Spady - ustawienie w arkuszu

Małe pytanko jak liczyć spady.

Przypuśćmy, że drukarnia nakazała 3 mm spadu.

Teraz mam arkusz A4, który ma rozmiary 210 × 297 mm.

Tworząc projekt, spady mam dodać do podanych rozmiarów co da nam 216 x 303 mm projektu na którym pracuje, czy włączyć je w rozmiary arkusza?

fake300 ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Dodaj je do rozmiaru jak napisałeś. Projektuj sobie spokojnie na arkuszu 210x297mm dodaj te 3mm z każdej strony (więc oczywiście wyjdzie Ci 216x303mm). Z pomocą idą nawet programy do składu, np. InDesign - wybierasz format arkusza, w polu niżej określasz spad i program sam dodaje Ci niezbędną przestrzeń i odpowiednio ją oznacza.

Z doświadczenia podpowiem Ci troszkę, żebyś uwzględnił przy projektowaniu linie cięcia, tzn. nie umieszczaj ważnych elementów (zwłaszcza tekstów) zbyt blisko krawędzi. Zawsze jest możliwość, że przy obrównywaniu nie przykroją precyzyjnie i stanie się kiszka :wink:

Miałeś na myśli margines wewnętrzny również predefiniowany w InDesignie :wink:

Tak jest :wink: Przy czym kolega niekoniecznie musi w InD pracować, np. spotykam się z ludźmi, którzy mi przynoszą do druku na cyfrze pracki z Photoshopa, więc czy sobie wyznaczy margines z automatu, czy postawi linie pomocnicze - obojętnie. Ważne, żeby nie miał przykrej niespodzianki :slight_smile:

P.S. No i podstawa podstaw, fake300, jeśli bawimy się w druk - pamiętaj o CMYK-u :slight_smile:

Dzięki