Spowolnienie działania komputera (uszkodzony dysk?)

(Thomas2549) #1

Witam mam następujący problem, otóż kupiłem jakieś 3 - 4 miesiące temu używany komputer wszystko było ok lecz jakiś tydzień temu zaczęły się problemy tzn. dysk zaczął dziwnie tykać przy starcie systemu i potem pojawił się błąd o braku jakiegoś pliku w windzie, zrobiłem format działał przez jakieś 2 dni potem gdy włączał sie windows ładował się strasznie długo gdy już się włączył kursor tak jakby działał w zwolnionym tempie gdy coś kopiowałem na dysk i chciałem jednocześnie obejrzeć filmik np. na youtubie dźwięk jakby charczał potem gdy podłączyłem dysk ata i chciałem skopiować na niego ważniejsze pliki wyskakiwał mi błąd odczytu pliku, więc kupiłem nowy dysk też sata, działał jeden dzień ok po czym znowu jest tak że gdy kopiuje coś i włączam yotube to charczy tylko krócej i co jakiś czas przy obciązeniu dysku kursor także zwalnia, a i dysk tyka tzn. tylko raz przy włączaniu komputera jedno tykniecie.

Dysk wcześniejszy: Seagate ST3250310AS 250 GB

Dysk nowy : Seagate ST3160811AS 160GB

Czy to może być wina zasilacza (jakiś no name 350W) , a może po prostu uszkodzony kabel sata od przesyłu danych? Bo uszkodzony drugi dysk pod rząd wykluczam (chyba choć znając moje szczęście wszystko jest możliwe).

EDIT:

Dodam, że ATA mam cały czas podłączony i nie ma z nim problemów.

A tu screen S.m.a.r.t

Już poprawiłem staram się poprawnie pisać i nie jestem dyslektykiem :), po prostu jestem trochę zdenerwowany.

Zrobiłem też test HD Tune Pro i oto wynik:

(Cedar) #2

Winą może być przewód ale nie koniecznie - dociśnij wtyczki, sprawdź przewód zasilania.

Uruchom program HDtune, przeprowadź test i pokaż stan S.M.A.R.T. (zakładka "Health")

• co znaczy ten "potworek językowy"?

(Monczkin) #3

thomas2549 , , nazwij proszę temat konkretnie, bez zbędnych Problemów w tytule. Zapoznaj się proszę z zasadami zakładania tematów na forum.

viewtopic.php?f=16&t=394978

(Michal Kolatek) #4

Kiepskie zasilacze przez nie stabilne napięcia uszkadzają sprzęt. Ten dysk nadaj się do odesłania do sklepu, ma uszkodzoną mechanikę/powierzchnie (parametr 07), i uszkodzone sektory (C5), po czasie z nich zrobią się badsectory. Zgraj co ważne, dysk do sklepu i kup markowy zasilacz.

(Cedar) #5

Zrób to co Tobi napisał. Na stronie www Seagate możesz sprawdzić po numerze seryjnym czy na dysk jest jeszcze aktualna gwarancja.

(Thomas2549) #6

Dobra ostatnie pytanko i nie zawracam już głowy:

A gdybym spróbował go wyzerować??? To by coś pomogło czy tylko nadaje się na złom

(Michal Kolatek) #7

To zniknie ostrzeżenie przy C5, mechaniki dysku nie naprawisz programami. Jak nie masz na niego gwar to dysk na złom.

(suchmen) #8

Dokładnie, mechaniki nie naprawisz sam a zerowanie usuwa tylko bad sektory ale też nie zawsze kończy się to powodzeniem.