Spowolniona praca laptopa

Witam, piszę w imieniu mojego brata, który jest od dawna w posiadaniu laptopa:

Acer Aspire 5 i3-7100U/8G/120+500/Win10 GT940MX FHD - Notebooki / Laptopy 15,6" - Sklep komputerowy - x-kom.pl

Laptop ma uszkodzoną klawiaturę i pracuje na bezprzewodowej. Ale zmierzam do tego, że pomimo ustawień początkowych z partycji recovery, laptop działa bardzo wolno. Zastanawiam się nad tym, czy warto wymienić tylko dysk ssd… więcej danych nie znam, bo mi nie podał. Jakaś sugestia ze strony Forumowiczów?

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc.

Pozdrawiam, Piotr

Uszkodzona klawiatura i praca na zewnętrznej? Jaka to wygoda?

Co do pracy laptopa, to co on w sobie ma i ile lat ma już ten sprzęt? Dziesięcioletniego łapka raczej nie warto ulepszać.

Specyfikacja obecnie bardzo podstawowa. Laptop w wersji, którą podlinkowałeś posiada dwa dyski: SDD + HDD. Jeżeli twój egzemplarz dysku SSD nie posiada to zawsze warto go zamontować i zainstalować na nim system. Komputer do przeglądania stron WWW, oglądania filmów czy pracy biurowej jeszcze się sprawdzi. W nowe gry oczywiście na nim nie zagrasz. Jeżeli nie chcecie pakować się w większe koszty to będzie to dobre i niedrogie rozwiązanie. Przy okazji instalowania nowego dysku warto od razu wymienić pastę termoprzewodzącą na CPU i GPU oraz wykonać czyszczenie/konserwację układu chłodzenia.

Klawiaturę także warto byłoby wymienić, natomiast w tym modelu wbudowana jest w palmrest i będzie z tym już nieco więcej roboty.

Jestem za. SSD to moim zdaniem must have, tzn. rzecz konieczna. Poza tym, pasta na CPU i grafice też może pomóc.

w tym modelu wbudowana jest w palmrest i będzie z tym już nieco więcej roboty.

Oj, to szkoda…

Tak jest z klawiaturą, jest walnięta i faktycznie z wymianą będzie dużo roboty. Generalnie ten laptop ma jeden z dysków SSD, chyba 120 pojemność. Może być zbyt mały(?). To co podlinkowałem, to właśnie tego ma mój brat. Nie wiem, czy finansowo nie będzie kupić jakiś poleasingowy…

Dzięki za Wasze odpowiedzi! :slight_smile:

Pewnie. Teraz to minimum 500 GB., a najlepiej 1 TB (1024 GB).

Nie wiem, czy pomogę ale zawsze po formacie wykonuję kilka zabiegów, żeby przyspieszyć kompa:

  1. W polu wyszukiwania wpisuję „msconfig” aby wyskoczyło Konfiguracja ->rozruch → opcje zaawansowane i ustawiam liczbę procesorów na max i to samo z pamięcią Ram

  2. Wpisuję w pole wysz. „performance” lub „dopasuj wygląd i wydajność systemu” i odznaczam wszystko oprócz wygładzania czcionek i pokazu miniatur aby zachować komfort.

  3. Zmieniam opcję zasilania na „Najwyższa wydajność”

  4. Klikam prawym na pulpit → Personalizacja → Wyłączam efekty przezroczystości

  5. Usuwam wszystkie zbędne programy startowe, typu Cortana i One Note , Skype itp

Co do dysku SSD to jest duża różnica pomiędzy nim a HDD w szybkości