesformatowane.

Hej,

Ale teraz wyniki są niewiele gorsze - a to zwykle normalne wraz z upływem czasu. Zresztą najbardziej miarodajne jest sprawdzanie prędkości dysku poza systemem i tego należy się trzymać.

Pozdrawiam,

Dimatheus