Spłaszczona litera "ą" w Mozilli Firefox

Witam. Na Linuksie Firefox w przypadku wielu czcionek (m.in. Open Sans, Franklin Gothic) i wielu rozmiarów wyświetla litery “ą”, “ę” i “g” zbyt nisko, zbyt wysoko lub spłaszczone.

Przykład: czcionka Open Sans, rozmiar 16px:

Zrzut%20ekranu%20z%202020-02-09%2019-51-23

Interia, która używa Open Sans (lecz z innego źródła) w swoich artykułach, nie ma z tym problemu. Również Opera wyświetla litery prawidłowo.

Jest to nieestetyczne. Czy można temu jakoś zaradzić na poziomie kodu?

W filtrach wywaliłeś latin extended - czyli między innymi polskie znaki, a literka ‘ą’ nie jest niżej tylko jest to zupełnie inny font.

1 polubienie

Nie odznaczyłem, a właśnie dodałem lat-ext. Po zlikwidowaniu “Latin Extended” jest jeszcze gorzej:

Zrzut%20ekranu%20z%202020-02-09%2020-26-43

Teraz mi się tak przypomniało, że chyba na archu którego używałem jako desktop doinstalowywałem pakiet wsparcia dla znaków specjalnych. Poszukaj infor w google dla Twoje dystrybucji. To może nie być problem samej przeglądarki.

1 polubienie

Coś masz źle ustawione w systemie pewnie, albo w blokerze reklam masz wyłączone ładowanie zdalnych fontów.
Pokaż z podglądu czcionek w systemie jak to wygląda.
U mnie tak:


A tak w przeglądarce Firefox:

(mój system Arch Linux)

Spróbuj też sprawdzić jak w Safe-mode w FF działa:
firefox --new-instance --safe-mode --private-window
(tylko jak wyskoczy okienko to nie daj REFRESH bo usunie Ci cały profil!!)

U mnie też pali:
https://ibb.co/ZLSwVVV .

Pokaż wyniki poleceń i napisz jaka dystrybucja:

localectl status
fc-match serif
  1. Moja dystrybucja — Linux Ubuntu MATE;
  2. Korzystam z µBlocka i ładowanie zdalnych czcionek jest tu włączone;
  3. Systemowy podgląd czcionek nie pokazuje u mnie polskich zdań. Stworzyłem plik w HTML-u, który pokazuje różne rozmiary czcionek Open Sans i Franklin Gothic Medium na Operze i Firefoksie:

W przypadku Firefoxa widać, że znaki diakrytyczne się różnią od łacińskich. Zdałem sobie dopiero sprawę, że Opera również ma z tym problem; dodatkowo litera “g” ma problem z dziwacznie oddaloną pętelką przy niektórych rozmiarach Franklina.

  1. Uruchomiłem safe-mode Firefoxa i problem był ten sam.
  2. localectl status:

Zrzut%20ekranu%20z%202020-02-10%2016-05-41

fc-match serif:

bgr

Ważna uwaga: spłaszczone “ą” na moich zrzutach ekranu było rozmiaru 16.

Wywalić i zainstalować:

uBlock Origin

I w nim nie aktywuj blokady zdalnych fontów…

Moje niedopatrzenie — mam właśnie µBlocka Origin. Ikona z literą “A”, odpowiedzialna za blokowanie zdalnych czcionek, nie jest włączona.