Sprawdzanie logów z dysku

(anonimowa727) #1

Witam,
Proszę sprawdzić czy ten dysk nadaje się jeszcze do pracy, dziękuję.

(Radek68) #2

Moim zdaniem raczej nadaje się do pracy, na pewno do obserwacji atrybut 0B, jesli jest stały, to ok, jeśli rośnie… wiadomo. Z powierzchnią raczej nic złego się nie dzieje, jak już to z mechanizmem (atrybut 0B), choć od dysków i informacji SMART są tu lepsi ode mnie, więc poczekajmy jeszcze z werdyktem.

(anonimowa727) #3

@Radek68
Aha rozumiem, dziękuję za wytłumaczenie.
Przy okazji mam jeszcze jeden dysk do sprawdzenia, logi z dysku poniżej.

(Radek68) #4

Jeśli SMART się nie myli (bo coś dużo tych realokowanych sektorów), to w przypadku tego drugiego dysku jest problem - IMHO nie nadaje się do pracy.

(anonimowa727) #5

Myślisz ze SMART może źle pokazywać wykresy?
Czyli drugi dysk idzie do kosza i lepiej z niego dane zgrać, w którym programie jest ta opcja IMHO?
Bo jej nie widzę.

(marcin82) #6

IMHO to nie jest opcja. To jest skrót:
https://www.miejski.pl/slowo-IMHO .

(JNJN) #7

ST320 - raczej nie na dysk systemowy, a na mało ważne dane. Problemem może być mechanika dysku, parametr OB i powierzchnia, parametr C8. Dysk ma albo wibracje? albo upadł parametr BF.

Fujitsu 250 - programy często nie radzą sobie z odczytem smart i lubią pokazywać bzdety.

Jedyny do niego wiarygodny program, to MHDD i funkcja F8 smart.

W obu masz problem C7, czyli kabel sata - jak jest stała tutaj wartość jest OK. ST ma mieć stale w C7 wartość 1, a Fujitsu wartość 17.

(anonimowa727) #8

@marcin82
Ja myślałam że to skrót, trochę mi głupio :slight_smile:

@JNJN
Co do dysku SAMSUNG, aktualnie na nim postawiłam system i zgrałem swoje dane na niego, sprawdziłam parametr OB i liczba wzrosła o dwie liczby, tak samo parametr C8 wzrósł o dwie liczby.
A ten program MHDD, to sprawdzę dopiero dziś po południu i dam screena.

Jak możecie to sprawcie logi z tego dysku, jak się nadaje to z niego będę korzystać zamiast tego SAMSUNGa.

(JNJN) #9

WD2500 OK.

Parametr BF wstrząsy lub wibracje - ale może pracować.

(anonimowa727) #10

Ok, wiec instaluje system na nim.
Log MHDD ST320

(anonimowa727) #11

Jeszcze dwa dysku do sprawdzenia.

(JNJN) #12

ST500 może i OK? choć ma dziwne odczyty? podejrzany parametr BB i BC - jak pracował? były problemy?

WD640 OK, jedynie zwróć uwagę na parametr C7 - ma tu być stała wartość 17586.

(anonimowa727) #13

@JNJNEkspert
ST500 - dysk pracował w laptopie cały czas, na nim był system, nie zauważyłam żadnych problemów na nim, ale chyba od roku/pół roku dysk lezy nie używany są tylko na nim dane, np. jak teraz kopiuje na niego dane to pod sam koniec trochę długo (10-15sekund) to trwa jakby myślał czy coś.

WD640 - Ok będę zwracać uwagę.

(anonimowa727) #14

Witam ponownie, proszę o sprawdzenie tych logów z dysku. czy nadaje on się do pracy.

(mrFreeze) #15

Dysk OK jakieś pierdoły mało istotne (parametr BF wstrząsy) parametr BE (tym się nie przejmuj).

(anonimowa727) #16

Dziękuję za odpowiedz.