Spolszczenie do gry a legalność


(Kamillo 17) #1

Hej.

Ściągnąłem demo pewnej gry (FM 09, ale to mało ważne). I tu pytanko: czy ściągnięcie i wgranie spolszczenia będzie legalne?

Pozdrawiam.


(Patryk94) #2

Raczej będzie bo nie ingerujesz w kod gry tylko zmieniasz język :wink: Jeżeli spolszczenie jest oficjalne to tak.


(Cvc1) #3

Tak


(MaRa) #4

Jeśli to nieoficjalne spolszczenie, to według licencji prawdopodobnie nielegalne. Jednak prawo zezwala na modyfikację programu "na własny użytek", pod warunkiem nierozpowszechniania modyfikacji. Samodzielnie zrobionej nie wolno zamieszczać w internecie, ale wolno ściągać, gdy ktoś zamieścił.


(Kamillo 17) #5

A jak nie ma oficjalnego spolszczenia?


(Cvc1) #6

Jest


(_chris_) #7

Z Art.74 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:

Jeśli więc licencja dołączona do dema nie zezwala na tłumaczenie - to wykonanie tłumaczenia bez zgody właściciela praw autorskich może być traktowane jako naruszenie praw autorskich.


(Skiff) #8

Jak sam napisałeś "wykonanie tłumaczenia" a nie jego używanie, więc kolega nie będzie łamał prawa. A co do samego wykonania to jakbym sobie sam zrobił spolszczenie i nie rozprowadzał to raczej prawa bym nie złamał.


(niezDarek) #9

używanie także, zazwyczaj jest wpis że zabrania sie modyfikować plików gry i tyle, a spolszczanie to nic innego jak podmiana odpowiednich plików,

Skiff , trochę się mylisz, dokładniej rzecz ujmując tłumaczenie zrobić sobie możesz ale używać go nie można.


(_chris_) #10

Skiff , jak podsumował niezDarek.

To taka subtelna różnica w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych pomiędzy dozwolonym użytkiem w przypadku innych utworów, a programami komputerowymi... Tam można pewne rzeczy robić, w przypadku programów komputerowych - nie. Zresztą, i tak decydują zawsze zapisy (niesprzeczne z ustawą) licencji danego programu...

A co do Compersio, on che WGRAĆ tłumaczenie, czyli najpierw ZMODYFIKOWAĆ (a więc dokonać "...jakichkolwiek zmian w programie..."), a potem dopiero używać czegoś legalnego inaczej (o ile EULA na to nie pozwala) :smiley:


(Skiff) #11

Jeżeli jest wpis, który mówi zabrania się modyfikowania to jak najbardziej się zgadzam z wami. Mi chodziło o wcześniej przytoczone "rozprowadzanie zmodyfikowanego kodu" (czyli spolszczenia).