Speccy i Windows 10

Nie wiem, ale mając siódemkę wszystko było OK z aktualizacjami.
Teraz w dziesiątce to zupełny bałagan.
Miałem w opcjonalnych kilka i ich nie instalowałem.
Teraz widzę, że zainstalowały się same.
Poza tym, program Speccy pokazuje, że niektóre nie są zainstalowane, natomiast Windows pokazuje, że owszem są.
Wychodzi na to, że Speccy nie"ogarnia" już Windows 10 poprawnie, albo Windows 10 nie “ogarnia” co ma zainstalowane.


Nie tobie pierwszemu.

Ta…są w historii aktualizacji - za to nie ma w zainstalowanych aktualizacjach.
Więc nie ma nawet jak ich odinstalować.

Są aktualizacje opcjonalne które poprzez Windows Update pobierasz i instalujesz, Microsoft nazywa je opcjonalnymi. Sa takie, gdzie jest to samo ale MS nazywa je Preview. Są i takie gdzie instaluja się z automatu. Żeby było jeszcze ciekawiej to raz sa wykazywane tam jak na twojej grafice a raz gdzie indziej.
14-tego zainstalowało mi się KB5001330


i byc moze to narobiło mi trochę błedów w Windows.ShellExperienceHost. Użyłem przywracania systemu do punktu sprzed aktualizacji.
16-tego owa aktualizacja ponownie się zainstalowała ale teraz jest widoczna tu.

Jaki wniosek? Trzeba szukać gdzie to może być.
P.S. Jak na razie działa no ale jak by co to mam restore point, no i w razie czego obraz systemu gdyby przywracanie nawaliło.

Znam te wszystkie miejsca.
W dziesiątce to jest zupełny bałagan ze starym panelem i nowym.
Te aktualizacje opcjonalne, te zaciągnięte przez update są w miejscu “aktualizacje opcjonalne” - skąd można je pobrać i zainstalować.
Ja ich nie pobierałem a system sam zainstalował (bo tak).
Szkoda, że nie można na nowym lapku Lenovo zainstalować siódemki.
Teraz jeszcze Intel dał dupy, bo na nowych sterownikach do ich grafiki jest olbrzymi wyciek pamięci w menedżerze okien pulpitu.
Miesięczny lapek i mam też ten problem, pamięć co sekundę wypływa co 2 MB, aż do zabrania całej pamięci w systemie.
Na forum Intela jest sprawa…ale Intel twierdzi, ze nie może uzyskać tego wycieku na testowych konfiguracjach i ma to gdzieś.
Ręce opadają.
Jedynie wyłączenie szybkiego startu i hibernacji jakoś uspokają ten wypływ, ale nie do końca.
Jakby ktoś miał podobny problem (pewnie wielu nawet nie wie, że go ma)

https://community.intel.com/t5/Graphics/BUG-dwm-exe-uses-memory-leakage-with-Intel-HD-Graphics-630/td-p/1222297

1 polubienie

A gdzie jest miejsce “Aktualizacje opcjonalne” ?
Pokaż
Tu?

Czy może tu?

U mnie trzeba kliknąć Pobierz i zainstaluj
P.S. Jesli chodzi o wyciek pamięci to wpisz w przegladarke " Repair memory leaks" i szukaj.
Mniej płakania a trochę własnego wysiłku. Przyczyn moze byc mnóstwo.

Speccy nie miał aktualizacji od połowy 2018, Avast raczej się nie kwapi by nadążać nad co półrocznym nowym “Windows 10”.

https://www.ccleaner.com/speccy/version-history

Niby większą poprawę kompatybilności robili dla wersji “Anniversary Update”, “Redstone 1” / 1607, “16H1”.


Jak miałeś na myśli testowanie wcześniej wtorkowych łatek bezpieczeństwa, to takie znikają regularnie po tygodniu z opcjonalnych jako zalecane.

Najlepiej by było spisywać numer KB i sprawdzać czy dana aktualizacja zmieniła status na zalecaną/wycofaną.

Młody człowieku. Nie pisz bzdur.
Cyngiel pisał o paru typach aktualizacji które mu się wydarzaja a których działania nie bardzo rozumie, podobnie jak ty.
Pierwsza z tych aktualizacji to “out-of-band patch” wydawana w razie wykrycia niebezpiecznych luk Tu nie masz nic do gadania. Pobierze sie samo i zainstaluje. Dostaniesz jedynie info żebyś zrestartował sprzęt.
Drugi typ to wydawane co drugi wtorek miesiąca aktualizacja zbiorcza o nazwie B. Tu również nie masz wiele do gadania, możesz co najwyzej odroczyć
Trzecim typem sa aktualizacje C i D publikowane odpowiednio w trzecim i czwartym tygodniu miesiąca. To są aktualizacje opcjonalne, zwykłe i preview. Te nie sa instalowane automatycznie.
To aktualizacje do testowania dla tzw. seekers i dopiero po dwóch, trzech tygodniach są, po ewentualnych zmianach, dołączane do B czyli „Patch Tuesday”.

I sam sobie odpowiedziałeś że się same zainstalują.

Jedne zostaną zainstalowane a inne nie. I nawet o tym nie wiesz bo opis jest tak ogólny ze już bardziej nie moze. O tym zdecyduje Microsoft.
Po to zaczął wstawiać opcjonalne by poszerzyć krąg testerów. W wersjach do 18xx nie przypominam sobie by coś takiego było.
W Windows 10 prędzej czy pózniej w wersji Home każda aktualizacja, która chce Microsoft zostanie zainstalowana ponieważ większość i tak nie zrozumiała by co to i po co ona.
Inaczej to wygląda w Curent Branch for Biznes
Windows 10 to tylko nazwa. Tak naprawdę masz co rok ,dwa, nowy system operacyjny.
Ja zaś opisałem wyłącznie mechanizm aktualizacji

Przecież napisałem wyraźnie, że aktualizacje opcjonalne, które są tutaj.
I nie, nie pisałem o paru typach aktualizacji, tylko konkretnie o aktualizacjach opcjonalnych.

Były tutaj dwie pozycje, które zainstalowały mi się same.
Nic nie pobierałem i nie instalowałem ręcznie.
Są w wykazie “historia aktualizacji”, ale z tej historii nie ma przecież możliwości ich odinstalowania.
Taka możliwość jest jedynie w “zainstalowane aktualizacje”, gdzie ich nie ma.
Poza tym, fajny jesteś “wpisz sobie w przeglądarkę…”
Przecież ten problem jest na forum Intela i nie ma na razie rozwiązania.
Piszę na ten temat maile ze wsparciem Intela a również na ich forum.
Więc, jeśli nie znasz do końca sprawy to nie wypisuj takich porad “wpisz sobie”…i nie płacz.
Przeczytaj najpierw link, który dałem a potem się wymądrzaj.
To jest bug, z którym Intel nie może sobie dać rady, a który ma setki użytkowników.
Intel nie potrafi odtworzyć go na żadnych konfiguracjach testowych…przynajmniej tak twierdzą a zaczął się od pewnego wydania sterowników do ich grafiki zintegrowanej z procesorami.
Masz tutaj pierwszy mail od nich.
Wiedzą o problemie.
Thank you for your message! I will also proceed to raise this request with our engineers to check for the status of this known issue from the forum. In the meantime, I could see that downgrading the driver to an older version will provide a temporary solution as well. We apologize for the inconvenience and we are looking into this.

In order for me to be able to raise the request with our engineers for analysis, could you please provide me with a System Support Utility log so they can analyze it too? [link to here: https://downloadcenter.intel.com/download/25293/Intel-System-Support-Utility-for-Windows- ]

Thank you in advance!

Best regards,

Cristina B.
Intel Customer Support

Jaki problem? Jak na razie to opisałeś i to niezbyt dokładnie ze ci sie zainstalował KB5001330.
I on na pewno nie jest aktualizacją opcjonalną lecz figuruje jako aktualizacja dotycząca jakości. Przejrzyj jakiego pierwszego screena wstawiłeś.
A jak masz inny to opisz go dokładnie, wstaw screny, swoje bo tekst ze intel dał … i ze ci wypływa nic nie znaczy
P.S. Pisanie ze coś było, co to nie wiesz, i sie samo zainstalowało tam gdzie trzeba zaznaczyć a potem kliknąć Pobierz i zainstaluj jakoś do mnie nie trafia.

Nie bedę z tobą wchodził w dalszą dyskusję, bo nie zrozumiałeś mnie do końca.
Ale owszem, napisałem tak, że mogłeś nie zrozumieć.
Napisałem, że Speccy pokazuje iż aktualizację KB 5001330 mam nie zainstalowaną a Windows, że jest zainstalowana.
To było tyle na temat tej poprawki.
Zupełnie inną sprawą jest samoistne zainstalowanie aktualizacji, które były wykazane w aktualizacjach opcjonalnych.
Po prostu same mi się zainstalowały, ja ani ich nie pobierałem, ani nie instalowałem ręcznie.
Ale mniejsza z tym, widocznie Windows 10 tak ma, w odróżnieniu od Windows 7.
Co do wypływu pamięci to chyba już wszystko wiesz.
Nie “nic nie znaczy” - temat jest maglowany na forum intela, do ktorego dałem link.
Ty jesteś jakiś nieprzytomny?
Przecież tam jest jasno naświetlony PROBLEM a nie, że ja mam jakiś problem inny i tym podobne…
Mam właśnie ten, ja i wielu innych często na lapkach kupionych obecnie.
Jak na razie nie ma rozwiązania…
Wypływ całej pamięci i brak rozwiązania problemu jest według ciebie jakąś drobnostką, którą można samemu rozwiązać?
Napisz to na ich forum.

W Opcjonalnych trzeba wybraną aktualizację zaznaczyć a potem kliknąć Pobierz i zainstaluj. To raz.
Po drugie napisałem też w odpowiedzi na post D35CART35 że jedne aktualizacje opcjonalne zostaną włączone do tzw. Wtorkowych a inne nie. I co się wtedy stanie z ich wpisami które figurują w sekcji Aktualizacje opcjonalne? Znikną.
Zapamiętaj.
W sekcji Aktualizacje opcjonalne widnieje tylko informacja ze są takie aktualizacje i że możesz je pobrać i zainstalować. I nic więcej.
Co do kwestii pamięci to skad mam wiedzieć jak wygląda twój problem skoro jedyny wpis to to ze intel dał d… ze sterownikiem i jest problem z pamięcią. Obejściem każdego problemu z nowym sterownikiem, jest obniżenie jego wersji. I dopiero gdy to nic nie daje to wtedy jest problem. Napisałeś co robiłeś?

Skoro masz mnie za idiotę…
“Zapamiętaj.
W sekcji Aktualizacje opcjonalne widnieje tylko informacja ze są takie aktualizacje i że możesz je pobrać i zainstalować. I nic więcej”.
Ja wyraźnie piszę, że w aktualizacjach opcjonalnych miałem dwie, które SAME SIĘ ZAINSTALOWAŁY.
Więc co będę się kopał z koniem.

PS. Nie czytałeś wpisu na forum Intela, więc wybacz. O czym z tobą pisać.

1 polubienie

A. Skoro tak prostych rzeczy nie rozumiesz to moze jest cos na rzeczy.

B. Ja w przeciwieństwie do ciebie czytam.

Can confirm that downgrading to driver version 27.20.100.8476 fixed the issue for me as well, haven’t seen a single memory spike with DWM since using this driver unlike the latest which was causing multiple GBs of memory leaks sadly. I’ve disabled updates for this device so it doesn’t update automatically in the mean time until this bug gets fixed. Thanks all the people in this thread for trying to solve it, appreciate the help!

Czego nie rozumiem?
Że aktualizacje opcjonalne same się zainstalowały?
Intel zaleca instalacje sterowników ze strony wsparcia laptopów.
Znajdziesz mi tak stary sterownik do mojego lapka ze strony wsparcia Lenovo?
Ja widzę tylko wersję, którą mam zainstalowaną.

Ależ wierzę. Wskażnik sam najechał a mysz kliknęła, może biała była.
Mam wrażenie ze ty po Win 7 gubisz się w Win 10.
Co do sterowników do Intel® HD Graphics 630, to na Intelu juz nie ma?
Przeciez problem tego dotyczy
BUG: dwm.exe uses memory leakage with Intel HD Graphics 630
To tytuł postu z linku który wstawiłeś.

Ty tak na poważne?
Uważasz, że nie ma opcji, aby aktualizacje opcjonalne same się zainstalowały.
No to pewnie jeszcze się zdziwisz nie raz, myśląc że niby już wszystko wiesz o Windows 10.
Niestety, nie wszystko.
Na Intelu są uniwersalne, których sam Intel nie zaleca instalować na laptopach.
Zaleca korzystać jedynie z tych ze stron producentów laptopów, ponieważ są optymalizowane pod konkretne konfiguracje i modele producentów.
Niby tyle wiesz…

Widać MS zrobił lakoniczne testy i woli sterownik generyczny niż, taki co pamięta Windows 7 / 8 / 8.1 czyli ma 8 - 12 lat (zakładając, że Lenovo tylko w dniu premiery wydało i porzucało model).