Sprawdzanie jakości utworu muzycznego

Witajcie, szukam czegoś co w prosty sposób dla laika pozwoli wziaść kilka tera muzyki FLAC i sprawdzić jej jakość tak aby być pewnym że to faktycznie dobrej jakości FLAC a nie jakiś krzak. Czy znacie coś co możecie polecić ?

Audacity chociażby, jak potrafisz analizować pasmo. Moim zdaniem jednak zdecydowanie więcej zależy od jakości samego nagrania i masteringu a nie od kompresji stratnej czy bezstratnej. Na ślepym teście jak masz nowszy kodek, np. Vorbis, to daję sobie rękę uciąć, że nie usłyszysz różnicy.

To ma robić osoba która się na tym nie zna stad pytanie o prosty, a audacity trzeba znać

Pasmo słyszalne jest praktycznie w każdym dobrym kodeku przenoszone całe, pozostaje wspomniany wyżej mastering. Ja bym się skupiał na tym, aby utwór nie był przesterowany, tzn. wzmacniany do takiego poziomu, że przycina dźwięki, tu masz przykład takiego przesterowania:

Tutaj z kolei widać, że piosenka została źle skompresowana:

Tutaj przykład dobrego nagrania:

1 polubienie

Jeżeli nie słyszysz różnicy pomiędzy dźwiękiem skompresowanym bezstratnie a takim z kompresją stratną to powinieneś zastanowić się nad sensem korzystania z formatu FLAC :slight_smile:
Nie ma żadnego programu który sam powie jaka jest jakość danego utworu, jedynie sam to możesz zrobić analizując widmo dźwięku czy też odsłuchując na odpowiednim sprzęcie.

A gdzie ja cos takiego napisałem ? Pokaż mi gdzie napisałem że nie słyszę różnicy ? Potrafisz czytać ze zrozumieniem ?

Chodzi o to że jest do przejrzenia kilka tera (o tym też pisałem) muzyki, będzie to przeglądać osoba która niezbyt się zna i ma odpalic soft który pokaże czy to plik dobrej jakości czy nie. Wiem że jest taki program tylko nie wiem jak się nazywa.

1 polubienie

Co prawda nie tego programu szukałem ale robi on to co potrzeba, bardzo dziękuję za pomoc !