Spowolniony komputer

Już od dłuższego czasu mam problem z laptopem. Ostatnio jest co raz gorzej, nic się nie chce włączać, albo trwa to wieczność. Strony nie chcą się otwierać przy włączonym antywirusie, nawet google.pl jest niebezpieczna :smiley: filmy na playerze też już się nie odtwarzają, bo niby za stare oprogramowanie.
Przy niektórych programach wyskakuje komunikat : nie znaleziono api-ms-win-crt-runtime-l1-1-0.dll
Przy próbach aktualizacji z Windows Update same niepowodzenia. Da się coś z tym zrobić czy trzeba laptopa wymienić na nowszy model?
FRST.txt (44,5 KB) Addition.txt (40,2 KB) Shortcut.txt (68,4 KB)

1 polubienie

Jak się jeszcze nadaje, zainstalować system na nowo

Byłoby wskazane, bo dziadek jak cholera.
Procesor archaiczny, ramu mało i jeszcze dysk HDD, prawda?

W efekcie masz permanentnego Swapa na dysku-zombie.
Pytanie teraz takie ile chcesz wydać i co osiagnać? za jakieś 150 zł wymienisz pewnie procka na nieco mocniejszy i dasz dysk SSD, co odrobine go przyśpieszy.

Procesor: Celeron® Dual-Core CPU T3500 @ 2.10GHz
Procent pamięci w użyciu: 94%
Całkowita pamięć fizyczna: 3032.61 MB
Dostępna pamięć fizyczna: 154.41 MB
Całkowita pamięć wirtualna: 6063.42 MB
Dostępna pamięć wirtualna: 1541.33 MB

==================== Dyski ================================

Drive c: () (Fixed) (Total:212.99 GB) (Free:29.99 GB) NTFS
Drive d: () (Fixed) (Total:67.64 GB) (Free:34.27 GB) NTFS

1 polubienie

Witaj @Aniusia010791

Chrome ma widoczną infekcję, niby wyszukiwarka, strona startowa, ale na pewno dokucza :wink:
Kilka zadań do zrobienia

  1. Aby komputer trochę odżył, przejrzyj zainstalowane gry i programy i usuń te, których nie używasz.

  2. Myślę, że możesz Avasta zastąpić programem Microsoft Security Essentials
    MSE jest dopasowanym dodatkiem do Windows Defender w Windows 7

  3. Następnie zaktualizuj Internet Explorer, kwestia zabezpieczeń, masz wersję IE 8
    Internet Explorer 11

  4. Pobierz ADWCleaner

  5. Uruchom z Uprawnieniami Administratora, uruchom skanowanie.
    Jeśli znajdzie linie z Preinstalled to odznacz, resztę oczyść

  6. Wklej plik wynikowy.

  7. Czekaj na kolejne polecenia.

Pozdrawiam serdeczne

1 polubienie

Trochę to trwało, ale chyba polecenia wykonane :wink: Chrome wyrzuciłam bo i tak nie używam :smiley:
Pliki wynikowe:
FRST.txt (177,7 KB) Addition.txt (39,6 KB) Shortcut.txt (65,1 KB)
pozdrawiam :wink:

Witaj.
Z ADWCleaner prosiłbym o plik tekstowy, znajdziesz go w C:/ADWCleaner
Będzie miał w nazwie [S01] lub inny numer jeśli skanowałaś częściej, wybierz najnowszy

Zbyt szybko odpowiedź została oznaczona jako Rozwiązanie

To nie wszystko, co do tej pory zrobiliśmy, trzeba wykonać jeszcze skan MBAM

  1. Pobierz MalwareBytes MBAM
  2. Zamknij wszystkie aktywne programy i przeglądarki.
  3. Zainstaluj MBAM, zaznacz na końcu, aby uruchomił się po zakończeniu instalacji.
  4. Po uruchomieniu rozpocznij skanowanie, po przeskanowaniu oczyść to co znajdzie, wklej plik wynikowy.
  5. Czekaj na kolejne polecenia.

AdwCleaner[S3].txt (6,6 KB)
tak patrzę, że chyba miałam starszą wersję adwcleaner’a…:open_mouth:

Dziękuję.
Teraz wykonaj skan MBAM i wklej plik wynikowy

Przeskanowałam, cztery pliki wrzucone do kwarantanny, ale żaden plik wynikowy mi nie wyskoczył …:thinking:

Dodatkowo polecam bezpłatny Eset online scanner. Za pierwszym skanowaniem łapie infekcje do kwarantanny od chwili wykrycia

W takim razie znajdziesz go w C:\ProgramData\Malwarebytes\mbamservice\ScanResults

Dziękuję, ale zwróć uwagę, że zazwyczaj skanowanie ESET jest jednym z poleceń, które wskazuję do wykonania w konkretnych przypadkach - już od kilku lat
Tym razem poleciłeś we właściwym momencie, ale co by było gdybym był na etapie przeglądania logów FRST, a Ty poleciłbyś skanowanie.
Moja praca poszłaby na marne, po przeskanowaniu należałoby wykonać nowe logi FRST, i musiałbym przeglądać logi jeszcze raz.

@Aniusia010791 Wracając do poleceń, MBAM wykrył tylko 4 linie, ale nie wiadomo czy ESET czegoś jeszcze nie znajdzie.

  • Pobierz ESET Online Scanner
  • Uruchom z Uprawnieniami Administratora
  • Program pobierze Aktualizacje modułu skanowania
  • Automatycznie rozpocznie się Szybkie skanowanie
  • Gdy wykryje jakiekolwiek zagrożenia zapisz raport
  • Program zapyta o Wersję próbną odznacz i wyłącz
  • Udostępnij plik raportu

Następnie wykonaj nowy skan FRST i wklej pliki do wglądu.

Jak na tym etapie działa komputer?

Ja akurat nie wiem co by przy tym wyszło, bo nie używam FRST, a do tego nie mam niekomercyjnego oprogramowania na swoim laptopie. Infekcji jest jakoś mniej niż dawniej według mnie i nic złego mi nie wyrządziły od czasów Siódemki. Skanera Eset używam i oszczędzam na nim, bo ma tą samą bazę co pełna wersja antywirusa. Skan włączam głównie podczas lżejszej pracy z laptopem

wynik skanu MBAM jest ale z rozszerzeniem .JSON nie mogę tutaj wrzucić… nic innego nie ma w tej lokalizacji :thinking:
Eset online scanner nie chce mi się włączyć, po pierwszym okienku mogę tylko kliknąć “pierwsze kroki” i okienko się zamyka. próbowałam kilka razy i nic…

Pobierałaś ze strony Eseta? Niedawno była aktualizacja i szło tylko stamtąd pobrać, bo sam nie mógł przed skanowaniem

fałszywy alarm… po restarcie kompa udało się odpalić skanowanie…

Dawno tam nie zaglądałem :wink: Znalazło w ogóle coś co dałaś do kwarantanny?

To może chociaż ESET da się wrzucić :wink:
Jak teraz działa komputer?

Zrób nowy skan FRST do wglądu

Właśnie to opisałem powyżej “co by było gdyby”

ESET nic nie znalazł…
udało mi się też wyeksportować raport z MBAM…:smiley:
Addition.txt (39,8 KB) FRST.txt (181,2 KB) Shortcut.txt (62,0 KB) mbam.txt (1,9 KB)
komputer dalej ma ścinki, nic się nie zmieniło za bardzo, może przeglądarka lepiej chodzi…:thinking: