Sprawdzanie spójności danych podczas startu systemu

Od pewnego czasu podczas uruchomiania komputera pojawia mi się niebieski ekran i jest napisane, że nastąpi sprawdzanie spójności danych na partycji E: Dodam, że mam 3 partycje. Na tej E są tylko filmy, muzyka itp. Próbowałem sprawdzić dysk systemowym programem ale nic nie pomogło. Dysk jest zdefragmentowany. System Win XP HE.

Czy jest jakiś program, którym można coś z tym zrobić? Czy czeka mnie formatowanie (a jeśli tak to cały dysk czy tylko tą jedną partycję)?

Przekonwertuj partycje na NTFS to nie będziesz miał kłopotu

Systemowe polecenie “convert” w wierszu poleceń

(menu start/uruchom/wpisz cmd, ENTER a następnie:

convert /?

To jest partycja podstawowa, system plików NTFS. W zarządzaniu komputerem–>zarządzanie dyskami pokazuje że jest “zdrowy”. A może to jakieś fizyczne uszkodzenie?

Wpisz w wierszu poleceń " chkdsk E: /f"

Po uruchomieniu polecenia może się pojawić: " Program CHKDSK nie może działać, ponieważ wolumin jest używany przez inny proces.Można uruchomić program CHKDSK po uprzedniej dezinstalacji woluminu.Czy chcesz wymusić dezinstalacje tego woluminu?(T/N) wpisz T

:slight_smile:

A czy to nie spowoduje skasowania danych na tej partycji?

Dezinstalacja jest chwilowa, po prostu system na czas konwersji zablokuje możliwość korzystania z niej Tobie i wszelkim innym programom, a potem podłączy ponownie, chyba nawet bez restartowania,więc się nie bój,że stracisz dane.

:slight_smile:

Dzięki Leon$ zrobiłem jak radziłeś i teraz jest jak należy.

Wielkie dzięki :mrgreen: