Spowolnione wczytywanie windowsa 10

Nic nie mówiłeś

To znaczy tylko tyle ze na dzień dobry, nie ma „dzień dobry”

Zasadnicze pytanie.

Jestes administratorem systemu? Jezeli nie to niewiele zrobisz.

Jesli dzienniki sa uszkodzone to wystarczy je skasować.
Sa tu.
C:\Windows\System32\winevt\Logs

Najpierw wyłączamy usługę, potem restart i usuwamy.
Potem właczamy usługe i restart

Odinstaluj na próbę tego Nortona, może ci coś miesza.
" pojawiły się 2 okienka CMD i na nich pisało „latop update” - to jakieś dziwne zachowanie.

tak, oba konta należą do mnie
udało się dostać do tego „działa”
problem z tym paskiem programów i niebieskim ekranem, pojawił się 3go lutego (wieczorem)
o taki screen chodzi?

sorki tu są okolice 3go lutego

Napisałem ci 3 dni temu (5 luty) co masz sprawdzić wraz z dokładnym opisem co poszczególne nazwy oznaczaja.Szukaj co ma długie czasy bootowania.

Musisz kliknąc Błąd z identyfikatorem 100 a w dolnym oknie wybrać zakładkę Szczegóły (Widok przyjazny).
Jak będziesz chciał te informacie skopiować do pliku txt to wystarczy w dolnym oknie kliknac prawym klawiszem myszy i wybrać Zaznacz wszystko a potem ponownie to samo i wybrać Kopiuj. Pozostaje tylko wkleić do txt.

Wstaw. Zobaczymy.

Gotowe
w nazwach plików jest godzina-minuta-sekunda zgodnie z tym kiedy to występuje w podglądzie zdarzeń

18-11-31.txt (2,0 KB)
19-05-16.txt (2,0 KB)
19-07-48.txt (2,0 KB)
19-31-16.txt (2,0 KB)
21-00-41.txt (2,0 KB)

W zasadzie u ciebie logi wskazuja na dwa podstawowe parametry zajmujace najwiecej czasu.
1.MainPathBootTime
2.BootExplorerInitTime
Obie czasowo za bardzo sie nie róznią.
Parametr MainPathBootTime odnosi się do czasu trwania głównej ścieżki rozruchu systemu, podczas gdy BootExplorerInitTime to czas inicjalizacji systemowego programu eksploratora (explorer.exe). Główna ścieżka rozruchu obejmuje kluczowe etapy procesu rozruchu systemu operacyjnego, takie jak inicjalizacja jądra systemu, sterowników, usług systemowych i aplikacji. Natomiast BootExplorerInitTime mierzy czas, jaki jest potrzebny na uruchomienie programu eksploratora systemowego, który odpowiada za wyświetlanie pulpitu, paska zadań i innych elementów interfejsu użytkownika.
Co to moze powodować?

  1. Duża liczba aplikacji uruchamianych automatycznie lub uszkodzenie którejś z nich: Jeśli wiele programów uruchamia się podczas startu systemu a w dodatku niektóre sa uszkodzone, może to spowodować długie czasy ładowania zarówno głównej ścieżki rozruchu, jak i programu eksploratora.
  2. Problemy z dyskiem twardym: Uszkodzony lub wolny dysk twardy może wpływać na szybkość ładowania systemu i aplikacji.
  3. Obciążenie procesora: Nadmiernie obciążony procesor może spowalniać inicjalizację systemowych procesów i aplikacji.
  4. Brak pamięci RAM: Niedostateczna ilość pamięci RAM może prowadzić do konieczności swapowania danych między pamięcią fizyczną a dyskiem twardym, co może spowalniać czas ładowania aplikacji.
  5. Problemy związane z aktualizacją: Aktualizacje oprogramowania mogą czasami prowadzić do problemów z uruchamianiem aplikacji, jeśli nie zostały poprawnie zainstalowane lub spowodowały konflikty z innymi komponentami systemu.

Zobacz to co @cyngiel_1 w w swoim poscie ci pokazał.

Być moze to coś zwiazanego z lenovo vantage.

Zajrzyj tez do Msconfig i sprawdź jak masz ustawione uruchamianie. (wejdz tam z konta administratora a nie uzytkownika)
Takie jest najbardziej optymalnie.

Kon

P.S. BootNumStartupApps wskazuje ze wraz ze startem systemu uruchamia się jeszcze 13 aplikacji

Ja bym jeszcze wyłączył z autostartu te pozycje na próbę.

Poza tym, masz antywirusa Norton a w uruchamianiu nie ma jego wpisu?
W ogóle on ci działa dobrze?
Ma jakieś uruchomienie z opóźnieniem, skoro nie ma wpisu w uruchamianiu systemu.
Poza tym pisałeś o takiej sytuacji
" przed chwilą znowu się zaktualizował norton i pojawiły się 2 okienka CMD i na nich pisało „latop update” to jakieś podejrzane dla mnie jest.
Poza tym Lenovo Vantage, też może namieszać w systemie.
Pierwszy lepszy wpis o jego dziwnym zachowaniu po aktualizacji.
https://forums.lenovo.com/t5/Laptopy-IdeaPad/Lenovo-Vantage/m-p/5192156
Możesz sobie sprawdzić dokładnie jaki antywirus ci działa w systemie.

Identyfikowanie aplikacji antywirusowej przy użyciu aplikacji Zabezpieczenia Windows

  1. Na urządzeniu z systemem Windows otwórz aplikację Zabezpieczenia Windows.
  2. Wybierz pozycję Ochrona przed wirusami i zagrożeniami.
  3. W obszarze po prawej stronie Kto mnie chroni? wybierz pozycję Zarządzaj dostawcami.
  4. Na stronie Dostawcy zabezpieczeń w obszarze Oprogramowanie antywirusowe powinno zostać wyświetlone Microsoft Defender program antywirusowy jest włączony, lub inny.

Nie pisz co ma wyłaczyć bo nie wiesz co ma zainstalowane
I tu nie chodzi o to co ci pokazuje Menedżer zadań w zakładce Uruchamianie ( tam wiele nie pokazuje)

Np. moje Uruchamianie. Tylko 3 aplikacje startujące wraz z Systemem

Ale BootNumStartupApps pokazuje ze jest ich pięć

I to jest faktyczna ilość.

Przychylam się do prośby o niesugerowanie wylączania rzeczy na oślep. Dodam np., że wyłączenie aktualizatora Dropboksa może poskutkować… odpięciem Dropboksa, któremu towarzyszy niezbyt jasny komunikat. A gdy bywa potrzebny „na już”, do pracy, to słabo :slight_smile:

@Yakii
Nie bardzo cię rozumiem, skoro ma je na screenie w Uruchamianie, to przecież te ma zainstalowane.
To są jego aplikacje startujące wraz z systemem.
Więc dlaczego nie ma ich wyłączyć na próbę?
Jeśli tam je ma to chyba normalne, że ma zainstalowane?
A że ma więcej, których tam nie widać to inna sprawa.
OK to można sobie podarować Dropboxa.
Assystent Logiteka i Free Alarm na próbę można wyłączyć jak również Microsoft Edge.
Jeśli jednak obawiacie się wyłączenia na próbę w/w aplikacji to OK nie ma tematu.

Jak nie rozumiesz takiej prostej rzeczy.
Zakładka Uruchamianie pokazuje tylko częśc tego co startuje wraz z systemem.
Chcesz zobaczyc wiecej to sciagnij i uruchom Auroruns64

Ale uprzedzam. Top pozwala cos u siebie zobaczyć o ile sie na tym zna, mozna też nic z tego nie zrozumieć i rozwalic sobie System.

A tak po ludzku.

Różnica między liczbą BootNumStartupApps a liczbą programów w zakładce „Uruchamianie” w menedżerze zadań wynika z kilku czynników:

  1. Ukryte aplikacje: Niektóre aplikacje mogą być uruchamiane w sposób ukryty, bez wyświetlania swojego okna interfejsu użytkownika. W takim przypadku mogą nie być widoczne w menedżerze zadań.
  2. Usługi systemowe: Niektóre usługi systemowe mogą być uruchamiane w tle podczas startu systemu, jednak nie są one zawsze wyświetlane w zakładce „Uruchamianie” w menedżerze zadań.
  3. Elementy uruchamiane przez rejestr systemowy: Niektóre aplikacje mogą być uruchamiane przez wpisy w rejestrze systemowym, które nie są widoczne w menedżerze zadań.
  4. Usługi tła: Niektóre aplikacje mogą być uruchamiane jako usługi tła systemowego, które są wyświetlane w oddzielnym miejscu w systemie Windows i niekoniecznie w zakładce „Uruchamianie” w menedżerze zadań.

P.S.

To sa twoje aplikacje a nie jego.
Nie masz najmniejszego pojecia co zrobił, co wykasował i jak wyglada jego system.
Ja wiem tylko ze Jego Windows uruchamia sie w ciagu 2 minut ale nie mam pojęcia ile trwa jego POST a to juz dwie rózne rzeczy, nie zwiazane z soba.

A co przeszkadza wyłączyć na próbę te, które ma zainstalowane i są widoczne jako startujące z systemem?
Czego nie rozumiem?
Przecież nie twierdzę, że to są wszystkie, ale akurat na przykład Free Alarm Clock może mu bruździć i po jej wyłączeniu może się okazać, że system odpali z kopyta (wysoki wpływ).

A widziałes co ma w tej zakładce?
Moze najpierw sie dowiedz

Przecież to jest jego zakładka nie moja!
Mój screen jest dużo wyżej w tym temacie.
Gdzie ty widzisz, że to moja zakładka?

Moja jest ta

I oczywiście, że to nie są tak u niego jak i u mnie wszystkie, bo poza tymi pięcioma u mnie są jeszcze startujące jako usługi…

A jaka to róznica.
System mowi o trzynastu.
Brakuje czterech.
P.S. Jak chcesz próbowac to zlec mu start w trybie awaryjnym lub czysty rozruch.
Tak jest bezpieczniej.
A poza tym 120 sekund na pełne uruchomienie systemu od zakończenia POST to chyba niewiele gdy nie ma sie pojecia jakim ktos sprzetem dysponuje a w trakcie startu systemu ładuje sie z nim 13 aplikacji w tym Norton.
W czym tu problem?

Chyba nie czytasz, co w temacie.
Pisałem mu wczesniej,

Pisze, że:
„i miałem napisać kiedy jest to spowolnienie
po ekranie biosu jest czarne tło z tym preloaderem na dole… on się kręci dłużej niż wcześniej
i po zalogowaniu się do konta windowsa , też trzeba trochę dłużnej czekać …
no i potem powoli uruchamia się pulpit… tak jak to opisałem pierwszym poście - czyli że bez aplikacji na pasku dolnym, które pojawią się po niebieskim ekranie.”

To chyba jest jednak coś nie tak z uruchomieniem.
Wcale nie zdziwiłbym się jakby to właśnie ten Norton coś mu mieszał, bo tak opisuje:

„w między czasie zaktualizował mi się antywirus i on przed stosowaniem poprawki dla siebie wyłącza jakieś aplikacje, aktualizuje się i uruchamia z powrotem aplikacje (te które są w „pokaż ukryte ikony” , antywirus nie ukrywa aplikacji na głównym pasku)
i w tym momencie po zastosowaniu szybkiej poprawki , jak wracają programy w „pokaż ukryte ikony” , też się pojawił ten niebieski ekran - czyli on ma jakiś związek z uruchamianiem się aplikacji?”

Dobra, teraz mądrzejsze głowy niech mu podpowiedzą jeszcze, czy faktycznie ma jakiś problem, czy też nie.

Widze ze nie rozumiesz.
Postaram sie wyjasnić.
Jęsli ktos uwaza ze system uruchamia sie długo to nie leci na hurrra i wyłacza co sie da ale sprawdza co moze byc przyczyna.
Po to jest Podglad zdarzeń.
On pozwala okreslic w którym momencie bootowania systemu jego czas sie wydłuza o ile tak naprawde sie wydłuza
Potem trzeba te informacie przetrawic a dopiero wtedy można szukać konkretnych przyczyn (np. id 101) i jesli sa błedy, to je naprawiać.
Nic na siłe

OK Nic nie rozumiem, masz rację.
Wobec tego ja już oddalam się od tematu, abyś mógł ty, który rozumiesz - pomóc koledze, jeśli uważasz, że jest problem, lub go uspokoić, że

Nie robi sie niczego na oślep.
Najpierw trzeba stwierdzić jakie sa faktycznie czasy startu systemu przy konkretnej ilości uruchamianych wraz z nim aplikacji.
Zakładka Uruchom niewiele pokazuje.
Przeleć system aplikacją Autoruns64.exe to sie przekonasz.
Potem dobrze jest sprawdzić co wskazuje Id 101.
A dopiero na końcu próbuje sie wyłapac ewentualna aplikacje która opóźnia uruchamianie.
I nie robi sie tego przez safe boot (bezpieczny rozruch czyli tryb awaryjny) ale poprzez czysty rozruch.

P.S.125-130 sekund na uruchomienie systemu gdzie wraz z nim startuje jeszcze 13 aplikacji a wsród nich Norton i Ventage to nie az tak sporo tym bardziej ze Program AV monitoruje ich start co tez ma jakis wpływ na czas rozruchu.