Spowolnione wczytywanie windowsa 10

wczoraj wieczorem uruchomiłem windows na laptopie i na chwilę mignęły 2 okienka terminala tego CMD i same szybko zniknęły. nie wiedziałem co się dzieję wiec zrobiłem restart… i potem windows jakby wolniej się wczytywał. pojawił sie pulpit ale na pasku na dole nie było żadnych aplikacji
po 10 sekundach pojawił się niebieski ekran (zrobiłem screnshota jest po niżej)
niebieski ekran zniknął po sekundzie i pojawił się z powrotem pulpit … a po następnych 10 sekundach pojawiły się dopiero ikony aplikacji na pasku
robiłem parę razy restart ale nic to nie dało… sam sobie nie poradzę w diagnostyce
a tu ten niebieski ekran co mignął na chwile

a i sprawdziłem dysk skandiskiem i malwarebytes’em i nie ma problemów
i mam jakieś 30 GB wolego miejsca na dysku, wiec to nie przez zamułony dysk

Może przywróć system z przed tego dnia. Może coś z aktualizacją się zwaliło.

To w sumie jaka jest obecnie sytuacja z jaką nie możesz sobie poradzić?
Zrobiłeś restart po pojawieniu się tych dwóch okienek, czemu nie poczekałeś na to co się stanie.
Zrób na początek pełne zamknięcie systemu trzymając wciśnięty klawisz Shift i zamknij komputer.
Po uruchomieniu ponownym, poczekaj aż system uruchomi się do końca i nie przerywaj uruchamiania jak to zrobiłeś na początku.
Sprawdź czy zainstalowały się wszystkie aktualizacje.
Zrób profilaktycznie sprawdzanie systemu plików.
https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000126064/uruchamianie-narzedzia-system-file-checker-sfc-w-systemie-microsoft-windows
Jak to nie pomoże, oraz przywrócenie systemu do jakiegoś wcześniejszego momentu z przed tego problemu, to musisz zrobić wymagane logi i powtórzyć temat w dziale bezpieczeństwa, bo może masz jakąś infekcję.
Może tutaj jeszcze koledzy podpowiedzą co możesz zrobić.
Jeśli opiszesz sytuację, co się dalej dzieje po zrobieniu wyżej wymienionych porad.

Prawdopodobnie Windows prowadzi Optymalizację dysku(-ów). Proces optymalizacji jest realizowany w tle, bez powiadomień. W zależności od wielkości partycji, jej zapełnienia i rodzaju dysku (HDD lub SSD) może trwać nawet do 1,5 h.

Zawsze warto, zwłaszcza w niejasnych sytuacjach i po monicie czekaj nic nie robić i odczekać jakiś czas, aż system sam zrobi co trzeba i nie przerywać akcji.

nie wydaje mi się że to infekcja… od lat nie miałem wirusów
bo nie wchodzę na zawirusowane strony i nie otwieram załączników z maili
poprzedniego dnia jak używałem latopa to nie było tego problemu - i co parę dni skanuje
malware bytes-em
a w sobotę jak uruchomił się ten nieszczęsny raz nie zdążyłem jeszcze włączyć wifi,
jak mi się uruchamia windows mam zawsze wyłączone połączenie wi-fi
więc chyba nic nie przybyło… ostatnio nic nie ściągnąłem i nieinstalowaniem

zrobiłem SFC i znalazło corrupted files i je naprawiło
ale windows dalej uruchamia się tak samo
jak to Optymalizacja dysku to wieczorem włączę laptopa na 2 godziny i sprawdzę czy z czasem coś się zmieni
i jeszcze zauważyłem że jak się już wczyta windows to działa normalnie - szybko

edit:
zauważyłem że w tym momencie wczytywania się windowsa
dużo zasobów procesora zajmuje „lenovo vantage service” pracujące w tle
ale nie wiem czy to coś w tle, bo windows powoli się wczytuje na etapie jeszcze logowania się do konta użytkownika

Czyli obecnie masz problem z długim uruchamianiem się systemu…
Sprawdzałeś, czy masz zainstalowane wszystkie aktualizacje?
Pokaż jeszcze ten screen z menedżera zadań


Czyli jakie programy uruchamiają się podczas startu systemu.
„lenovo vantage service” to program od producenta Lenovo, gdzie większość zadań jakie spełnia, jest po prostu zdublowanymi, które robi system.
On sprawdza aktualizacje systemowe, można z jego pozycji aktualizować sterowniki laptopa i wiele innych.
Sam w sobie nie powinien zajmować dużo zasobów procesora (ile procent zajmuje)?
Ja chociaż mam też laptopa Lenovo Legiona 5 to odpuściłem sobie ten program, ponieważ większość tego co on robi, robi obecnie sam system, więc nie jest mi potrzebny.
Możliwe, że on coś ci miesza i przy starcie spowalnia.
Sprawdź w nim, ale chyba jest tam jakaś opcja sprawdzania kondycji laptopa itp.
Opisz jeszcze dokładnie sam start systemu - w którym momencie najdłużej trwa jego otwarcie.
Sprawdź jakie masz ustawienia na tej karcie (daj sreena)
https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/ht501793

Nie zaszkodzi zrobić jeszcze test pamięci narzędziem Microsoftu w systemie.


Dobrze byłoby sprawdzić stan dysku twardego tym programem (portable)
https://sourceforge.net/projects/crystaldiskinfo/files/9.2.2/CrystalDiskInfo9_2_2.zip/download

Nie napisałeś, czy uruchamiałeś narzędzie przywracania systemu do wcześniejszego czasu - sprzed tego, kiedy zaczął się długo uruchamiać.
Warto sprawdzić, czy Windows (w zainstalowanych aktualizacjach) nie zainstalował automatycznie jakichś nowych wersji sterowników, które mogą powodować jakiś konflikt.
Jeśli tak, to czy data instalacji nie jest zbieżna w czasie z wystąpieniem tego długiego uruchamiania.

ostatnia aktualizacja jest z końca stycznia
zrobiłem test pamięci, i nie wykryto problemów
w ustawieniach zasilania wszędzie jest" uśpij" a na dole tylko hibernacja jest odznaczona
w crystal disk info nie ma ostrzeżeń
zaraz spróbuje szybkiego uruchamiania

w między czasie zaktualizował mi się antywirus i on przed stosowaniem poprawki dla siebie wyłącza jakieś aplikacje, aktualizuje się i uruchamia z powrotem aplikacje (te które są w „pokaż ukryte ikony” , antywirus nie ukrywa aplikacji na głównym pasku)
i w tym momencie po zastosowaniu szybkiej poprawki , jak wracają programy w „pokaż ukryte ikony” , też się pojawił ten niebieski ekran - czyli on ma jakiś związek z uruchamianiem się aplikacji?

szybkie uruchamianie - trwało tak samo jak ostatnio, bo chyba już miałem to włączone wcześniej

i miałem napisać kiedy jest to spowolnienie
po ekranie biosu jest czarne tło z tym preloaderem na dole… on się kręci dłużej niż wcześniej
i po zalogowaniu się do konta windowsa , też trzeba trochę dłużnej czekać …
no i potem powoli uruchamia się pulpit… tak jak to opisałem pierwszym poście - czyli że bez aplikacji na pasku dolnym, które pojawią się po niebieskim ekranie

a i po wczytaniu windwosa , jak nic się nie klika… w menadżerze procesów, dysk jest używam w 0 %
czyli to chyba nie Optymalizacja dysku w tle

Nie zawracaj sobie głowy z tą optymalizacją dysku, bo nie w tym problem.
A jakiego masz antywirusa?
Nie Windows Defendera?
Jeśli nie - to jakiego?
Defender aktualizuje się w tle i nie robi jakiegoś ukrywania ikon itp.
„Szybka poprawka”? Chodzi ci o aktualizację antywirusa?
Pisałeś, że uruchamiasz lapka bez od razu dostępu do internetu, więc w jaki sposób przy otwieraniu systemu pobiera aktualizacje i robi „szybkie poprawki”?
Coś chyba z antywirusem jest nie tak, skoro masz jakieś ukrywanie ikon itp.
Nie dałeś screena z menedżera urządzeń z zakładki uruchamianie.
Przynajmniej napisz jakie masz tam wpisy i co jest uruchomione.
Wygląda wszystko na to, że masz chyba jakiegoś zewnętrznego antywirusa i włączoną opcje sprawdzania plików przed uruchomieniem systemu…jeśli właśnie masz jakiegoś zewnętrznego.
Swoją drogą ciekawe co znalazło i naprawiło narzędzie skanowania.
Zrobiłeś chociaż raz zamknięcie pełne systemu poprzez jego zamknięcie z naciśniętym klawiszem Shift?
Lub poprzez funkcję uruchom system ponownie?
Jeśli nic nie pomaga, to będziesz musiał chyba uruchomić system w trybie bezpiecznym i sprawdzić jak się wówczas zachowuje.
Możliwe, że dopiero metodą eliminacji poszczególnych procesów da się dojść co ci go spowalnia, albo niestety masz jednak jakąś infekcję.
Sprawdź jeszcze w historii aktualizacji, czy wszystkie aktualizacje się zainstalowały, lub czy są jakieś nie zainstalowane jak na przykład tutaj.


Nie dajesz screenów i sam oceniasz stan dysku, więc raczej trudno dojść na odległość.
Może ktoś jeszcze podpowie ci co możesz sam zrobić, aby usunąć ten problem.

Na poczatek trzeba sprawdzić czas uruchamiania systemu.
Wchodzi sie do Podglądu Zdarzeń


i otwierasz to

Po prawej stronie wybierasz Zdarzenia o ID 100

Opis zdarzenia o identyfikatorze 100 dotyczącego uruchamiania systemu zawiera szczegółowe informacje dotyczące czasu trwania różnych etapów procesu rozruchu. Poniżej masz dokładne interpretacje poszczególnych wpisów:
Cyfry po nazwie etapu to w większości czas operacji w milisekundach

BootTsVersion 2: Wersja znacznika czasowego rozruchu systemu.

BootStartTime 2024-02-05T08:39:39.7342840Z: Czas rozpoczęcia procesu rozruchu w formacie roku-miesiąca-dnia godzina:minuta:sekunda.milisekunda UTC.

BootEndTime 2024-02-05T08:41:17.5663931Z: Czas zakończenia procesu rozruchu w formacie roku-miesiąca-dnia godzina:minuta:sekunda.milisekunda UTC.

SystemBootInstance 1064: Numer instancji systemu podczas rozruchu.

UserBootInstance 1061: Numer instancji użytkownika podczas rozruchu.

BootTime 38110: Całkowity czas trwania rozruchu w milisekundach.

MainPathBootTime 11410: Czas trwania głównej ścieżki rozruchu w milisekundach.

BootKernelInitTime 43: Czas inicjalizacji jądra systemu operacyjnego.

BootDriverInitTime 233: Czas inicjalizacji sterowników podczas rozruchu.

BootDevicesInitTime 460: Czas inicjalizacji urządzeń podczas rozruchu.

BootPrefetchInitTime 0: Czas inicjalizacji funkcji prefetching.

BootPrefetchBytes 0: Ilość bajtów użytych przez funkcję prefetching.

BootAutoChkTime 0: Czas automatycznego sprawdzania dysku.

BootSmssInitTime 2269: Czas inicjalizacji sesji zarządzającej sesjami systemu Windows (smss.exe).

BootCriticalServicesInitTime 1315: Czas inicjalizacji krytycznych usług systemowych.

BootUserProfileProcessingTime 565: Czas przetwarzania profilu użytkownika podczas rozruchu.

BootMachineProfileProcessingTime 97: Czas przetwarzania profilu maszyny podczas rozruchu.

BootExplorerInitTime 6419: Czas inicjalizacji systemowego programu eksploratora (explorer.exe).

BootNumStartupApps 5: Ilość programów uruchamianych podczas rozruchu systemu.

BootPostBootTime 26700: Czas po rozruchu, po zakończeniu inicjalizacji systemu.

BootIsRebootAfterInstall false: Informacja o tym, czy system został ponownie uruchomiony po zainstalowaniu aktualizacji.

BootRootCauseStepImprovementBits 0: Informacje o etapie poprawy przyczyny głównej rozruchu.

BootRootCauseGradualImprovementBits 0: Informacje o stopniowej poprawie przyczyny głównej rozruchu.

BootRootCauseStepDegradationBits 0: Informacje o etapie pogorszenia przyczyny głównej rozruchu.

BootRootCauseGradualDegradationBits 0: Informacje o stopniowym pogorszeniu przyczyny głównej rozruchu.

BootIsDegradation false: Informacja o tym, czy wystąpiło pogorszenie systemu.

BootIsStepDegradation false: Informacja o tym, czy wystąpiło stopniowe pogorszenie systemu.

BootIsGradualDegradation false: Informacja o tym, czy wystąpiło stopniowe pogorszenie systemu.

BootImprovementDelta 0: Różnica w poprawie systemu.

BootDegradationDelta 0: Różnica w pogorszeniu systemu.

BootIsRootCauseIdentified false: Informacja o tym, czy zidentyfikowano przyczynę główną.

OSLoaderDuration 661: Czas trwania ładowania systemu operacyjnego.

BootPNPInitStartTimeMS 43: Czas rozpoczęcia inicjalizacji Plug and Play podczas rozruchu.

BootPNPInitDuration 1261: Czas trwania inicjalizacji Plug and Play podczas rozruchu.

OtherKernelInitDuration 96: Czas trwania inicjalizacji jądra systemu operacyjnego innego niż podany wcześniej.

SystemPNPInitStartTimeMS 1346: Czas rozpoczęcia inicjalizacji Plug and Play przez system.

SystemPNPInitDuration 204: Czas trwania inicjalizacji Plug and Play przez system.

SessionInitStartTimeMS 1562: Czas rozpoczęcia inicjalizacji sesji użytkownika.

Session0InitDuration 366: Czas trwania inicjalizacji sesji użytkownika (sesja 0).

Session1InitDuration 91: Czas trwania inicjalizacji sesji użytkownika (sesja 1).

SessionInitOtherDuration 1811: Czas trwania innych operacji inicjalizacji sesji.

WinLogonStartTimeMS 3832: Czas rozpoczęcia procesu logowania do systemu Windows.

OtherLogonInitActivityDuration 495: Czas trwania innych operacji inicjalizacji logowania.

UserLogonWaitDuration 362: Czas oczekiwania na zalogowanie użytkownika.

Wpisy te dostarczają szczegółowych informacji dotyczących czasu trwania i wydajności różnych etapów procesu rozruchu systemu operacyjnego.

Widzę u siebie, że wszelkie inne zdarzenia z parametrem 100 jak na przykład 101 pokazują ze szczegółami, jaka konkretnie aplikacja mogła powodować wydłużenie czasu rozruchu.
Czyli można też zwrócić uwagę na te zdarzenia, jeśli się powtarzają… to może być też jakiś ślad.

Parametr ID 100 to nie ID 101.
Te parametry wyswietlają informacje, jesli sie pojawią.

  1. BugCheckCode: Kod błędu systemu operacyjnego, który spowodował awarię.
  2. BugCheckParameter1-4: Dodatkowe parametry związane z kodem błędu, pomagające zidentyfikować przyczynę awarii.
  3. BootCritical: Informacja, czy błąd jest krytyczny dla procesu rozruchu systemu.
  4. StartTime: Czas rozpoczęcia procesu rozruchu, w formacie roku-miesiąca-dnia godzina:minuta:sekunda.milisekunda UTC.
  5. Checkpoint: Numer kontrolny, który może pomóc w określeniu, na którym etapie procesu rozruchu wystąpił błąd.
  6. TimeOut: Czas oczekiwania na odpowiedź systemu podczas rozruchu.
  7. BootAppStatus: Status aplikacji, która uruchamiała system.
  8. CheckpointStatus: Status numeru kontrolnego w kontekście błędu.
  9. FilesystemMetadataSize: Rozmiar metadanych systemu plików.
  10. CheckpointFilePath: Ścieżka pliku związana z numerem kontrolnym, gdzie wystąpił błąd.
  11. CheckpointStatusFilePath: Ścieżka pliku ze statusem numeru kontrolnego.
  12. RecordNumber: Numer rekordu zdarzenia w dzienniku systemowym.
  13. BootTime: Całkowity czas trwania procesu rozruchu.
  14. MainPathBootTime: Czas trwania głównej ścieżki rozruchu.
  15. BootKernelInitTime: Czas inicjalizacji jądra systemu operacyjnego.
  16. BootDriverInitTime: Czas inicjalizacji sterowników podczas rozruchu.
  17. BootDevicesInitTime: Czas inicjalizacji urządzeń podczas rozruchu.
  18. BootPrefetchInitTime: Czas inicjalizacji funkcji prefetching.
  19. BootPrefetchBytes: Ilość bajtów użytych przez funkcję prefetching.
  20. BootAutoChkTime: Czas automatycznego sprawdzania dysku.
  21. BootSmssInitTime: Czas inicjalizacji sesji zarządzającej sesjami systemu Windows (smss.exe).
  22. BootCriticalServicesInitTime: Czas inicjalizacji krytycznych usług systemowych.
  23. BootUserProfileProcessingTime: Czas przetwarzania profilu użytkownika podczas rozruchu.
  24. BootMachineProfileProcessingTime: Czas przetwarzania profilu maszyny podczas rozruchu.
  25. BootExplorerInitTime: Czas inicjalizacji systemowego programu eksploratora (explorer.exe).
  26. BootNumStartupApps: Ilość programów uruchamianych podczas rozruchu systemu.
  27. BootPostBootTime: Czas po rozruchu, po zakończeniu inicjalizacji systemu.
  28. BootIsRebootAfterInstall: Informacja o tym, czy system został ponownie uruchomiony po zainstalowaniu aktualizacji.
  29. BootImprovementDelta: Różnica w poprawie systemu.
  30. BootDegradationDelta: Różnica w pogorszeniu systemu.
  31. BootIsRootCauseIdentified: Informacja o tym, czy zidentyfikowano przyczynę główną.

To pozwala na dokładniejszą analizę błędów, które wystąpiły podczas procesu rozruchu systemu operacyjnego ale najpierw dobrze jest wiedzieć gdzie jest opóźnienie ładowania systemu.
P.S. Ale to i tak tylko ogólne dane.
By miec dokładne, trzeba zastosować Windows Performance Analyzer (WPA) ale to już wyższa jazda.

mam nortona, to antywirus robi szybkie poprawki … włączam aktualizację manualnie … tak samo windowsie
tak, zrobiłem z shiftem
zrobię screnna z menadżera urządzeń… tylko tam jest wszystko zwinięte… co mam rozwinąć zanim zrobię screnna?
a w menadżerze procesów w zakładce uruchamianie jest tak:

w aktualizacjach wszędzie jest „Pomyślnie zainstalowano”

przed chwilą znowu się zaktualizował norton i pojawiły się 2 okienka CMD i na nich pisało „latop update” poczekałem trochę i zrobiłem restart … ale nic się nie zmieniło

tak jest w „Podglądu Zdarzeń”

nie wiecie dlaczego nie można sprawdzić te zdarzenia 100 cz 101 ?

a jak się wyjdzie wyżej, z „działa”, do diagnostic performance , to jest tak:

screen mi się rozciągnął… ale i tak widać wszystko

Sprawdź czy w Usługach masz te usługę uruchomioną w trybie automatycznym.

Odmowa dostępu. Zapewne UAC.

UAC

Odmowa dostępu to brak uprawnień administratora. W Windows jest nie tylko jeden administrator

Gdy w zakładce „Działa” zamiast wyniku, pojawia się komunikat informujący o niemożności otwarcia dziennika zdarzeń lub dokumentu niestandardowego, przyczyną tego może być kilka czynników:

  1. Brak uprawnień:
    Użytkownik, który próbuje uzyskać dostęp do dziennika zdarzeń lub dokumentu niestandardowego, może nie posiadać odpowiednich uprawnień co oznacza ze nie jestes administratorem systemu.
  2. Uszkodzony dziennik zdarzeń lub dokument:
    Istnieje możliwość, że sam dziennik zdarzeń lub dokument niestandardowy jest uszkodzony lub niedostępny z innych powodów technicznych. Mogło dojść do nieprawidłowego zapisu danych, błędów systemowych lub innego rodzaju awarii, która uniemożliwia otwarcie tych zasobów.
    (Naprawiamy system)
  3. Błąd w programie Diagnostic-Performance:
    Istnieje również szansa, że problem leży po stronie samego programu Diagnostic-Performance. Może on zawierać błąd, który uniemożliwia prawidłowe odwołanie się do dziennika zdarzeń lub dokumentu niestandardowego, nawet jeśli wszystkie inne warunki są spełnione.
    (naprawiamy system)
  4. Wyłączona usługa

I od tego zawsze zaczynamy …

Najwyraźniej wypowiedziałem się z niewystarczającą pewnością siebie. Spróbuję jeszcze raz:
MMC w przypadku Dziennika Zdarzeń nie poprosi o podniesienie uprawnień. Trzeba poprosić UAC jawnie. Załączam screena z tego, co się dzieje, gdy nie wybierze się wprost „Uruchom jako administrator” podczas uruchamiania Podglądu Zdarzeń. Obok, ta sama próba, z podniesieniem UAC wywołanym jawnie :slight_smile:
Jak widać, jest dokładnie ten sam komunikat błędu, co czyni moją sugestię adekwatną.

Wszelkie tego typu „zabawki” nalezy uruchomić z pozycji konta administratora a nie uzytkownika bez uprawnień.
Wystarczy wybrać opcję Uruchom jako administrator.
Niestety to wcale nie oznacza ze jest gwarancja ze dalej pójdzie z płatka.
System wyswietlił (5) ale wcale juz nie musi wyswietlić dalej np. (1500).

P.S.
Napisałem wyraźnie

2024-02-07 17.47.41 forum.dobreprogramy.pl b6d9f8376ffb

Zamiast pisac do kogoś

Napisz by uruchomił to z pozycji administratora.
UAC to szerokie pojęcie a nie kazdy musie wiedzieć że

When an app requires to run with more than standard user rights, UAC allows users to run apps with their administrator token (that is, with administrative rights and permissions) instead of their default, standard user token. Users continue to operate in the standard user security context, while enabling certain apps to run with elevated privileges, if needed.

I jak to wtedy ugryźć.

No a ponieważ Podglad zdarzeń jest usługą to zawsze na dzień dobry sprawdzamy czy jest właczona.
To nic nie kosztuje.

w usługach dziennika zdarzeń u mnie jest tak

stan: działa
typ uruchomienia : automatyczny
logowane jako: usługa lokalna

ja ten „podgląd zdarzeń” uruchamiam bez uprawnień, na koncie usera
jak uruchomić podgląd zdarzeń z uprawnieniami admina na koncie użytkownika?
po wybraniu windows+X gdy się kliknie prawym klawiszem myszy na "podgląd zdarzeń " nie ma opcji „uruchom jako administrator”

a jeśli jest uszkodzony dziennik zdarzeń to nie mogę go usunąć/zresetować i żeby od tej pory windows umieszczał informacje w nowym nieuszkodzonym pliku dziennika?

Ha! Dobrze mówiłem! :slight_smile:
Włącz to po prostu po ludzku, z Menu Start, nie przez „Windows+X”: