Sposób na backup profili uzytkownikow - domena na Windows Serwer 2012 R2

Małe biuro rachunkowe, 3 kompy (Windows 7 i Windows 10) + serwer z domeną na Windows Serwer 2012 R2. Wszystko w jednej lokalizacji.
Najbardziej istotne dane: baza programu rachunkowego, pliki, płatnik są przechowywane na serwerze, który ma robione regularnie, kopie na zewnętrzne nośniki.
Jednak, cześć danych zapisuje się lokalnych profilach (pulpity, pliki pst itp.). Jaki scenariusz byłby optymalny na robienie kopii profili - zakładam, że profile nie powinny przekroczyć 10 GB.

  1. roaming profil czyli profil jest synchronizowany na serwerze po każdym wylogowaniu użytkownika - próbowałem skonfigurować ale postępując wedle tutoriali nie udało się tj. częściowo działa - pierwsza synchronizacja działa, potem już nie. W niektórych materiałach (google) wyczytałem, że nie jest to polecany sposób.
  2. folder redirection - nie testowałem jeszcze
  3. jakiś specjalny program do robienia codziennych backupów profili na udział serwerowy, problem - bo trzeba aktualizować co jakiś czas na każdej maszynie (dużo ich nie ma ale jednak)
  4. ma ktoś inny pomysł, sugestie?

W ogóle zastanawiam się też nad sensownością robienia regularnych kopii samych stacji roboczych, praktykujecie to?
Postawienie Windows 10, do tego officce, program do biura to nie jest jakoś specjalnie skomplikowana rzecz, w dobie ssd też nie jakoś szczególnie czasochłonna.

pozdrawiam
G.

Hej,
Moim zdaniem backup stacji roboczych (a co za tym idzie) profili uzytkonikow jest wskazany ma sens. Wyprobuj ten program od Veeam’a: https://www.veeam.com/pl/windows-endpoint-server-backup-free.html
Oferuje calkiem szybkie backupowanie calych maszyn (razem z odtwarzaniem na inny dysk/komputer - tzw. bare metal restore), albo wybranych folderow, a do tego wspiera kompresje, deduplikacje i szyfrowanie.
Jesli faktycznie chcesz kopiowac same profile i obejdziesz sie z czyms lzejszym, to sprawdz: https://www.forensit.com/move-computer.html

A ja uważam, że nie ma sensu. Wszystko jednak zależy od Twojego zaangażowana i chęci - czy łatwiej Ci kupić program do backupu lokalnego stacji roboczych, czy zrobić to porządnie. Ogólnie założenie w firmie 3-osobowej, czy 30000 osobowej powinno być podobne - uszkodzona stacja robocza nie powoduje utraty danych. Najprostsze i najczęściej stosowane rozwiązanie, to oczywiście przechowywanie danych na serwerze: udział sieciowy (dysk).
Folder redirection - działa, ale wymaga trochę zrozumienia i konfiguracji.

1 polubienie

Roaming profiles to same problemy, zdecydowanie fajniejszy jest folder redirection.

Ułatwiając sobie życie, powinieneś przymusić użytkowników do korzystania z serwera plików i to co jest u ludzi na pulpicie jest nieistotne z punktu widzenia krytycznosci danych. Jesli te dane zginą, trudno - wina użytkownika. Jeśli zaszyfruje Ci zasoby i nie masz backupu - Twoja wina.

Profile możesz backupowac z poziomu serwera, jeśli je tam trzymasz.

Do backupu PST możesz spróbować Safe PST Backup, ma możliwość kopiowania PST w trakcie uzywania Outlooka. Możesz też pozbyć się Oitlooka na rzecz Thunderbirda i życie będziesz miał łatwiejsze.

Jeśli chcesz oszczędzić sobie czasu na stawianie systemu, przygotuj sobie obraz Windowsa z apkami - Sysprep. Rok temu miałem do przewalenia 10 komputerów. Instalacja W10 z gotowego obrazu to 10 minut - 2h i pozamiatane. Użytkownik przychodzi, loguje się i pracuje. Przy folder redirection jest to już w ogóle bajka, gdy ktoś zmienia stanowisko pracy. No i jak pisał @bachus awaria stanowiska nie wpływa na dane, do tego nie masz sraczki, pracownik może zalogować się na innym stanowisku i masz czas na naprawę problemu.