Spalona elektronika dysku Seagate ST380011A Barracuda

Witam. Jakiś czas temu spaliła mi się elektronika w dysku Seagate ST380011A Barracuda 80 GB. Przez przypadek urwała się jedna mała cząstka, czego nie zauważyłem. Chciałem włączyć komputer lecz w połowie uruchamiania komputer się zawieszał. Był widoczny w BIOSIE. Po kilkunastu próbach włączenia go nagle coś sie zapaliło jak siarka w zapałkach. Było to spowodowane zapewne oderwaniem się tamtej części. Przestraszyłem się co nie miara gdy zobaczyłem ten płomień (pomyślałem że już po kompie) :shock: Po dogłębnej analizie elektroniki zauważyłem wyżej wymienione uszkodzenia. Po kolejnym uruchomieniu silnik dysku działa ale coś stuka, zapewne próbuje odczytać ale uniemożliwia mu to brak tamtego elementu oraz spalenie drugiego. Mam w związku z tym pytanie ,czy uda mi się wymienić elektronikę z innego dysku zachowując tym samym podobne parametry elektroniki i dysku? Jeśli tak to które z tych parametrów muszą być takie same? (Wiem że nie S/N, ale wiem ze musi być Frimware i chyba Cofing)

Parametry mojego dysku:

Seagate ST380011A Barracuda 7200.7 80 GB

S/N: 5JVA08Y7

P/N: 9W2003-354

HDA P/N: 100264014

Cofing: D6E-01

Frimware: 3.06

Data Code: 04441 Site COde: WU

Tutaj zapodaje kilka zdjęć dysku…

f7452c82e6499a3em.jpg 8458547c3b69a35am.jpg

Pozdrawiam

poszukaj na allegro albo na jakiejś giełdzie komputerowej takiego samego dysku tylko z uwaloną mechaniką i podmień - 98% skuteczności. możesz jeszcze poszukać uwalonej elektroniki i przelutować wadliwy element ale jest duża szansa ze padło Ci coś poza tym elementem. ostatecznie możesz być odważny i pójść do sklepu elektronicznego i kupić kondensator ceramiczny o wartości ok 10nF i spróbować wlutować go w tamto miejsce, ale ryzykujesz głębsze uszkodzenia :slight_smile:

powodzenia ^^

Na allegro zaglądam i szukam dysku lub całej elektroniki ale nie jest łatwo :frowning: Ale będę musiał szukać…

możesz też szukać sprawnego dysku (wtedy i sprawna elektronika będzie).

Na allegro jest sporo dysków SEAGATE 80 GB. Jest też też sporo modeli ST380011A, no ale jak na złość mają inne elektroniki (przy używanych,uszkodzonych jak i nowych) :cry:

Widocznie mam coś pechowy model :?

napisz do seagate może mają na stanie, po angielsku rzecz jasna. zaoferuj że pokryjesz wszystkie koszty.

Napisałem, tylko ciekawe czy będą mieli i czy mi taką sprzedadzą :mrgreen:

Ale na allegro dalej będę szukać 8)