Spalone kondensatory na płycie głównej - wymiana

Witam, mam problem z moim pctem Dell Latitude 4700. Otóż przy uruchamianiu wywala błąd x300 SE 128MB BIOS P/N 113-A33406-100. Próbowałem resetować BIOS poprzez wyjęcie baterii ale nic to nie dało, ale przy rozkręcaniu zauważyłem że kilka kondensatorów jest spalonych, widać wyraźnie że były uwypuklone. Czy wie ktoś może jak rozwiązać ten problem “X300 SE…”? Czy mogę (i czy to coś da) prze-lutować kondensatory o podobnych parametrach?

Tu jest co nieco na temat twojego błędu http://www.techsupportforum.com/forums/ … 43999.html Co do spuchniętych kondensatorów to wymień je, jeśli wiesz jak to zrobić.

viewtopic.php?f=19&t=311115 -jeżeli jesteś “obyty” z lutownicą to poczytaj. Ale jeżeli z lutowaniem nie za bardzo, to stare elektrolity wyrwij a nowe wlutuj do starych końcówek(bez wylutowywania ich).

Raczej jeśli będzie nie za bardzo to olej, bo płyta będzie do wymiany :stuck_out_tongue:

Uwypuklone nie zawsze znaczy spalone.

Na moim Dellu GX270 jest kilka takich kondensatorów i komputer dalej pracuje.

Trzeba zwrócić uwagę na to co się przyczyniło do napuchnięcia kondensatorów.

Jakiekolwiek zdeformowanie kondensatora = kondzioł do wymiany zawsze !

Zobaczymy jak długo.

Czyli na co ?

Zerowało mi czas podczas każdego włączania komputera.

Wtedy w moim Dellu zauważyłem napuchnięte kondensatory.

Poszukałem w internecie na temat tego problemu.

Na forum Elektroda jest kilka wątków na ten temat.

Przyczyny napuchnięcia są różne.

Okazuje się,że trzeba wymienić całą grupę kondensatorów tak aby następne były identyczne.

Jeden z wątków:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic573945.html

U mnie na szczęście tylko bateria była do wymiany a staruszek Dell GX270 stoi jako awaryjny.

Okazuje się że kondensatory to nie największy problem, tylko ‘x300…’. Może ktoś podpowiedzieć co mogę zrobić oprócz resetowania BIOSU baterią?

Podobno samo wyjęcie i włożenie baterii nie zawsze resetuje BIOS.

Jeszcze można sprawdzić czy BIOS jest aktualny i przy okazji zaktualizować do najnowszej wersji.

Problem w tym że błąd wyskakuje zaraz po uruchomieniu komputera, ściana nie do obejścia, na całym ekranie tylko kod błędy, nie ma nawet początkowego ekranu ładowania Della

Wymienić lub zlecić wymianę lub kupić nową płytę.