Spalony Dysk Jak odzyskać dane?

Witam. Padł mi dysk 640gb Sata poprzez odpięcie kabla Sata tego mniejszego przy włączonym komputerze. Dysk padł już w ogóle nie pracuje. Jest możliwe odzyskanie danych z tego dysku? Bardzo mi na nich zależy. Z góry dzięki za pomoc. Linki do zdjęć Dysku https://zapodaj.net/bb3dac3efe549.jpg.html     https://zapodaj.net/62821107be50a.png.html

 

W warunkach domowych raczej już nic nie zrobisz?

 

Specjalistyczne serwisy, ale podobno kosztuje, to  dużo kasy.

A jakbym kupił sprawną elektronikę do tego dysku i wymienił to mógłby dysk ruszyć?

 

Raczej nie.

Jest taka szansa, jednak elektronika powinna być najlepiej z tej samej lub bardzo zbliżonej partii (różnice sprzętowe i programowe i dlatego najpewniejsza ta sama seria) ale pewności nie możesz mieć stuprocentowej , że się powiedzie, bo nie wiesz czy padła tylko elektronika na płytce a wewnątrz dysku wszystko jest ok. Odkręć delikatne płytkę, przejrzyj pod lupą czy nie ma widocznych uszkodzeń (spalonych elementów), możliwe, ze spaliło się tylko zabezpieczenie (bezpiecznik lub dioda na zasilaniu) Jeśli masz znajomego elektronika daj mu tą płytkę do przejrzenia.

 

Raczej (a nawet na pewno) nie masz pojęcia ile dysków w taki sposób zostało już uruchomionych i ile danych odzyskanych, panie “specjalisto”… tak to u ciebie często, post nasmarowany, a że bez sensu…, licznik ci nabił, to się liczy.

@Cedar Na allegro znalazłem 2 dyski. Jeden różni się napięciami więc odpada. a 2 ma inny S/N i HDD P/N. Linki http://allegro.pl/dysk-twardy-3-5-640gb-samsung-hd624jj-sata-i6574075303.html    http://allegro.pl/dysk-twardy-samsung-hd642jj-640gb-sata-gwar-fv-i6361264400.html

Chyba coś mylisz, napięciami nie różni się nigdy, nawet innego producenta. Zawsze jest 5 V i 12 V, natomiast pobór prądu może się różnić, w tym przypadku jest inna wersja sprzętowa, więc odpada.

To są numery seryjne, nigdy na dwóch dyskach nie będą takie same :wink: Nad tym egzemplarzem się zastanów, ale wcześniej sprawdź płytkę od tego Twojego dysku (napisałem o tym wcześniej)

@Cedar Odkręciłem Płytkę z elektroniką i albo jestem jestem ślepy i nie widzę spalonego miejsca, albo elektronika się nie spaliła. Będę musiał kupić ten 2 dysk i przełożyć elektronikę.

PS. przyjrzałem się akcjom, najbardziej pasuje jednak ten http://allegro.pl/dysk-twardy-3-5-640gb-samsung-hd624jj-sata-i6574075303.html

Twój i ten z aukcji jest z Korei, oba mają tą samą wersję (REV A) i F1 3D

Byś może są bezpieczniki polimerowe, niech jakiś elektronik pomierzy, spalony element nie musi mieć widocznego uszkodzenia a będzie kosztował 50 groszy.

 

Panie specjalisto, widziałeś kiedyś bezpiecznik w elektronice dysku?

 

W dzisiejszych czasach praktycznie numer z przełożeniem elektroniki nie wychodzi, czyli na 99.9 % nie da rady.

Tak (nawet nie specjalisto po tym co właśnie napisałeś) Bezpieczniki są w większości dysków, dla Ciebie bezpiecznik może wyglądać chyba tylko tak

 

OK, NIE pal tyle lub NIE pij - szkodzi!!! co niektórym.

  1. do tej pory przełożenie elektroniki ma szanse na powodzenie. Jeśli rzucasz procentami to podaj źródło tych statystyk
  2. widziałeś, z którego roku jest ten dysk? Nie pogrążaj się w tych rozpaczliwych próbach ratowania swojego błędnego zdania.

 

Jako zabezpieczenie może być bezpiecznik np. polimerowy lub dioda

Wybacz, teraz Ty piszesz bzdety, poczytaj… nawet jak są zabezpieczenia na elektronice dysku, to może to stwierdzić tylko elektronik. który będzie miał schemat tej elektroniki.

 

I poczytaj.

@JNJN - wetknę pewnie patyk w mrowisko, ale moje doświadczenie z przekładaniem elektroniki (nawet nie od identycznej partii dysków - ale od tej samej serii / rodziny - często nawet bez aktualizacji FW)  musiałoby zaburzyć twoją statystykę.

Co do bezpieczników  - to muszę przyznać Cedar, że jakoś na to nie wpadłem. No - ale nie jestem elektronikiem. Natomiast w akcie desperacji kilka razy przekładałem … mechanikę - i wiecie co ? Udało się. Jeśli jednak na dysku znajdują się Naprawdę Ważne Dane - to zdecydowanie odradzam kombinowanie i kontakt ze specjalistyczną firmą. Jeśli to tylko kwestia elektroniki - to koszty raczej nie będą wysokie.

 

Przyznaję się bez bicia, kiedyś mi się to raz… udało, ale to dawno temu było.

 

Edit:

 

Reasumując,spróbuj przełożyć elektronikę -  Twoja kasa.

 

 

Przełożenie elektroniki nic nie da. Sprytny kolega krystianspoko odłączył, jak sam pisze, kabel sygnałowy(ten mniejszy??). Co kolega “spalił” pozostaje nadal tajemnicą. Przy takiej wiedzy namawianie Go aby sprawdził transile, lub oporniki bezpiecznikowe, lub wymienił ROM w zakupionej elektronice, wydaje się pewną przesadą.
Może jednak  krystianspoko poda :
Czy dysk jest widoczny w BIOS?
Jeśli tak to SMART dysku

@SlawekB44 Zaraz sprawdzę czy jest widoczny w biosie ale wątpię bo dysk powinien wydawał jakieś odgłosy pracy a jak go podłączam oczywiście przy wyłączonym kompie i potem jak włączam to dysk nie wydaje żadnych odgłosów jakby był odłączony. Zaraz napiszę czy jest widoczny w Biosie.

 

Edit:

Sprawdziłem. Bios go nie widzi. Sprawdzałem w ustawieniach bootowania i w tych miejscach IDE i tak dalej. tam był zawsze pokazywany ten dysk ale teraz już go tam nie ma.

Sam raczej nic nie zwojujesz. Jeśli ważne dane tylko serwis.

Najpierw kupię dysk i przełożę elektronikę. Jak to nie podziała włożę  uszkodzoną elektronikę i oddam do serwisu. patrzyłem na internecie ile biorą za takie coś. 500 zł to trochę dużo jak dla mnie.