Sposoby komunikacji programów z serwerami

Witam, wiem głupi temat, ale od dawna nad nim się zastanawiam. Więc, chciałbym wiedzieć jak się takie aplikacji/programy komunikują ze swoimi serwerami. Np, nowa aplikacja dla Windows 8 - RMFon, jak się komunikuje z serwerem aby załadować listę stacji, przez MySQL? Ja np. gdy robię program to wrzucam do siebie na serwer plik PHP i komunikuje się z nim przez Indy, ale zawsze mam wrażenie że jest to wolne, amatorskie i bardzo mało bezpieczne. Albo inny przykład, program sprawdza czy klucz(cd-key) został już wykorzystany, to jak to robi? Tak jak ja? Czy są jakieś inne sposoby, jak np. MySQL. Proszę mi odpowiedzieć bo mnię to strasznie interesuje i nurtuje.

P.S. Jeśli zły dział, to proszę o przeniesienie, ale wydaje mi się że to tego dotyczy.

To dosyć szerokie zagadnienie, ale generalnie tak właśnie się robi. Stawiasz coś na serwerze i łączysz się z tym za pomocą mechanizmów języka albo klecisz coś z zewnętrznych bibliotek. To, jak działa i wygląda każda część składowa, zależy głównie od ciebie. Jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie, możesz bawić się w szyfrowanie i uwierzytelnianie, które same nie są wąskimi dziedzinami.

no ja (właściwie my, ponieważ serwer prowadzimy z kolegą) mam na srv wrzucone całą masę plików php jak i innych skryptów i też komunikujemy się przez Indy :slight_smile: