SpeedFan - brak mozliwości regulacji obrotów


(Clank) #1

Witam,

Mam problem z programem SpeedFan, który po prostu nie daje mi możliwości regulacji obrotów wentylatorów na CPU itd.

Jak to wygląda:

speedfanproblem.png

A jak powinno wyglądać (screen wzięty ze strony http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic997848.html):

80_1208946645.jpg

Dodatkowo załączam raport z everest'a ze sprzętem:

http://wklej.org/id/708658/

Szkoda, że nie mogę się dowiedzieć jaka to płyta główna, wiem że to jakiś Asus Berkeley, ale to chyba nie jest pełna nazwa :?

Używałem tej i najnowszej wersji programu, w obu przypadkach to samo.

W biosie też nie ma opcji zmiany prędkości wentylatorów. Proszę o pomoc odnośnie programu lub ewentualnie jakiś zamiennik, który pozwoliłby mi na to. :slight_smile:

PS. Proszę tylko o odpowiedzi na temat, wiem że temperatury są zbyt wysokie :wink:


(hirem) #2

Jedną z przyczyn niemożności obrotami wentylatora są gniazda zasilające wiatraki 3-pinowe a nie 4-pinowe. Ale 3-pinowe nie wyklucza możliwości regulacji obrotów jeśli w biosie są do tego funkcje a jak u Ciebie jak patrzyłeś nie widać to zostaje zaopatrzyć sie w regulator obrotów. Jeśli obroty sie nie zmieniają to może być tak że obracają się cały czas na maksymalnych obrotach ale sam sprawdzisz poruwnując wskazywanie obrotów. Na załączonym screnie gdzie temperatura wysoka raczej to idzie na maksie.


(Clank) #3

Wiem już, jaka to płyta: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu ... dlc=en#N31

Na tej płycie mam jakiś hp-owski bios, a więc kaszana totalna... Chyba wszystkie opcje są tam zablokowane.

Właśnie obroty regulowane są automatycznie, to co widzisz na screenie, to są minimalne obroty i w tym problem, bo płyta nie powinna tolerować takiej temperatury i zwiększyć obroty. Gdy temperatury procka dochodzą do 80*C, obroty wzrastają do ok. 4500 rpm i wtedy komp strasznie zaczyna szumieć.


(hirem) #4

Niepokojące są te temperatury i dobrze wnioskujesz dlaczego obroty nie zwiększają się przy wysokiej temperaturze tylko później. Tym speedfan-em byś sobie pustawiał wymusił zwiększanie obrotów wcześniej. Chyba przeczyściłeś przedmuchałeś coolera procesora. Czy była wymieniana pasta. Jak to nie pomoże obniżyć temperatury to można spróbować z resetować bios czy pójść jeszcze dalej z aktualizować bios jak jest dostępny nowszy i może w speedfanie wreszcie pojawią sie możliwości regulacji czy dodatkowo dojdą nowe funkcje w nowym biosie.