Spowolniony dysk zewnętrzny

Witam,
już od dłuższego czasu mam problem z dyskiem WD Elements (2TB).
Mianowicie podczas kopiowania plików pierwsze 5% całości przechodzi z prędkością koło 120MB/s. Po osiągnięciu 5% prędkość dysku spada do max. 40MB/s. Nie wiem co jest przyczyną, formatowałem dysk, czyściłem komputer, a do teraz nie znalazłem źródła problemu.
Ktoś również spotkał się z takim problemem?
Proszę o pomoc

Użyj programu HDTune, by upewnić się co do objawów, o których piszesz.


Po uruchomieniu w głównym oknie wybierz u góry ten konkretny dysk i zakładkę Benchmark > Start. Parametry wyświetlą się z boku. Po zakończeniu testu wstaw tutaj obrazek końcowy.

2 polubienia

finish
Tutaj pokazuje już tylko granice 30-40MB/s.
Dlatego zastanawiam się czemu na początku kopiowania dysk wyciąga te 120MB/s

Port USB 2.0 ?

port 3.0

Jest wszystko w porządku. Pierwsze parę procent Windows zaklina rzeczywistość pokazując prędkość kopiowania do bufora. Rzeczywista prędkość wyrównuje się po czasie i zależy od tego, jaki dysk został użyty przez producenta w obudowie.

Zapewne dysk jest już dość zapełniony i/lub zawartość pofragmentowana (defragmentacja może trochę pomóc, ale jeśli to NTFS to nie oczekuj cudów). Przetestuj dysk AS SSD Benchmarkiem - zwróć uwagę na wyniki “Seq” i “4K”.

@CezarJuliusz AS SSD benchmark jest dla dysków SSD, a nie talerzowych.
Bardziej uniwersalny jest CrystalDiskMark.

Bo ma “SSD” w nazwie? Nie żartuj.

Nazwa nie ma nic. To jest przeznaczone dla dysków SSD.

Obawiam się, że tak nie jest. Dowód - przetestuj ten sam SSD i HDD CrystalDiskMarkiem i AS SSD Benchmarkiem - otrzymasz podobnie różniące się wyniki.
Jedyny test w AS dedykowany poniekąd SSDkom to test kompresji - reszta to typowe testowanie dowolnego typu dysku (albo macierzy).
Ze strony autora/producenta: “Die Ergebnisse können je nach verwendetem Windows-Betriebssystem schwanken.”.

A próbowałeś wejść do Menedżera Urządzeń do ustawień dysku (musisz podłączyć go do komputera)
Przechwytywanie

W profilach zasilania spróbuj zmienić na Wysoka wydajność.

A zrobisz to dla SSD zewnętrznego? Czy zewnętrzny SSD zachowa się inaczej niż zewnętrzny HDD? Pytam, bo takiej kombinacji akurat nie próbowałem.