Spowolnienie pracy systemu przez nagrywarkę

Witam.

Otóż mam taki problem. Podczas nagrywania płyty dvd ( lub nawet CD)odczytu, kopiowoania itp komputer strasznie zwalnia. Procesor jest obciążony. Kursor porusza sie powoli, np muzyka zwalnia swoje tempo :smiley: Podczas pracy napedu nie da rady wykonywać innych czynności na komputerze. Płyta dvd nagywa sie około godziny :wink: Odczyt\kopiowanie też zajmuje masę czasu.

Dla jasnosci i zbędnych pytań z waszej strony:

procesor C2D 2,66

2GB ram Dysk 320 na sata, nagrywarka podpięta pod ATA, system XP sp3, DMA też jest aktywne. Bawiłem się wtyczkami ATA (mam je 2) oraz zworką. Dalej to samo.

Wcześniej wszystko chodziło jak należy, bez problemów.

Co to może być ?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Sprawdź w Menedżerze urządzeń ustawienia kontrolerów IDE ATA/ATAPI. Dla pewności przejrzyj wszystkie. Jeżeli przy którymś jest ustawiony Tryb PIO to go odinstaluj. Po restarcie powinno wrócić do normy.

Wszędzie jest DMA. Naprawde próbowałem już wszystkiego. Zostało mi tylko wyrzucić ta nagrywarke przez okno i wsadzić nową lub kastrować Windowsa ale tego mi się nie chce robić :wink:

Jednak najlepiej gdybyś usunął/odinstalował kanały IDE w menadżerze urządzeń. Znajdziesz je w sekcji “Kontrolery IDE ATA/ATAPI”, odinstaluj je w następującej kolejności: jako pierwsze wszystkie “pomocnicze kanały IDE”, jako drugie usuń “podstawowe kanały IDE”. Usuwasz je klikając na nich prawym klawiszem myszy i z menu wybierając pozycję “Odinstaluj”. Po usunięciu kanałów podstawowych system zasugeruje Ci ponowne uruchomienie komputera, koniecznie na to zezwól. Po ponownym uruchomieniu Windows powinien wykryć na nowo usunięte kanały IDE oraz zainstalować do nich sterowniki. Po instalacji na wszelki wypadek raz jeszcze ponownie uruchom komputer i następnie sprawdź czy nagrywarka działa poprawnie (nie muli komputera). Daj znać czy pomogło.

Spotkałem się z sytuacjami, gdy w menadżerze urządzeń widniała informacja o włączonym Ultra DMA nawet gdy napęd działał w trybie PIO. Powyższa procedura zweryfikuje czy nie jest tak w przypadku Twojego komputera.

Niestety nie. Dalej jest tak samo.

Dodane 14.12.2009 (Pn) 19:55

Odkryłem coś takiego:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/6868e00d9c3052f4.html

Jest to ostatni (3) pomocniczy kanał IDE. Nijak nie da sie tego zmienić. Chyba że jest jakiś sposób którego nie znam.