Spowolniony system, podejrzenie uszkodzonych kości RAM

(Pawcio151) #1

Witam,

Od kilku dni system bardzo wolno się uruchamia, bardzo wolno się zamyka. Strasznie wolno uruchamiają się różne programy, czasami trzeba czekać kilka minut aby się odblokował. ctrl+alt+delete nie zawsze działa bo czasami błąd wyskakuje. Mam antywirus avast. Zainstalowałem dodatkowo Norton 360. Przeskanowałem i znalazł mi jakieś 2 wirusy, działał do kolejnego uruchomienia normalnie, a później znowu przymulał. W kolejnych skanowaniach nic nie znajdował.

Przesyłam kod OTL

Raport Extras http://www.wklej.org/id/938025/

Raport OTL http://www.wklej.org/id/938028/

Dzisiaj przeskanowałem pamięć RAM programem Memtest86. Przy jakimś teście 7 zaczęły mi wyskakiwać tysiące błędów i postęp skanowania nie przesuwa się od godziny. Wnioskuję że to nagłe spowolnienie systemu jest spowodowane uszkodzoną pamięcią RAM.

Przesyłam zdjęcie z Memtest86

dsc09311a.jpg

Uploaded with ImageShack.us

To jest mój laptop:

http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-p ... T50PL-spec

Dokładne specyfikacje:

System operacyjny Oryginalny Windows 7 Home Premium 64-bit 

Procesor Intel® Core™ i3 330M (2.13 GHz / L2 cache 3 MB)

Chipset Intel HM55

Pamięć systemu 4 GB (2 GB + 2 GB) / max. 4 GB DDR3 

Ilość gniazd 2 x SODIMM 

Matryca 15,6’’ LED HD (1 366 x 768) 16:9 błyszcząca 

Grafika nVIDIA GeForce 310M 512 MB GDDR3 

Głośniki Wbudowane, 1,5 W x 2 

Kamera Zintegrowana kamera internetowa 

Dysk twardy 320 GB (SATA, 5 400 rpm) 

DVD Super Multi Dual Layer 

Sieć LAN 1 Gbps 

Sieć WLAN 802.11b/g/n 

Bluetooth Nie 

Złącza VGA Tak (15-pin D-Sub) 

HDMI Tak 

Słuchawki Słuchawki zewnętrzne (wyjście: jack 3,5 mm) 

Mikrofon zewnętrzny Tak (wejście: jack 3,5 mm) 

Mikrofon wbudowany Tak 

USB USB 2.0 (x 3) 

Czytnik kart 3 w 1 (SD, SDHC, MMC) 

RJ-45 (LAN) Tak 

PC Card Nie 

Klawiatura 100 przycisków 

Touch-pad Płaski z możliwością przewijania zawartości okna 

Bateria Bateria litowo jonowa Standardowa: 6 ogniw 

Wymiary (SxGxW) 379,8 x 255,5 x 29,9 ~ 36,2 mm 

Waga 2,5 kg 

Gwarancja 2 lata (door-to-door)

Teraz mam kilka pytań.

Rozumiem że kości są praktycznie już do wywalenia?

Czy jest taka możliwość że jedna z kości działa poprawnie i nie będzie potrzeby jej wymieniać czy lepiej obydwie wymienić?

Mogę wyjąć jedną kość i testować je na przemian?

Czy wszystkie kości RAM do laptopów dostępne na allegro będą pasować?

Pozdrawiam

(rgabrysiak) #2

Cześć

Każdą kość pamięci powinno się testować osobno aby sprawdzić czy uszkodzona jest tylko jedna czy więcej.

Jeżeli będziesz kupował nową pamięć - sprawdź jaką masz i kup identyczną. Wówczas nie będzie żadnych problemów.

Nie każda kość z Allegro czy innego sklepu będzie pasować i współpracować poprawnie z twoim laptopem.

(Pawcio151) #3

Sprawdziłem każdą kość osobno i praktycznie to samo się dzieje. W tym samym momencie wyskakują te tysiące błędów i postęp testu nie rośnie.

Czyli te kości są już bezużyteczne czy da się z nimi coś zrobić? Laptop jako tako chodzi, właśnie z niego piszę :wink:

(witek-pl) #4

Dziwne żeby dwie kości walnęły, może walnął kontroler na płycie głównej. Testuj każdą kość ale nie cały czas w tym samym slocie. Raz obie w jednym, raz obie w drugim. Będziesz miał pewność czy walnięta jest kość czy któryś slot (wynik z fotki wskazywałby że slot pierwszy).

(pstrowsky) #5

Jeśli w BIOS/UEFI masz taką możliwość spróbuj podwyższyć timingi z 7, 7,7,20 na jakieś większe wartości, powiedzmy 14, 14, 14, 32 i jeśli to możliwe zmień też taktowanie. Coś tam na pewno jest uszkodzone ale być może po obniżeniu taktowania i timingów będzie się dało tymczasowo korzystać aż zaopatrzysz się w nowe moduły.

(Pawcio151) #6

Sprawdzałem kości na różne sposoby, czyli każdą na każdym slocie i we wszystkich przypadkach w tym samym momencie wyskakiwały te błędy jak na screenie w pierwszym poście.

Dodatkową pożyczyłem jedną kość z laptopa kumpla i to samo na obu slotach działo się na jego kości.

Jeszcze przetestowałem pamięci starszym Memtestem86 v2.01 ale na nim wszystko było OK. Wcześniej sprawdzałem Memtestem86 którego mam z instalacji Ubuntu 12.10.

Możliwe że ten Memtest z Ubuntu może być jakiś wadliwy?

Co może być uszkodzone?

Nie mam takiej opcji w Biosie.

(pstrowsky) #7

Ewidentnie jest to jakiś problem sprzętowy (płyta główna lub procesor). Sam raczej tego nie stwierdzisz więc pozostaje wysyłka do serwisu.

Memtest nie jest częścią Ubuntu. To osobny i zupełnie niezależny program więc czy będzie to z płytki z Linuksem czy nagrane przez Ciebie ze strony programu nie ma to znaczenia. W Win7 (którejś tam wersji nie pamiętam czy w Home Premium też) Jest podobny program do sprawdzania pamięci. Narzędzie można przywołać z poziomu menu rozruchowego systemu bodajże klawisz F8 podczas rozruchu komputera. Możesz za jego pomocą wykonać dodatkowe testy.

(Pawcio151) #8

Wykonałem dodatkowy test pamięci RAM programem z Win7. Nie wyskoczyły żadne błędy.

Pamięci RAM jeszcze jako tako można kupić, ale wymiana płyty głównej lub procesora to już za duży wydatek według mnie :frowning:

Nie ma jakiś dobrych programów które by przetestowały inne podzespoły? Wolałbym uniknąć wysyłki do serwisu.

(pstrowsky) #9

Czy był to dokładny test czy standardowy? Są tam chyba różne opcje tego testu? Moduły pamięci są w porządku, to już wiemy. Trudno natomiast próbować zgadywać w czym konkretnie jest problem jeśli w BIOS nie masz możliwości manipulacji napięciem czy innymi parametrami. Sprawdź dokładnie może da się zwiększyć lub zmniejszyć napięcie na pamięciach o 0.5V? Nie znam Twojego BIOSU nie wiem co tam producent przewidział ale w laptopach i tanich płytach głównych najczęściej jest pod tym względem bardzo ubogo. Memtest przeprowadza gruntowny skan pamięci i jeśli wykazuje błędy to coś je musi powodować. Programy diagnostyczne, które są dostępne nie mówią konkretnie co się zepsuło tylko służą testowaniu stabilności podzespołu przy danych ustawianiach. Jeśli nie można tych ustawień zmienić to trudno coś bliżej powiedzieć o usterce.