Sprawdzanie spójności plików na dysku C

Witam,

 

zaistniał taki problem, że podczas włączania lapka wyświetla mi się komunikat o potrzebie sprawdzenia plików na dysku C. Oczywiście sprawdza, ale przy 2 procentach się ‘zawiesza’. Może to trwać i trwać !!

Próbowałem poleceniem chkdsk C: /f naprawić pliki ale po ponownym uruchomieniu znowu zatrzymywało mi się na 2 procentach. 

 

 

Może to oznaczać problem z dyskiem, pobierz CrystalDiskInfo portable, wypakuj i uruchom, zmień ustawienia (Funkcje, Advanced Feature, Wartość Raw i ustaw 10 [DEC]), zrób zrzut ekranu (rozciągnij okno programu by było widać wszystkie parametry), umieść na http://postimage.org/ i podaj link na forum.

http://postimg.org/image/xwf1mufxp/

jest jeszcze jedna wartość: Free Fall Protection - Bieżący-100, Najgorszy-100, Próg-0, Wartość RAW-0

dziwnym trafem dzisiaj po odpaleniu lapka było wszystko ok. Nie wyświetliła się notka o sprawdzenie spójności plików na dysku C.

Użyłem polecenia CHKDSK C: /F i sprawdziło mi pliki, usunęło parę rejestrów…generalnie wszystko poszło ok. Poniżej zrzut z programu CrystalDiskInfo:

http://postimg.org/image/7m36xfkjv/

ale z tego co widzę to liczba błądów się nie zmieniła i liczba sektorów niestabilnych także. Proszę o pomoc

Parametr C6 może wskazywać na defekt powierzchni dysku (jest to parametr krytyczny).

 

Wzrosła też wartość parametru C7, wskazuje to na błędy w komunikacji między dyskiem a kontrolerem, może to oznaczać uszkodzenie elektroniki dysku lub płyty głównej, w przypadku laptopa może to też być uszkodzenie ścieżek między portem na płycie głównej a dyskiem.

 

Czy to jest laptop Asusa?

 

Czy laptop jest jeszcze na gwarancji?

 

Następnym krokiem jest remap (nie usuwa danych z dysku ale jak przy każdych operacjach na dysku zaleca się zrobić kopię bezpieczeństwa).

dokładnie…jest to laptop Asus i już nie jest na gwarancji!! Rozumiem, że pierwszym krokiem jest zrobienie remapu i po nim kolejny raz użyć CrystalDiskInfo?!

 

A np jakbym zrobił recovery to pomogłoby? czy konieczne jest remapowanie dysku??

użyj polecenia chkdsk c: /r

Wartość RAW 1 przy C5 informuje że jest bad w użyciu. A prz C6 że sektor poważniej uszkodzony. W takim przypadku lepiej chyba zrobić remap i sprawdzając czy operacja się powiodła i zniknęła 1 przy C5. Przy C6 czasem zostaje to patrzyć na C5 . Uruchomienie recovery może się zawiesić na badzie jeśli jest na partycji na której jest zapisywany system i lepiej go wykluczyć z użycia przez remap.

Niestety jeśli chodzi o błędy w parametrze C7 jest to związane z wadą fabryczną, z tego co wiem rozwiązaniem jest poprowadzenie dodatkowego kabelka do portu SATA do którego podpięty jest dysk.

 

Jeśli po wykonaniu polecenia o którym pisał  bart86  nie zniknie niestabilny sektor w C5, należałoby wykonać remap.

 

By nie remap’ować całego dysku (zajmie to trochę czasu) przydałoby się zidentyfikować położenie problematycznego sektora, do tego celu można użyć HD Tune (kara Error Scan, zaznacz Quick Scan i kliknij Start, jeśli nie znajdzie żadnego czerwonego kwadracika odznacz Quick Scan i ponownie przeprowadź test).

Na dole programu powinna pojawić się pozycja błędu (wartość LBA w nawiasie).

 

 

Jak wykonać remap.

 

Przed kontynuowaniem naprawy dysku zaleca się zrobić kopię plików.

Robisz to na własną odpowiedzialność.

 

Pobierz MHDD i nagraj na płytę (do utworzenia boot usb możesz użyć YUMI, w Step 1 wybierz swój pendrive (zgraj z niego swoje pliki), w Step 2 wybierz Try an Unlisted ISO (GRUB Run from RAM), w Step 3 wskaż ściągnięty plik MHDD.iso, kliknij Create, potwierdź nadpisanie MBR).

Wejdź do biosu, zmień tryb SATA na  Compatibility  lub  IDE , zapisz ustawienia (jeśli jest już tak ustawione lub nie ma takiej opcji to nic nie zmieniaj).

Uruchom laptopa z nagranej płyty (lub pendrive’a), na tym ekranie wybierz swój dysk (nazwa twojego dysku to ST9320325AS, wpisz liczbę pod którą jest dysk i Enter)

1.JPG

 

Kliknij F4 i na tym ekranie ustaw

7.JPG

w Start LBA wpisz wartość trochę mniejszą od tej którą wskazał HD Tune

End LBA analogicznie trochę większą od pozycji znalezionego błędu

przy Remap ma być ON (wartość zmień spacją)

Kliknij F4

Po zakończonej operacji kliknij Alt+X, wciśnij Ctrl+Alt+Del, wejdź do biosu i przestaw tryb SATA na AHCI (jeśli tak wcześniej było ustawione), zapisz ustawienia i uruchom normalnie laptopa.

Podaj nowy SMART dysku (CrystalDiskInfo).

Witam po dłuższej przerwie, otóż użyłem HD Tune i zidentyfikowało mi błędny sektor. Czy najlepszą opcją jest remap czy można jakoś inaczej to rozwiązać ??

Najlepszy jest remap

remap wykonałem wczoraj w nocy. I mam pare pytań:

  1. po remapie chciałem przyciskiem F8 przejść do SMARTa, ale okazało się, że komp się zawiesił. Musiałem go zrestartować…czy jest opcja, że nieprawidłowe zakończenie remapu (Alt+X) nic nie dało (nie przeprowadził się prawidłowy remap).

  2. Po od[paleniu kompa, przestawieniu SATA, Windows chciał konfiguracji od nowa, ale pojawiła się informacja, że jest jakiś błąd i szukanie trwało baaardzo długo.

  3. Po odpaleniu puściłem CrystalDiskInfo i wyszło podobnie jak przed remapem http://postimg.org/image/xwf1mufxp/

  4. Wartości przy remapie:

<3ms: 2031400

<10ms: 419374

<50ms: 761

<150ms: 3

<500ms: 1

>500ms: 0

TIME: 0

UNC: 1

…reszta 0

 

Czy po takim opisie możecie mi powiedzieć co jest z dyskiem i czy ten remap zadziałał…czy zawieszenie spowodowało jego niedokończenie.

 

Proszę o odpowiedź

Czy remap rzeczywiście był zakończony był komunikat o zakończeniu. A może się zawiesiło na remapie. Wyświetlanie samego smart nie powinno raczej zawiesić kompa. Nie jest to diagnoza żeby jakoś specjalnie obciążała dysk. Wyniki smart pokazują że remap nie zadziałał. Jeśli są błędy komunikacji C7 i to dosyć duże . To nie sprzyjają takim operacjom i zawieszanie się systemu na tym dysku bądź innym operacjom. Choćby zawieszanie na remapie może być wynikiem błędów przy C7. Jeśli masz ważne dane na tym dysku to przekopiuj na inny fizyczny nośnik puki jeszcze można odczytać. Jeśli chcesz jeszcze raz spróbować reampowania. To zrobić to na innym komputerze. Ostatecznie przy dalszych niepowordzeniach remapowania . Zostaje przy partycjonowaniu ominąć obszar dysku. Jest program tylko nie pamiętam nazwy który automatycznie zakłada partycje omijająć bady.  Albo ręćznie wpisująć LBA od do żeby nie znajdował się bad.

Komunikat był. Później chciałem przejść do SMART i zwiecha. Spróbuje jeszcze raz zrobić remapa i zobacze co teraz wyjdzie. A z tego co nie można określić jak wielki jest problem?

Czy przed uruchomieniem remap zrobiłeś zalecenia falcon89. Czyli wpisałeś wartości LBA  pocżątek i koniec w okolicach liczby która wykazała się po skanie w HDTune. Jeśli remap za drugim razem nie wyłączy bada z użycia. To zostaje jak pisałem poprzednio zakładać partycje z pominięciem sektora uszkodzonego,  ręcznie albo za pomocą programu. Bad graficzne wykazany jest na obszarze początkowym dysku. To założenie 1 partycji początek za badem. Chyba żeby wielkość od początku do bada miała kilka GB to można się skusić. Ale to zależy od decyzji właściciela czy taki rozkład nie będzie zamieszaniem i spasuje.  Ogólnie dysk w takim stanie nie nadaje się chyba na dysk systemowy. Błędy C7 mogą powodować utrudnienia w prawidłowym działaniu systemu. Jak to jest laptop i nie ma możliwości mieć dwóch dysków to by wskazywało na wymianę na nowy. W praktyce można spróbować działanie na nowo zainstalowanym systemie i jak długo pochodzi. Alez  udanym remapem bada czy przez pominięcie w partycjonowaniu. Miłego weekendu.

zrobiłem drugi raz remap. tym razem nie zawiesił się. 

<50ms: 693

<150ms: 6

<500ms: 2

UNC: 1 (przy wykryciu bad sectora kilku minutowa zwiecha)

 

HD Tune podczas skanowania nie znajduje bad sectorów

CrystaDiskInfo: http://postimg.org/image/7s4kgyfq1/

Jeśli w w HDTune było odznaczone w zakładce QuickScan. To wychodzi że remap drugim razem się udał i smart nie wykazuje niestabilnych sektorów w użyciu. Można jeszcze w MHDD zrobić sam skan jak wyjdą wyniki co do poszczególnych sektorów. Bo według smart nie powinno być przy UNC 1 . Czyli powinny być zmiany jakie pokazał wyniki podczas reampu. Czy przy < 500 ms  wykaże sektory po skanie. Błędy odczutu mogą zostać w smart jak i błędy komunikacji. Tylko kwestia czy nastąpiła odczuwalna poprawa w działaniu.