Spady - ustawienie w arkuszu

(fake300) #1

Małe pytanko jak liczyć spady.

Przypuśćmy, że drukarnia nakazała 3 mm spadu.

Teraz mam arkusz A4, który ma rozmiary 210 × 297 mm.

Tworząc projekt, spady mam dodać do podanych rozmiarów co da nam 216 x 303 mm projektu na którym pracuje, czy włączyć je w rozmiary arkusza?

(Agatonster) #2

fake300 ,

Poradnik dla Ciebie

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

(Saeros) #3

Dodaj je do rozmiaru jak napisałeś. Projektuj sobie spokojnie na arkuszu 210x297mm dodaj te 3mm z każdej strony (więc oczywiście wyjdzie Ci 216x303mm). Z pomocą idą nawet programy do składu, np. InDesign - wybierasz format arkusza, w polu niżej określasz spad i program sam dodaje Ci niezbędną przestrzeń i odpowiednio ją oznacza.

Z doświadczenia podpowiem Ci troszkę, żebyś uwzględnił przy projektowaniu linie cięcia, tzn. nie umieszczaj ważnych elementów (zwłaszcza tekstów) zbyt blisko krawędzi. Zawsze jest możliwość, że przy obrównywaniu nie przykroją precyzyjnie i stanie się kiszka :wink:

(Phobos64) #4

Miałeś na myśli margines wewnętrzny również predefiniowany w InDesignie :wink:

(Saeros) #5

Tak jest :wink: Przy czym kolega niekoniecznie musi w InD pracować, np. spotykam się z ludźmi, którzy mi przynoszą do druku na cyfrze pracki z Photoshopa, więc czy sobie wyznaczy margines z automatu, czy postawi linie pomocnicze - obojętnie. Ważne, żeby nie miał przykrej niespodzianki :slight_smile:

P.S. No i podstawa podstaw, fake300, jeśli bawimy się w druk - pamiętaj o CMYK-u :slight_smile:

(fake300) #6

Dzięki