Spam na skrzynce pocztowej. Podejrzenie infekcji

Na prośbę moderatora roobal tutaj przenoszę post zakładając nowy wątek :slight_smile:

witam.

Niedawno zainstalowałem sobie system na starym komputerku (nowy dysk) , i parę programów z dobreprogramy. Raz przypadkowo klikłem instalacja standardowa czy jakoś tak. Nie miałem jednak pretensji o to. W między czasie założyłem nową skrzynkę pocztową (prywatną) która była mi potrzebna tylko do “fejsbuka” :slight_smile:

ale po mniej więcej miesiącu (nie korzystałem z komputera codziennie i jeśli już to do nauki autocada) na tą świeżą skrzynkę pocztową (korzystałem z klienta poczty) zaczęły przychodzić spamy typu “dear Witold” (tak sobie podałem imię na tym mailu, zaś na FB inne) albo “I am happy to write with you” i inne podobne badziewia (czasem nieudolnie spolszczone).

Pytanie brzmi - czy to wina syfu z asystenta? czy też po prostu coś innego co Avast (również z dobreprogramy) mi nie wykrył.

Dodam że na tym komputerze bywałem może ze dwa razy na tydzień, i czasem korzystałem z FB (“buszując w internecie”) i jak wcześniej rzekłem - AutoCad oraz włączony foobar (też nie powiem skąd) i leci muzyka którą mam na dysku zewnętrznym :slight_smile:

Pozdrawiam :wink:

p.s. Dodam nazwy programów które są zainstalowane

Open office

foobar

Avast

AutoCad 2002 (z płyty :wink: licencja ze studiów )

mozzila firefox i thunderbird (ze strony mozzilli)

PDF-X change viewer

Proszę, skorzystaj z przycisku Edytuj i dokonaj drobnej zmiany nazwy tematu, tak aby konkretnie mówił o problemie.

Pytanie zasadne, jednak muszę Cię rozczarować. To nie jest tak, że jakis wirek czekał miesiąc na okazje, mimo, że w międzyczasie sporadycznie wchodziłeś na facebooka. On by nie czekał dokładnie miesiąca.

PDF-X change viewer, to można na wolny dysk pobrać portable. U mnie działa super. Poza tym wszystko wyglada OK. Ja bym nie dowierzał programom pocztowym. Pozbyłem się innego, bo na gmaila zaczęły mi przychodzić noreply coś, i tylko kliknij w linka. Zmieniłem konto, wytegowałem live i nic mi nie przyłazi, a rejestracji mam wiele różnych. Jeśli mam doradzić, to utwórz sobie konto poza klienckim programem pocztowym i zdaje się, w ustawieniach konta na FB możesz zmienić maila.

prawdopodobnie źródłem syfu jest FB. ew. reklamy serwisu (partnerów serwisu - reklamodawców) ze skrzynką. możliwe jest też ‘śledzenie’ adresów poprzez rozmaite ciasteczka lub mechanizmy śledzące, pochodzące np. z FB

Proszę mi wybaczyć ale chyba temat który został przeze mnie nadany jest wg. mnie przejrzysty i skrótowo opisuje problem.

mało prawdopodne ale nie wykluczam, konto jest jak wspomniałem niezgodne z imieniem i nazwiskiem na poczcie, dodatkowo to konto ma “kilku znajomych” (teraz trzech) i służy do jednej gierki :slight_smile:

sprawdzę, zainstaluję na nowo systemie gdy skończe sobie co nieco z autocadem i efekty zapiszę na dysku przenośnym. Aczkolwiek pracuje w firmie na mozzilli (półtora roku wcześniej na MSO express) i przychodzi mi tylko spam - reklamy, a nie imienne, i zawsze jest tam podane skąd zostały wzięte moje dane (duża większość z serwisów z którymi “współpracuje”). Imiennie przyszło mi dosłownie kilka razy (nawet nie 5 razy). Zaś na tym prywatnym to mam oblężenie takich spamów :slight_smile:

Mogę dodać że programy były brane z tego serwisu tyle że na firmowym nie było jeszcze takiego asystenta (wcześniej była tylko reklama internetu LTE i pokazywało jak to szybciutko bym ściągnął ten program)

Niedługo minie roczek od narodzin asystenta DP i wciąż ma grzebane w pieluchach. Cóż - trzeba by porównać daty instalowania różnych programów, a kłopotliwym spamem. Tak naprawdę, to nic nie wiadomo, co masz poinstalowane, kiedy, jakie szpiegi, toolbary i nawet wirusy w systemie. Rzuć tu linkami do logów OTL, skanu MBAM i co masz w autostarcie. To tak na początek. Gdybać w okresie nagonki na DP, to nawet nieetyczne. Gdy wszedł asystent, reklama polsatu LTE, to oferował ochronę znanego av. Daleko sięgamy w czasie. Teraz spamu nie można połączyć z historiami, chyba, że z histeriami, albo istotnymi powodami, czyli niepożądanymi aplikacjami. Ostatnio też był taki post o udostępnianiu danych, przez niektóre platformy gier. Użytkownik zdziwił się swoim udostępnionym mailem. Na razie nic nie wiadomo.

Ehhhh, ten fejsbuk…

Spamihilator polecam. http://www.spamihilator.com/en/

A więc nadal czekam na logi ze skanowania OTL i MBAM, wierząc, że temat jest założony z powodu otrzymania pomocy. Jestem przekonany, że autor postu już nie jest szybkim klikaczem. Obsługa zaawansowanych programów wymaga ostrożności. Facebook też jest witryną, gdzie klikanie na zasadzie prędko i we wszystko, to najszybszy sposób na zainfekowanie komputera - 100%.

nie jestem szybkim klikaczem :slight_smile:

Staram się czytać powoli i dokładnie, często nawet Licencje witryn ogłoszeniowych (czy nie ma ukrytych opłat ;P)

Prędko nie wstawię, jak rzekłem jestem tam raz, dwa w tygodniu a do końca miesiąca tam nie wskoczę gdyż mam remont na “działce” i nie mam elektryki :slight_smile: