Splashtop OS - czy on jest bezpieczny dla mojego komputera?

(Tux4) #1

Witam. Słyszałem o systemie Splashtop OS Beta. Mam kilka pytań Czy on jest bezpieczny dla mojego komputera? Czy można go zainstalować obok Windows? Czy nie uszkodzi mi BIOS-a?

Parametry mojego komputera:

Karta graficzna: ATI Radeon 9500/9600 Series

Monitor: Fujitsu Siemens.

Karta dźwiękowa: Realtek

Pamięć RAM: 512 MB

Dysk twardy: Seagate (80 GB)

(Colzen Lan) #2

Wg. tego

jest to mini system do instalacji oem, więc przed producentów a nie przez użytkowników. Raczej jest bezpieczny :slight_smile: nie ma w nim wirusów itp. Czy może uszkodzić bios, też nie powinien.

(marcin82) #3

Wybierz raczej edycję stabilną - nie wiem, czy ten system akurat ma jakąś stabilną wersję. Beta może jeszcze działać niestabilnie i powodować problemy, w tym też z uruchomieniem Windowsa.

Polecam zainteresować się jakąkolwiek dystrybycją ze środowiskiem graficznym OpenBox lub XFCE np. Lubuntu, PCLinuxOS XFCE, z mini-dystrybucji możesz spróbować Sli-Taz Linux.

(dragonn) #4

Coś podobnego oferuje xPUD http://www.xpud.org/ , a można go zainstalować na każdym sprzęcie. I na pewno niczego nie uszkodzi

(system) #5

Uszkodzić to nie uszkodzi, no chyba że GRUB-a usuniesz, choć fixmbr w konsoli Windows załatwia sprawę bootloadera, ale potem nie masz Linuksa. Tak z innej beczki jaki masz zasilacz?

(Tux4) #6

dragonn, xPUD nie konfiguruje mi sieci, wybieram: "Ustawienia sieci ethernet" a potem DHCP i "Save" ale na stronie głównej systemu pisze mi cały czas "Offline". Czy ktoś zna jeszcze jakąś inną alternatywę poza xPUD?

PS: Splashtop OS mi nie działa, gdy go wybieram z listy wyboru systemów, restartuje mi kompa.

PS 2: Jak dodawać do xPUD pluginy?

(dragonn) #7

Dawno nie testowałem xPUD, ale na pewno jest tam konsola, także pokaż wynik:

ifconfig -a

Właśnie pobieram xPUD-a, ale przy moim neo 1MB to chwilę potrwa. Jak pobiorę to sprawdzę dokładnie co i jak.

EDIT

Właśnie sprawdziłem, i na vbox nie musiałem nic robić, po chwili od uruchomienia systemu miałem neta.

(Tux4) #8

dragonn, może spróbuj zainstalować go obok WIndowsa (jeśli go masz) i wtedy zobacz.

(dragonn) #9

Właśnie tak, robię (w sensie instaluję go na pendriverze). Tylko jest problem że na mojej karcie graficznej nie chce x-serwer wstać, zobaczę jak zainstaluję dodatkowe sterowniki.

EDIT

Niestety u mnie x-serwer za chiny nie chce się włączyć, ale jak zrobię ifconfig -a to widzę interfejs eth0, sprawdź czy go też masz.

(nintyfan) #10

Zainstalowałem XPud-a. Flash działa, Firefox 4 też. Tylko się zastanawiam, jak zainstalować odtwarzacz filmowy, ale to materiał na osobny temat. Napotkałem jednak na liczne problemy. Nie wiem, czy jest to coś godnego polecenia.

(Tux4) #11

nintyfan, odtwarzacz filmowy powinien być już zainstalowany. (gnome-mplayer) Jak tak nie jest to możesz pobrać inne programy, w tym odtwarzacz filmowy: http://www.xpud.org/download.en.html (kliknij Get More Apps.)

(Babciastefa) #12

Uszkodzi bootloader ale bootloader to nie BIOS, bo można go bez problemów zainstalować ponownie.

-- WebNuLL

(Hard Vard) #13

Ja nie rozumiem po co Ty kolego kombinujesz z takimi dziwnymi OS. Do czego to ma służyć?

WTF? xPUD, co to jest?

(Tux4) #14

Chcę system który ma służyć tylko do przeglądania internetu ale ma też się uruchamiać w bardzo krótkim czasie.

(system) #15

Hmm, Windows 98?

Mówię to z całym szacunkiem do fanów Windowsa i Linuksa. Miałem go na HDD i chodził, naprawdę szybko, ale jeśli masz 512MB ram no bluescreeny gwarantowane. Po za tym Windows 98 ma bardzo dużo luk a nie jest już wspierany... Ja bym go u Ciebie stawiał, chodzi bardzo szybko, ale musiał byś dociągnąć SP2 http://sp.up.pl/

@Hard_vard, wikipedia się kłania.

(Tux4) #16

Nie mam Windowsa 98, mi chodzi o Linuksa a nie Windowsa.

(Matrix121891) #17

Splashtop OS to bardzo fajny mini system operacyjny wiem bo walasnie w tej skundzie korzystam zniego

• szybki wydajny

• przyjazny interfejs

• obluguje prawie wszystkie lacza

• bezpieczny

• dziala pod win

• niema polskiego (sorry za bledy)

• jesli masz mysz na bluetoth to nie zadziala

-jak masz wi-fi to czesto sie rozlancza :smiley:

Wlasnie z niego korzystam

(Tux4) #18

Ale jako jedyny system czy obok Windowsa?