Spowolniona praca systemu

Witam, od dłuższego czasu mam problem ze swoim komputerem. Na początku podam specyfikacje:
-CPU: AMD Ryzen 3 1200 AF, 3.1 GHz
-RAM: 8GB G. Skill Ripjaws V, DDR4 3200 MHz CL16
-ZASILACZ: SilentumPC Vero L2 500W
-GPU: Radeon RX 970 Armor OC 4GB GDDR5
-HDD: Barracuda 1TB 3.5’ SATA III
No, a teraz w czym mam problem. Komputer ma ok. Roku, kupiłem go przez portal Morele, ale to chyba nie istotne. Przez ten okres użytkowania służył mi bardzo dobrze, przy pierwszej instalacji systemu podzielilem dysk na dwie partycje, lecz pod jakimś czasie dużo programów z automatu instalowala mi się na partycji gdzie był system i zdecydowałem że scale te partycje za pomocą jakiegoś programu tak zrobiłem, udać się udało lecz po tym większość programów się wykrzaczyla. Instalowalem wszystko co miałem na nowo. Po tym fakcie czuć można było że komputer znacząco zwolnił w systemie. Gry chodzily tak samo, bądź tego nie odczulem. Po jakimś okresie jednak zdecydowałem się na format dysku do zera. Zrobiłem go i nic to nie dalo, dysk był czysty lecz nadal mulił w systemie. Czy to może być wina dysku? Czyżby przez mój głupi pomysł o scaleniu partycji coś zniszczył w nim. Proszę o jakieś wskazówki co mogę zrobić. Pozdrawiam wszystkich

Komputer sugeruje, że to dobra chwila by do zestawu dołożyć SSD na system, a gry na HDD mogą sobie śmigać :slight_smile:

O dołożeniu SSD, myślałem juz od początku i na pewno to zrobię, lecz chce dowiedzieć się czy nagły spadek wydajności jest czymś spowodowany

A sprawdzałeś wydajność dysku na całym obszarze? SMART pokazuje jakieś błędy?
https://www.hdtune.com/

Niedługo to sprawdzę i podeślę wyniki, bo nie znam się na tyle by to jakoś zinterpretować :slightly_smiling_face:

benchmark
Zrobiłem ten test. Podsyłam zdjęcie z wynikami, S.M.A.R.T nie pokazuje żadnych błędów, aktualnie robię error scan lecz troche to trwa.

Powtórz test z live CD, jeżeli robiłeś na działającym systemie. Jeżeli wyniki będą podobne, to zgrywaj dane a dysk możesz wyrzucić na śmietnik. W sumie dane możesz już teraz zgrywać, bo dysk wygląda tragicznie - trup.

Jest aż tak źle? Dysk mam jeszcze na gwarancji także go zgłoszę.

Tak mniej-wiećej wyglada zdrowy dysk HDD.

… a u Ciebie… załącz ten screen do reklamacji.

A jak zakładka “health”?

health%201 health%202

Health normalne dla seagate. Wg mnie śmietnik na kompie.

A C3 w normie?

Z tego co pamiętam to seagate tu też kosmos pokazuje.

Dlatego sugerowałem powtórzenie testu z LIveCD, i wtedy działać. Jednak stawiam, że benchmark dalej będzie kiepski, dla takich rezultatów, to chyba musiałby ze 3 gry jednocześnie instalować… :wink:

Powodów może być bardzo dużo, ale dysk jest tragicznie wolny.
1/ jak sugerują koledzy, taki test ale odpalony na “czystym” systemie operacyjnym, lub z tzw. liveCD
2/ uszkodzony przewód sygnałowy (kabelek SATA)
3/ uszkodzony kontroler na płycie głównej (zdarza się)
4/ uszkodzony dysk twardy
Jak sugerują wszyscy, zrób kopię najważniejszych dla Ciebie plików (pendrive, czy inny zewnętrzny dysk). Co by nie było zakręć się za dyskiem SSD, ceny są teraz bardzo przystępne za nośnik 0.25-0.5TB

Dysk wygląda na OK, Seagate często pokazują bzdety. Dysk prawie nowy 930 h.

I do odczytu SMART dysku używaj programu CrystalDiskInfo.

I aby przetestować dysk HDTune na wydajność, trzeba by go było podłączyć jako drugi do systemu i dopiero test.

No i dziwne, że w grach jest OK?

Postawić świeży system na innym sprawnym dysku i test i wszystko wiesz.

Najlepsze rozwiązanie: Tak czy inaczej kup sobie dysk SSD, nawet taki najtańszy 128GB, a najlepiej 240 GB, to sprawisz sobie najlepszy prezent na święta. Postaw na nim czysty system, a korzystanie z komputera będzie niesamowitą przyjemnością. Dysk HDD podepnij sobie wtedy jako drugi na dane i wtedy na nim wykonaj test, gdy nie będzie już niczym obciążony. Jak wyjdzie to, co uzyskałeś na obrazkach, to faktycznie ślij go na gwarancję… przynajmniej na ten czas będziesz mieć sprawny komputer z szybkim systemem…

Postanowiłem odłączyć dysk i przełączyć go do innego gniazda SATA na płycie. Zrobiłem ponownie test wydajności i znacząco się zmienił.


Wybaczcie za zdjęcie z telefonu

Robiłeś z uruchomionym systemem, czy live cd?

Jeżeli z systemem, to warto nadal na LiveCD powtórzyć, aczkolwiek teraz wygląda to na kabel/gniazdo.
Gdybyś jednak robił z live CD, to ten spadek na początku nadal jest nieakceptowalny dla nowego dysku.