Spowolnione uruchamianie bios, brak możliwości uruchomienia instalatora systemu

Cześć. Chciałem zainstalować windows 8.1 i linux obok siebie na dość nowym laptopie lenovo z510. Miałem zainstalowany windows, zainstalowałem ubuntu(przez przypadek na całym dysku). Wiec jeszcze raz zainstalowałem najpierw ubuntu i potem win. Użyłem boot-repair  aby grub widział oba systemy. Udało się - w grubie pojawił się windows. Wydaje mi się że wszystko było w porządku dopóki niezainstalowałem sterowników do chipsetu, grafiki w windowsie, chociaż niejestem pewien czy od tego momentu wystąpił problem.

 

Od tamtego momentu uruchamianie gruba, wchodzenie w bios, boot menu strasznie wydłużyło się. Wybrany system uruchamia się już normalnie-szybko. GParted i boot-repair nie widzą partycji (ciągle skanuję). Nie mogę uruchomić isntalatora systemu win i ubuntu. Nie które programy w Windowsie nie działają, nie widzi pendriva, wiesza się. Zupełnie nie wiem co mam robić. Prosze o pomoc i porady. Jak coś mogę pokazać w razię potrzeby ustawienia w biosie, wyniki komend (efibootmgr, parted print itd.).