Sposób na niemożliwość pisania ą,ć,ń,ś itd


(Longhorn2009) #1

Witam,

Niekiedy zdarza się tak, iż nie możemy napisać polskich znaków diakrytycznych (ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż) na klawiaturze naszego komputera. Pisząc, np. ze znajomym w komunikatorze możemy tego negatywnie nawet nie odczuć, jednak wystarczy uruchomić pakiet biurowy, w których chcemy napisać referat czy też list oficjalny i wysłać go e-mailem. Okazuje się wtedy, iż brak "ogonków" zdecydowanie zmniejsza czytelność tekstu (np. maz [mąż]) i świadczy o naszej niedbałości i nieprofesjonalności.

Napisałem więc poradę, dzięki której uda nam się uniknąć tych problemów. No więc zaczynamy!

Klikamy w przycisk Start, następnie w Panel sterowania. Aby ułatwić sobie zadanie, klikamy w obszarze zadań po lewej stronie w napis "Przełącz do widoku klasycznego". Teraz pojawiają nam się wszystkie opcje Panelu sterowania. Wybieramy więc tą o nazwie Opcje regionalne i językowe. Pojawi się nowe okno Opcje regionalne i językowe. Przechodzimy w nim do zakładki Języki. Teraz w obszarze Usługi tekstowe i języki, klikamy na przycisk Szczegóły... Teraz wyświetli nam się okno Usługi tekstowe i języki. Jak widać jest w nim wiele języków. Usuwamy wszystkie, oprócz Polski (programisty). Teraz już tylko wystarczy kliknąć w dwóch poprzednio otwartych oknach na OK i już na pewno możemy pisać polskie znaki diakrytyczne :slight_smile:

Moja porada dotyczy głównie Windowsa XP, jednak we wszystkich wersjach Windows, porada ta ma zastosowanie, ale nazwy poszczególnych opcji mogą się różnić.


#2

W dolnym prawnym rogu ekranu jest taka klawiaturka i u mnie tam się wybiera .

Przynajmniej u mnie tak jest


(matio) #3

Lub też przytrzymanie przez chwilę kombinacji klawiszy Shift + Ctrl :slight_smile:


(system) #4

Często nie można pisać literki "ą" przez catalyst control center itp. W catalyst trzeba wejść w panel CCC, poszukaj sekcji skróty klawiaturowe i je

wyłącz. :slight_smile: :slight_smile:


(Cg Spam) #5

A jeśli nic z powyższych niezadziałało, możemy użyć kombinacji Shift+~ (tylda), puścić klawisze (na ekranie nic nie powinno się pojawić), po czym nacisnąć odpowiedni znak na klawiaturze. Powinien pojawić się nasz oczekiwany znak z polskim "ogonkiem".